H. Kuokkasen Peruukkiliike Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 1965. Tilikaudella, joka päättyi 31.10.2025, liikevaihto oli 790 t€ ja liikevoitto 72 t€; omavaraisuusaste 78,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 71 t€ ja tuloverot 14 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 178 t€ vuosina 2022–2025; suurin ostaja on Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Helsinki: 341 uutta yritystä 30 päivässä
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 790 t€ | 801 t€ | 800 t€ | 711 t€ | 597 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -1,4 % | 0,1 % | 12,6 % | 19,2 % | – |
| Käyttökate | 72 t€ | 70 t€ | 138 t€ | 86 t€ | 23 t€ |
| Käyttökate-% | 9,1 % | 8,7 % | 17,3 % | 12,1 % | 3,8 % |
| Liikevoitto | 72 t€ | 70 t€ | 138 t€ | 86 t€ | 23 t€ |
| Liikevoitto-% | 9,1 % | 8,7 % | 17,3 % | 12,1 % | 3,8 % |
| Tilikauden tulos | 59 t€ | 57 t€ | 112 t€ | 70 t€ | 20 t€ |
| Henkilöstökulut | -381 t€ | 404 t€ | 357 t€ | 336 t€ | 320 t€ |
| Omavaraisuusaste | 78,9 % | 77,2 % | 83,5 % | 84,5 % | 78,2 % |
| Quick ratio | 1,15 | 1,12 | 1,68 | 2,02 | 1,67 |
| Current ratio | 3,95 | 3,66 | 5,10 | 5,32 | 3,78 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 15,3 % | 16,6 % | 12,5 % | 12,0 % | 20,0 % |
| Oman pääoman tuotto | 13,0 % | 12,6 % | 22,1 % | 15,1 % | 4,6 % |
| Taseen loppusumma | 574 t€ | 584 t€ | 606 t€ | 549 t€ | 548 t€ |
| Oma pääoma | 453 t€ | 451 t€ | 506 t€ | 464 t€ | 428 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 98 t€ | 95 t€ | 131 t€ | 132 t€ | 161 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 790 t€ | 801 t€ | 800 t€ | 711 t€ | 597 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 11 t€ | 7 590 € | 0 € | 156 € |
| Materiaalit ja palvelut | 228 t€ | -246 t€ | -226 t€ | -207 t€ | -168 t€ |
| Henkilöstökulut | 381 t€ | -404 t€ | -357 t€ | -336 t€ | -320 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | 0 € | -60 € | -80 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 110 t€ | -92 t€ | -87 t€ | -83 t€ | -86 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 72 t€ | 70 t€ | 138 t€ | 86 t€ | 23 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 954 € | 1 690 € | 1 692 € | 1 627 € | 1 742 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 74 t€ | 71 t€ | 140 t€ | 87 t€ | 24 t€ |
| Tuloverot | 15 t€ | -14 t€ | -28 t€ | -18 t€ | -4 831 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 59 t€ | 57 t€ | 112 t€ | 70 t€ | 20 t€ |
Tase
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 97 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 339 t€ | 338 t€ | 341 t€ | 281 t€ | 252 t€ |
| Saamiset | 41 t€ | 54 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 98 t€ | 95 t€ | 131 t€ | 132 t€ | 161 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 478 t€ | 488 t€ | 509 t€ | 453 t€ | 451 t€ |
| Vastaavaa | 574 t€ | 584 t€ | 606 t€ | 549 t€ | 548 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Oma pääoma | 453 t€ | 451 t€ | 506 t€ | 464 t€ | 428 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 121 t€ | 133 t€ | 100 t€ | 85 t€ | 120 t€ |
| Vieras pääoma | 121 t€ | 133 t€ | 100 t€ | 85 t€ | 120 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (46)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 790 t€ | 801 t€ | 800 t€ | 711 t€ | 597 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 11 t€ | 7 590 € | 0 € | 156 € |
| Materiaalit ja palvelut | 228 t€ | -246 t€ | -226 t€ | -207 t€ | -168 t€ |
| Henkilöstökulut | 381 t€ | -404 t€ | -357 t€ | -336 t€ | -320 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | – | – | 0 € | -60 € | -80 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 110 t€ | -92 t€ | -87 t€ | -83 t€ | -86 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 72 t€ | 70 t€ | 138 t€ | 86 t€ | 23 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -1 954 € | 1 690 € | 1 692 € | 1 627 € | 1 742 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 74 t€ | 71 t€ | 140 t€ | 87 t€ | 24 t€ |
| Tuloverot | 15 t€ | -14 t€ | -28 t€ | -18 t€ | -4 831 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 59 t€ | 57 t€ | 112 t€ | 70 t€ | 20 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 97 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 339 t€ | 338 t€ | 341 t€ | 281 t€ | 252 t€ |
| Saamiset | 41 t€ | 54 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 38 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 98 t€ | 95 t€ | 131 t€ | 132 t€ | 161 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 478 t€ | 488 t€ | 509 t€ | 453 t€ | 451 t€ |
| Vastaavaa | 574 t€ | 584 t€ | 606 t€ | 549 t€ | 548 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Oma pääoma | 453 t€ | 451 t€ | 506 t€ | 464 t€ | 428 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 121 t€ | 133 t€ | 100 t€ | 85 t€ | 120 t€ |
| Vieras pääoma | 121 t€ | 133 t€ | 100 t€ | 85 t€ | 120 t€ |
| Palvelujen ostot | – | 0 € | -660 € | 0 € | -73 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 382 t€ | 382 t€ | 382 t€ | 382 t€ | 397 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 53 t€ | 78 t€ | 36 t€ | 31 t€ | 81 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 59 t€ | 57 t€ | 112 t€ | 70 t€ | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 7 € | 18 € | 0 € | 172 € | 0 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | – | – | 0 € | -60 € | -80 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 14 t€ | 2 452 € | 3 286 € | 5 852 € | 3 322 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 882 € | 1 688 € | 1 752 € | 90 € | 1 732 € |
| Ostot tilikauden aikana | 229 t€ | -243 t€ | -286 t€ | -236 t€ | -160 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 297 t€ | -318 t€ | -284 t€ | -275 t€ | -262 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 41 t€ | 48 t€ | 32 t€ | 36 t€ | 29 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -868 € | -3 038 € | 60 t€ | 29 t€ | -8 417 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -16 € | -60 € | -1 € | 0 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 72 € | 18 € | 0 € | 1 538 € | 9 € |
| Muut henkilösivukulut | 9 417 € | -8 616 € | -9 143 € | -7 550 € | -7 984 € |
| Aineelliset hyödykkeet | – | – | – | 0 € | 241 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 54 t€ | 53 t€ | 61 t€ | 48 t€ | 35 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 41 t€ | 54 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 38 t€ |
| Eläkekulut | 74 t€ | -77 t€ | -63 t€ | -53 t€ | -50 t€ |
| Koneet ja kalusto | – | – | – | 0 € | 241 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 339 t€ | 338 t€ | 341 t€ | 281 t€ | 252 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 333 € | 6 363 € | 4 149 € | 3 289 € | 9 289 € |
| Sijoitukset | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ |
| Vastattavaa | 574 t€ | 584 t€ | 606 t€ | 549 t€ | 548 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna H. Kuokkasen Peruukkiliike Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlaisten tuotteiden valmistus ylimpään neljännekseen (93 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€, 6,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.