Tapiolan Kone Oy är ett aktiebolag med hemort i Suonenjoki, registrerat år 1977. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 5,1 M€ och rörelseresultatet -43 t€; soliditet 29,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 209 t€ och inkomstskatterna 42 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,1 M€ | 5,0 M€ | 4,9 M€ | 4,9 M€ |
| Förändring i omsättning | 2,1 % | 2,8 % | -0,6 % | – |
| Rörelsebidrag | -654 t€ | 845 t€ | 710 t€ | 667 t€ |
| Rörelsebidrag % | -12,7 % | 16,8 % | 14,5 % | 13,5 % |
| Rörelseresultat | -43 t€ | 268 t€ | 205 t€ | 237 t€ |
| Rörelsemarginal | -0,8 % | 5,3 % | 4,2 % | 4,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -96 t€ | 170 t€ | 154 t€ | 215 t€ |
| Personalkostnader | -1,4 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Soliditet | 29,7 % | 31,3 % | 34,6 % | 30,5 % |
| Kassalikviditet | 0,41 | 0,70 | 0,75 | 0,86 |
| Current ratio | 0,41 | 0,70 | 0,75 | 0,86 |
| Relativ skuldsättning | 36,5 % | 42,1 % | 33,4 % | 37,8 % |
| Avkastning på eget kapital | -12,1 % | 17,6 % | 17,8 % | 26,2 % |
| Balansomslutning | 2,7 M€ | 3,1 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ |
| Eget kapital | 794 t€ | 966 t€ | 865 t€ | 818 t€ |
| Kassa och bank | 120 t€ | 507 t€ | 476 t€ | 544 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,1 M€ | 5,0 M€ | 4,9 M€ | 4,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 33 t€ | 169 t€ | 114 t€ | 6 931 € |
| Material och tjänster | 2,7 M€ | -2,7 M€ | -2,8 M€ | -2,8 M€ |
| Personalkostnader | 1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 612 t€ | -577 t€ | -506 t€ | -431 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 458 t€ | -298 t€ | -277 t€ | -286 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -43 t€ | 268 t€ | 205 t€ | 237 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 52 t€ | -57 t€ | -34 t€ | -22 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -95 t€ | 211 t€ | 171 t€ | 215 t€ |
| Inkomstskatt | 1 615 € | -42 t€ | -17 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -96 t€ | 170 t€ | 154 t€ | 215 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Fordringar | 342 t€ | 381 t€ | 193 t€ | 272 t€ |
| Kassa och bank | 120 t€ | 507 t€ | 476 t€ | 544 t€ |
| Rörliga aktiva | 462 t€ | 888 t€ | 668 t€ | 816 t€ |
| Aktiva | 2,7 M€ | 3,1 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Eget kapital | 794 t€ | 966 t€ | 865 t€ | 818 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 756 t€ | 853 t€ | 741 t€ | 912 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 897 t€ | 954 t€ |
| Främmande kapital | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 1,6 M€ | 1,9 M€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,1 M€ | 5,0 M€ | 4,9 M€ | 4,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 33 t€ | 169 t€ | 114 t€ | 6 931 € |
| Material och tjänster | 2,7 M€ | -2,7 M€ | -2,8 M€ | -2,8 M€ |
| Personalkostnader | 1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 612 t€ | -577 t€ | -506 t€ | -431 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 458 t€ | -298 t€ | -277 t€ | -286 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -43 t€ | 268 t€ | 205 t€ | 237 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 52 t€ | -57 t€ | -34 t€ | -22 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -95 t€ | 211 t€ | 171 t€ | 215 t€ |
| Inkomstskatt | 1 615 € | -42 t€ | -17 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -96 t€ | 170 t€ | 154 t€ | 215 t€ |
| Bestående aktiva | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Fordringar | 342 t€ | 381 t€ | 193 t€ | 272 t€ |
| Kassa och bank | 120 t€ | 507 t€ | 476 t€ | 544 t€ |
| Rörliga aktiva | 462 t€ | 888 t€ | 668 t€ | 816 t€ |
| Aktiva | 2,7 M€ | 3,1 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 25 t€ |
| Eget kapital | 794 t€ | 966 t€ | 865 t€ | 818 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 756 t€ | 853 t€ | 741 t€ | 912 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,1 M€ | 1,3 M€ | 897 t€ | 954 t€ |
| Främmande kapital | 1,9 M€ | 2,1 M€ | 1,6 M€ | 1,9 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 225 t€ | 281 t€ | 190 t€ | 239 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 3 659 € | 0 € | – | – |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 0 € | -20 € | 0 € | – |
| Passiva | 2,7 M€ | 3,1 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 756 t€ | 853 t€ | 741 t€ | 912 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 342 t€ | 381 t€ | 193 t€ | 272 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 100 t€ | 43 t€ | 4 790 € | 300 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 0 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 2,1 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 866 t€ | 771 t€ | 686 t€ | 578 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 228 t€ | 259 t€ | 99 t€ | 198 t€ |
| Löner och arvoden | 1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,0 M€ | -987 t€ |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 1 650 € | 1 650 € | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 1 067 € | 1 067 € | 1 067 € | 1 067 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 186 t€ | 291 t€ | 183 t€ | 254 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -96 t€ | 170 t€ | 154 t€ | 215 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 52 t€ | -57 t€ | -34 t€ | -22 t€ |
| Pensionskostnader | 208 t€ | -193 t€ | -186 t€ | -164 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 56 t€ | 47 t€ | 4 533 € | 17 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 118 t€ | 5 882 € | 6 324 € | 6 800 € |
| Övriga lönebikostnader | 39 t€ | -43 t€ | -39 t€ | -27 t€ |
| Köp av tjänster | 1,6 M€ | -1,5 M€ | -1,6 M€ | -1,6 M€ |
| Materiella tillgångar | 2,2 M€ | 2,2 M€ | 1,8 M€ | 1,9 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,1 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ | -1,2 M€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 410 t€ | 400 t€ | 300 t€ | 300 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 500 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 260 t€ | 328 t€ | 309 t€ | 217 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 612 t€ | -577 t€ | -506 t€ | -431 t€ |
| Placeringar | 1 067 € | 1 067 € | 1 067 € | 1 067 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tapiolan Kone Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen drivning (777 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€, 4,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Suonenjoki
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis