HI1 Oy är ett aktiebolag med hemort i Tusby, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 1 099 € och rörelseresultatet -494 €; soliditet 42,6 %.
Omsättning 20241 099 €-70 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat-494 €-44,9 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat-18 t€rörelsebidrag 985 €
Soliditet42,6 %quick ratio 35,45
Verksamt4 årregistrerat 11.11.2021
Tusby: 9 nya företag på 30 dagar
- Ihoa Health OyLuontaistuotteiden vähittäiskauppa
- Caire LVIS OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- BAT&MAT KPK OYMuu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 099 € | 3 616 € | – |
| Förändring i omsättning | -69,6 % | – | – |
| Rörelsebidrag | 985 € | 5 803 € | -6 764 € |
| Rörelsebidrag % | 89,6 % | 160,5 % | – |
| Rörelseresultat | -494 € | 4 324 € | -8 243 € |
| Rörelsemarginal | -44,9 % | 119,6 % | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | -18 t€ | 15 t€ | -7 830 € |
| Soliditet | 42,6 % | 47,6 % | 68,6 % |
| Kassalikviditet | 35,45 | 77,15 | 1,83 |
| Current ratio | 444,33 | 232,00 | 1,83 |
| Relativ skuldsättning | 127258,6 % | 32158,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | -1,8 % | 1,5 % | -0,8 % |
| Balansomslutning | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 1,5 M€ |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Kassa och bank | 25 t€ | 100 t€ | 5 602 € |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 099 € | 3 616 € | – |
| Övriga rörelseintäkter | 22 t€ | 25 t€ | 16 t€ |
| Material och tjänster | 210 € | -1 158 € | -2 931 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 479 € | -1 479 € | -1 479 € |
| Övriga rörelsekostnader | -22 t€ | -21 t€ | -20 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -494 € | 4 324 € | -8 243 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -18 t€ | 11 t€ | 413 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -18 t€ | 15 t€ | -7 830 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -26 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -18 t€ | 15 t€ | -7 830 € |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ |
| Omsättningstillgångar | 334 t€ | 208 t€ | – |
| Fordringar | 3 698 € | 3 403 € | 4 372 € |
| Kassa och bank | 25 t€ | 100 t€ | 5 602 € |
| Rörliga aktiva | 363 t€ | 312 t€ | 9 974 € |
| Aktiva | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 1,5 M€ |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 472 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 817 € | 1 346 € | 5 444 € |
| Främmande kapital | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 478 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 099 € | 3 616 € | – |
| Övriga rörelseintäkter | 22 t€ | 25 t€ | 16 t€ |
| Material och tjänster | 210 € | -1 158 € | -2 931 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -1 479 € | -1 479 € | -1 479 € |
| Övriga rörelsekostnader | -22 t€ | -21 t€ | -20 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -494 € | 4 324 € | -8 243 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -18 t€ | 11 t€ | 413 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -18 t€ | 15 t€ | -7 830 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -26 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -18 t€ | 15 t€ | -7 830 € |
| Bestående aktiva | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ |
| Omsättningstillgångar | 334 t€ | 208 t€ | – |
| Fordringar | 3 698 € | 3 403 € | 4 372 € |
| Kassa och bank | 25 t€ | 100 t€ | 5 602 € |
| Rörliga aktiva | 363 t€ | 312 t€ | 9 974 € |
| Aktiva | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 1,5 M€ |
| Eget kapital | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 472 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 817 € | 1 346 € | 5 444 € |
| Främmande kapital | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 478 t€ |
| Placeringar | 2,1 M€ | 1,9 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 10 t€ | 12 t€ | 13 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 7 593 € | -7 830 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 698 € | 3 403 € | 4 372 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | -30 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 817 € | 1 320 € | 4 269 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -126 t€ | -210 t€ | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -18 t€ | 15 t€ | -7 830 € |
| Andelar i ägarintresseföretag | 198 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 698 € | 3 403 € | 4 372 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | – | -10 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 26 € | 1 175 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 760 t€ | 760 t€ | 760 t€ |
| Immateriella tillgångar | 10 t€ | 12 t€ | 13 t€ |
| Passiva | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 186 € | 0 € | – |
| Avskrivningar enligt plan | -1 479 € | -1 479 € | -1 479 € |
| Övriga omsättningstillgångar | 334 t€ | 208 t€ | – |
| Köp av tjänster | – | – | -2 931 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 126 t€ | 208 t€ | – |
| Övriga aktier och andelar | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 736 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 12 t€ | 11 t€ | 423 € |
| Långfristiga övriga skulder | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 472 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.