Neli-Invest Oy är ett aktiebolag med hemort i Reso, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 65 t€ och rörelseresultatet -23 t€. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 185 t€ och inkomstskatterna 38 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 65 t€ | 9 424 € | 701 t€ | 95 t€ | 0 € |
| Förändring i omsättning | 585,8 % | -98,7 % | 639,9 % | – | – |
| Rörelsebidrag | -23 t€ | -3 778 € | 185 t€ | 46 t€ | -3 484 € |
| Rörelsebidrag % | -35,7 % | -40,1 % | 26,3 % | 48,1 % | – |
| Rörelseresultat | -23 t€ | -3 778 € | 185 t€ | 46 t€ | -3 484 € |
| Rörelsemarginal | -35,7 % | -40,1 % | 26,3 % | 48,1 % | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | -23 t€ | -3 839 € | 148 t€ | 34 t€ | -3 484 € |
| Personalkostnader | – | 0 € | 11 t€ | 0 € | – |
| Balansomslutning | 17 t€ | 96 t€ | 149 t€ | 630 t€ | 448 t€ |
| Kassa och bank | 4 295 € | 6 320 € | 49 t€ | 70 t€ | 16 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 65 t€ | 9 424 € | 701 t€ | 95 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 77 t€ | -9 038 € | -498 t€ | -40 t€ | 0 € |
| Personalkostnader | – | 0 € | -11 t€ | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 11 t€ | -4 164 € | -8 288 € | -8 724 € | -3 484 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -23 t€ | -3 778 € | 185 t€ | 46 t€ | -3 484 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 0 € | -61 € | -188 € | -4 548 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -23 t€ | -3 839 € | 185 t€ | 41 t€ | -3 484 € |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -37 t€ | -7 511 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -23 t€ | -3 839 € | 148 t€ | 34 t€ | -3 484 € |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillgångar | 0 € | 64 t€ | 67 t€ | 524 t€ | 0 € |
| Fordringar | 13 t€ | 25 t€ | 33 t€ | 36 t€ | 432 t€ |
| Kassa och bank | 4 295 € | 6 320 € | 49 t€ | 70 t€ | 16 t€ |
| Aktiva | 17 t€ | 96 t€ | 149 t€ | 630 t€ | 448 t€ |
Alla poster i bokslutet (20)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 65 t€ | 9 424 € | 701 t€ | 95 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 77 t€ | -9 038 € | -498 t€ | -40 t€ | 0 € |
| Personalkostnader | – | 0 € | -11 t€ | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 11 t€ | -4 164 € | -8 288 € | -8 724 € | -3 484 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -23 t€ | -3 778 € | 185 t€ | 46 t€ | -3 484 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 0 € | -61 € | -188 € | -4 548 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -23 t€ | -3 839 € | 185 t€ | 41 t€ | -3 484 € |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -37 t€ | -7 511 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -23 t€ | -3 839 € | 148 t€ | 34 t€ | -3 484 € |
| Omsättningstillgångar | 0 € | 64 t€ | 67 t€ | 524 t€ | 0 € |
| Fordringar | 13 t€ | 25 t€ | 33 t€ | 36 t€ | 432 t€ |
| Kassa och bank | 4 295 € | 6 320 € | 49 t€ | 70 t€ | 16 t€ |
| Aktiva | 17 t€ | 96 t€ | 149 t€ | 630 t€ | 448 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 64 t€ | -2 659 € | -457 t€ | 524 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 11 t€ | 5 105 € | -7 832 € | -554 t€ | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | – | 0 € | -161 € | 0 € | – |
| Löner och arvoden | – | 0 € | -10 t€ | 0 € | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -61 € | -188 € | -4 548 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 850 € | -11 t€ | -33 t€ | -10 t€ | 0 € |
| Passiva | 17 t€ | 96 t€ | 149 t€ | 630 t€ | 448 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Neli-Invest Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen förvaltning av bostäder och bostadsfastigheter (818 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 959 €, 18 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Reso
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis