SR Metsäpalvelu OY är ett aktiebolag med hemort i Suonenjoki, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 365 t€ och rörelseresultatet 23 t€; soliditet 32,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 50 t€ och inkomstskatterna 10 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 365 t€ | 427 t€ | 332 t€ | 279 t€ |
| Förändring i omsättning | -14,4 % | 28,4 % | 19,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -20 t€ | 107 t€ | 82 t€ | 73 t€ |
| Rörelsebidrag % | -5,5 % | 25,1 % | 24,6 % | 26,3 % |
| Rörelseresultat | 23 t€ | 65 t€ | 38 t€ | 23 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,2 % | 15,3 % | 11,5 % | 8,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 10 t€ | 41 t€ | 22 t€ | 11 t€ |
| Personalkostnader | -105 t€ | 92 t€ | 82 t€ | 64 t€ |
| Soliditet | 32,9 % | 26,4 % | 9,4 % | 4,6 % |
| Kassalikviditet | 1,43 | 1,91 | 1,11 | 1,18 |
| Current ratio | 1,43 | 1,91 | 1,11 | 1,18 |
| Relativ skuldsättning | 45,3 % | 48,0 % | 95,3 % | 79,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,4 % | 55,3 % | 67,1 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 246 t€ | 278 t€ | 350 t€ | 233 t€ |
| Eget kapital | 81 t€ | 74 t€ | 33 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 85 t€ | 140 t€ | 99 t€ | 80 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 365 t€ | 427 t€ | 332 t€ | 279 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 664 € |
| Material och tjänster | 141 t€ | -189 t€ | -147 t€ | -119 t€ |
| Personalkostnader | 105 t€ | -92 t€ | -82 t€ | -64 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 42 t€ | -42 t€ | -44 t€ | -50 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 54 t€ | -38 t€ | -21 t€ | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 65 t€ | 38 t€ | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 9 671 € | -15 t€ | -9 813 € | -9 527 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 13 t€ | 50 t€ | 28 t€ | 14 t€ |
| Inkomstskatt | 2 829 € | -9 401 € | -6 309 € | -2 866 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 10 t€ | 41 t€ | 22 t€ | 11 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 127 t€ | 126 t€ | 229 t€ | 151 t€ |
| Fordringar | 34 t€ | 13 t€ | 22 t€ | 1 489 € |
| Kassa och bank | 85 t€ | 140 t€ | 99 t€ | 80 t€ |
| Rörliga aktiva | 119 t€ | 152 t€ | 121 t€ | 82 t€ |
| Aktiva | 246 t€ | 278 t€ | 350 t€ | 233 t€ |
| Eget kapital | 81 t€ | 74 t€ | 33 t€ | 11 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 82 t€ | 125 t€ | 208 t€ | 153 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 83 t€ | 80 t€ | 109 t€ | 69 t€ |
| Främmande kapital | 165 t€ | 205 t€ | 317 t€ | 222 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 365 t€ | 427 t€ | 332 t€ | 279 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 664 € |
| Material och tjänster | 141 t€ | -189 t€ | -147 t€ | -119 t€ |
| Personalkostnader | 105 t€ | -92 t€ | -82 t€ | -64 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 42 t€ | -42 t€ | -44 t€ | -50 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 54 t€ | -38 t€ | -21 t€ | -23 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 65 t€ | 38 t€ | 23 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 9 671 € | -15 t€ | -9 813 € | -9 527 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 13 t€ | 50 t€ | 28 t€ | 14 t€ |
| Inkomstskatt | 2 829 € | -9 401 € | -6 309 € | -2 866 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 10 t€ | 41 t€ | 22 t€ | 11 t€ |
| Bestående aktiva | 127 t€ | 126 t€ | 229 t€ | 151 t€ |
| Fordringar | 34 t€ | 13 t€ | 22 t€ | 1 489 € |
| Kassa och bank | 85 t€ | 140 t€ | 99 t€ | 80 t€ |
| Rörliga aktiva | 119 t€ | 152 t€ | 121 t€ | 82 t€ |
| Aktiva | 246 t€ | 278 t€ | 350 t€ | 233 t€ |
| Eget kapital | 81 t€ | 74 t€ | 33 t€ | 11 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 82 t€ | 125 t€ | 208 t€ | 153 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 83 t€ | 80 t€ | 109 t€ | 69 t€ |
| Främmande kapital | 165 t€ | 205 t€ | 317 t€ | 222 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 9 082 € | 15 t€ | 9 761 € | 8 790 € |
| Passiva | 246 t€ | 278 t€ | 350 t€ | 233 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 82 t€ | 125 t€ | 208 t€ | 153 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 34 t€ | 13 t€ | 22 t€ | 1 489 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 689 € | 654 € | 4 791 € | 656 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 17 € | 74 € | 3 € | 3 € |
| Maskiner och inventarier | 127 t€ | 126 t€ | 229 t€ | 151 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 71 t€ | 33 t€ | 11 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 15 t€ | 1 950 € | 11 t€ | 8 203 € |
| Löner och arvoden | 89 t€ | -84 t€ | -74 t€ | -57 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 26 t€ | 11 t€ | 16 t€ | 620 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 10 t€ | 41 t€ | 22 t€ | 11 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 9 688 € | -15 t€ | -9 816 € | -9 530 € |
| Pensionskostnader | 9 667 € | -5 434 € | -5 171 € | -4 982 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 7 457 € | 1 076 € | 406 € | 213 € |
| Övriga lönebikostnader | 5 966 € | -2 988 € | -3 098 € | -2 497 € |
| Köp av tjänster | 3 167 € | -12 t€ | 0 € | -2 675 € |
| Materiella tillgångar | 127 t€ | 126 t€ | 229 t€ | 151 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 138 t€ | -177 t€ | -147 t€ | -116 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 59 t€ | 53 t€ | 87 t€ | 49 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 42 t€ | -42 t€ | -44 t€ | -50 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 271 € | 9 689 € | 923 € | 3 070 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör SR Metsäpalvelu OY till den övre halvan inom näringsgrenen drivning (777 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Suonenjoki
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis