Ville Noiva Yhtiöt Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 2024. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 46 t€ och rörelseresultatet 23 t€; soliditet 99,9 %.
Omsättning 202546 t€+702 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat23 t€50,3 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat-1,3 M€rörelsebidrag 12 t€
Soliditet99,9 %quick ratio 38,73
Verksamt2 årregistrerat 6.2.2024
Lahtis: 14 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 46 t€ | 5 730 € |
| Förändring i omsättning | 701,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 12 t€ | -20 t€ |
| Rörelsebidrag % | 25,3 % | -353,5 % |
| Rörelseresultat | 23 t€ | -7 917 € |
| Rörelsemarginal | 50,3 % | -138,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -1,3 M€ | 2,1 M€ |
| Soliditet | 99,9 % | 98,9 % |
| Kassalikviditet | 38,73 | 23,60 |
| Current ratio | 38,73 | 23,60 |
| Relativ skuldsättning | 2,9 % | 818,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -47,4 % | 48,0 % |
| Balansomslutning | 2,7 M€ | 4,4 M€ |
| Eget kapital | 2,7 M€ | 4,3 M€ |
| Kassa och bank | 51 t€ | 1,1 M€ |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 46 t€ | 5 730 € |
| Material och tjänster | 8 313 € | 981 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | 12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 3 065 € | 328 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | -7 917 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1,3 M€ | -2,1 M€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1,3 M€ | 2,1 M€ |
| Inkomstskatt | 4 299 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -1,3 M€ | 2,1 M€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,6 M€ | 3,3 M€ |
| Fordringar | 1 118 € | 4 380 € |
| Kassa och bank | 51 t€ | 1,1 M€ |
| Rörliga aktiva | 52 t€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 2,7 M€ | 4,4 M€ |
| Eget kapital | 2,7 M€ | 4,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 350 € | 47 t€ |
| Främmande kapital | 1 350 € | 47 t€ |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 46 t€ | 5 730 € |
| Material och tjänster | 8 313 € | 981 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | 12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 3 065 € | 328 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | -7 917 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1,3 M€ | -2,1 M€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -1,3 M€ | 2,1 M€ |
| Inkomstskatt | 4 299 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -1,3 M€ | 2,1 M€ |
| Bestående aktiva | 2,6 M€ | 3,3 M€ |
| Fordringar | 1 118 € | 4 380 € |
| Kassa och bank | 51 t€ | 1,1 M€ |
| Rörliga aktiva | 52 t€ | 1,1 M€ |
| Aktiva | 2,7 M€ | 4,4 M€ |
| Eget kapital | 2,7 M€ | 4,3 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 350 € | 47 t€ |
| Främmande kapital | 1 350 € | 47 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 152 t€ | 164 t€ |
| Placeringar | 2,5 M€ | 3,1 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 350 € | 1 350 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,7 M€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 118 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 0 € | 981 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 4 380 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 2,2 M€ | 2,2 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 8 313 € | 981 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -1,3 M€ | 2,1 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 1 118 € | 4 380 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 11 t€ | 0 € |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 300 t€ | 2,1 M€ |
| Materiella tillgångar | 182 t€ | 194 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 45 t€ |
| Passiva | 2,7 M€ | 4,4 M€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 1,6 M€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 11 t€ | 12 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 676 t€ | 2,3 M€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 30 t€ | 30 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 1,8 M€ | 788 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 17 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).