H. Kuokkasen Peruukkiliike Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 1965. Under räkenskapsperioden som slutade 31.10.2025 var omsättningen 790 t€ och rörelseresultatet 72 t€; soliditet 78,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 71 t€ och inkomstskatterna 14 t€. Offentliga köpare köpte för 178 t€ av företaget åren 2022–2025; den största köparen är Sosiaali- Ja Terveystoimiala, Helsinki (Helsinki).
Helsingfors: 341 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 790 t€ | 801 t€ | 800 t€ | 711 t€ | 597 t€ |
| Förändring i omsättning | -1,4 % | 0,1 % | 12,6 % | 19,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 72 t€ | 70 t€ | 138 t€ | 86 t€ | 23 t€ |
| Rörelsebidrag % | 9,1 % | 8,7 % | 17,3 % | 12,1 % | 3,8 % |
| Rörelseresultat | 72 t€ | 70 t€ | 138 t€ | 86 t€ | 23 t€ |
| Rörelsemarginal | 9,1 % | 8,7 % | 17,3 % | 12,1 % | 3,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 59 t€ | 57 t€ | 112 t€ | 70 t€ | 20 t€ |
| Personalkostnader | -381 t€ | 404 t€ | 357 t€ | 336 t€ | 320 t€ |
| Soliditet | 78,9 % | 77,2 % | 83,5 % | 84,5 % | 78,2 % |
| Kassalikviditet | 1,15 | 1,12 | 1,68 | 2,02 | 1,67 |
| Current ratio | 3,95 | 3,66 | 5,10 | 5,32 | 3,78 |
| Relativ skuldsättning | 15,3 % | 16,6 % | 12,5 % | 12,0 % | 20,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,0 % | 12,6 % | 22,1 % | 15,1 % | 4,6 % |
| Balansomslutning | 574 t€ | 584 t€ | 606 t€ | 549 t€ | 548 t€ |
| Eget kapital | 453 t€ | 451 t€ | 506 t€ | 464 t€ | 428 t€ |
| Kassa och bank | 98 t€ | 95 t€ | 131 t€ | 132 t€ | 161 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 790 t€ | 801 t€ | 800 t€ | 711 t€ | 597 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 11 t€ | 7 590 € | 0 € | 156 € |
| Material och tjänster | 228 t€ | -246 t€ | -226 t€ | -207 t€ | -168 t€ |
| Personalkostnader | 381 t€ | -404 t€ | -357 t€ | -336 t€ | -320 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | 0 € | -60 € | -80 € |
| Övriga rörelsekostnader | 110 t€ | -92 t€ | -87 t€ | -83 t€ | -86 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 72 t€ | 70 t€ | 138 t€ | 86 t€ | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 954 € | 1 690 € | 1 692 € | 1 627 € | 1 742 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 74 t€ | 71 t€ | 140 t€ | 87 t€ | 24 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -14 t€ | -28 t€ | -18 t€ | -4 831 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 57 t€ | 112 t€ | 70 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 97 t€ |
| Omsättningstillgångar | 339 t€ | 338 t€ | 341 t€ | 281 t€ | 252 t€ |
| Fordringar | 41 t€ | 54 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 38 t€ |
| Kassa och bank | 98 t€ | 95 t€ | 131 t€ | 132 t€ | 161 t€ |
| Rörliga aktiva | 478 t€ | 488 t€ | 509 t€ | 453 t€ | 451 t€ |
| Aktiva | 574 t€ | 584 t€ | 606 t€ | 549 t€ | 548 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 453 t€ | 451 t€ | 506 t€ | 464 t€ | 428 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 121 t€ | 133 t€ | 100 t€ | 85 t€ | 120 t€ |
| Främmande kapital | 121 t€ | 133 t€ | 100 t€ | 85 t€ | 120 t€ |
Alla poster i bokslutet (46)
| 31.10.2025 | 31.10.2024 | 31.10.2023 | 31.10.2022 | 31.10.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 790 t€ | 801 t€ | 800 t€ | 711 t€ | 597 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 11 t€ | 7 590 € | 0 € | 156 € |
| Material och tjänster | 228 t€ | -246 t€ | -226 t€ | -207 t€ | -168 t€ |
| Personalkostnader | 381 t€ | -404 t€ | -357 t€ | -336 t€ | -320 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | – | – | 0 € | -60 € | -80 € |
| Övriga rörelsekostnader | 110 t€ | -92 t€ | -87 t€ | -83 t€ | -86 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 72 t€ | 70 t€ | 138 t€ | 86 t€ | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 954 € | 1 690 € | 1 692 € | 1 627 € | 1 742 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 74 t€ | 71 t€ | 140 t€ | 87 t€ | 24 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -14 t€ | -28 t€ | -18 t€ | -4 831 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 57 t€ | 112 t€ | 70 t€ | 20 t€ |
| Bestående aktiva | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 97 t€ |
| Omsättningstillgångar | 339 t€ | 338 t€ | 341 t€ | 281 t€ | 252 t€ |
| Fordringar | 41 t€ | 54 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 38 t€ |
| Kassa och bank | 98 t€ | 95 t€ | 131 t€ | 132 t€ | 161 t€ |
| Rörliga aktiva | 478 t€ | 488 t€ | 509 t€ | 453 t€ | 451 t€ |
| Aktiva | 574 t€ | 584 t€ | 606 t€ | 549 t€ | 548 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ | 12 t€ |
| Eget kapital | 453 t€ | 451 t€ | 506 t€ | 464 t€ | 428 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 121 t€ | 133 t€ | 100 t€ | 85 t€ | 120 t€ |
| Främmande kapital | 121 t€ | 133 t€ | 100 t€ | 85 t€ | 120 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 14 t€ | 2 452 € | 3 286 € | 5 852 € | 3 322 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 333 € | 6 363 € | 4 149 € | 3 289 € | 9 289 € |
| Avskrivningar enligt plan | – | – | 0 € | -60 € | -80 € |
| Placeringar | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 382 t€ | 382 t€ | 382 t€ | 382 t€ | 397 t€ |
| Passiva | 574 t€ | 584 t€ | 606 t€ | 549 t€ | 548 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 72 € | 18 € | 0 € | 1 538 € | 9 € |
| Kortfristiga fordringar | 41 t€ | 54 t€ | 37 t€ | 39 t€ | 38 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 54 t€ | 53 t€ | 61 t€ | 48 t€ | 35 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 229 t€ | -243 t€ | -286 t€ | -236 t€ | -160 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 41 t€ | 48 t€ | 32 t€ | 36 t€ | 29 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -868 € | -3 038 € | 60 t€ | 29 t€ | -8 417 € |
| Pensionskostnader | 74 t€ | -77 t€ | -63 t€ | -53 t€ | -50 t€ |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -660 € | 0 € | -73 € |
| Maskiner och inventarier | – | – | – | 0 € | 241 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 53 t€ | 78 t€ | 36 t€ | 31 t€ | 81 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 1 882 € | 1 688 € | 1 752 € | 90 € | 1 732 € |
| Materiella tillgångar | – | – | – | 0 € | 241 € |
| Övriga lönebikostnader | 9 417 € | -8 616 € | -9 143 € | -7 550 € | -7 984 € |
| Löner och arvoden | 297 t€ | -318 t€ | -284 t€ | -275 t€ | -262 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 7 € | 18 € | 0 € | 172 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ | 96 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 59 t€ | 57 t€ | 112 t€ | 70 t€ | 20 t€ |
| Material och förnödenheter | 339 t€ | 338 t€ | 341 t€ | 281 t€ | 252 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -16 € | -60 € | -1 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör H. Kuokkasen Peruukkiliike Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig tillverkning av diverse produkter som inte klassificerats på annat håll (93 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€, 6,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.