Hemming Group Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 4 800 € och rörelseresultatet -1 027 €; soliditet 100,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 670 t€ och inkomstskatterna 134 t€.
Helsingfors: 329 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 800 € | 0 € | 0 € | 2 025 € | 8 775 € |
| Förändring i omsättning | – | – | -100,0 % | -76,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -1 027 € | -21 t€ | -1 424 € | 996 € | 9 123 € |
| Rörelsebidrag % | -21,4 % | – | – | 49,2 % | 104,0 % |
| Rörelseresultat | -1 027 € | -21 t€ | -1 424 € | 996 € | 9 123 € |
| Rörelsemarginal | -21,4 % | – | – | 49,2 % | 104,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -996 € | 544 t€ | -8 385 € | 793 € | 7 302 € |
| Personalkostnader | -2 500 € | 8 500 € | 0 € | – | – |
| Soliditet | 100,0 % | 80,2 % | 100,0 % | 44,2 % | 76,4 % |
| Kassalikviditet | 162,67 | 2,13 | – | 1,79 | 4,23 |
| Current ratio | 162,67 | 2,13 | – | 1,79 | 4,23 |
| Relativ skuldsättning | 2,9 % | – | – | 503,9 % | 27,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -0,2 % | 100,1 % | -86,3 % | 9,8 % | 93,6 % |
| Balansomslutning | 477 t€ | 678 t€ | 9 711 € | 18 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 477 t€ | 544 t€ | 9 711 € | 8 094 € | 7 802 € |
| Kassa och bank | 20 t€ | 285 t€ | 9 467 € | 6 429 € | 3 797 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 800 € | 0 € | 0 € | 2 025 € | 8 775 € |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 257 € | 1 892 € |
| Personalkostnader | 2 500 € | -8 500 € | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 3 327 € | -12 t€ | -1 424 € | -1 286 € | -1 545 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 027 € | -21 t€ | -1 424 € | 996 € | 9 123 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -31 € | 699 t€ | -6 961 € | 0 € | 5 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -996 € | 679 t€ | -8 385 € | 996 € | 9 127 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -134 t€ | 0 € | -203 € | -1 825 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -996 € | 544 t€ | -8 385 € | 793 € | 7 302 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 455 t€ | 393 t€ | 1 € | 2 € | 1 € |
| Fordringar | 2 322 € | 0 € | 242 € | 12 t€ | 6 417 € |
| Kassa och bank | 20 t€ | 285 t€ | 9 467 € | 6 429 € | 3 797 € |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 285 t€ | 9 710 € | 18 t€ | 10 t€ |
| Aktiva | 477 t€ | 678 t€ | 9 711 € | 18 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 477 t€ | 544 t€ | 9 711 € | 8 094 € | 7 802 € |
| Korfristigt främmande kapital | 138 € | 134 t€ | 0 € | 10 t€ | 2 412 € |
| Främmande kapital | 138 € | 134 t€ | 0 € | 10 t€ | 2 412 € |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 800 € | 0 € | 0 € | 2 025 € | 8 775 € |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 257 € | 1 892 € |
| Personalkostnader | 2 500 € | -8 500 € | 0 € | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 3 327 € | -12 t€ | -1 424 € | -1 286 € | -1 545 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 027 € | -21 t€ | -1 424 € | 996 € | 9 123 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -31 € | 699 t€ | -6 961 € | 0 € | 5 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -996 € | 679 t€ | -8 385 € | 996 € | 9 127 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -134 t€ | 0 € | -203 € | -1 825 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -996 € | 544 t€ | -8 385 € | 793 € | 7 302 € |
| Bestående aktiva | 455 t€ | 393 t€ | 1 € | 2 € | 1 € |
| Fordringar | 2 322 € | 0 € | 242 € | 12 t€ | 6 417 € |
| Kassa och bank | 20 t€ | 285 t€ | 9 467 € | 6 429 € | 3 797 € |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 285 t€ | 9 710 € | 18 t€ | 10 t€ |
| Aktiva | 477 t€ | 678 t€ | 9 711 € | 18 t€ | 10 t€ |
| Eget kapital | 477 t€ | 544 t€ | 9 711 € | 8 094 € | 7 802 € |
| Korfristigt främmande kapital | 138 € | 134 t€ | 0 € | 10 t€ | 2 412 € |
| Främmande kapital | 138 € | 134 t€ | 0 € | 10 t€ | 2 412 € |
| Andelar i ägarintresseföretag | 1 € | 1 € | 1 € | 1 € | 1 € |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | 0 € | -6 960 € | 0 € | – |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | – | – | – | 0 € | 500 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -996 € | 544 t€ | -8 385 € | 793 € | 7 302 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 0 € | 0 € | 0 € | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 455 t€ | 393 t€ | 0 € | 1 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 2 500 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 138 € | 0 € | – | 0 € | 100 € |
| Passiva | 477 t€ | 678 t€ | 9 711 € | 18 t€ | 10 t€ |
| Långfristiga lånefordringar | – | – | 0 € | 12 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 31 € | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 134 t€ | 0 € | 203 € | 1 825 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 000 € | 0 € | – | 0 € | 6 417 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 0 € | 0 € | – |
| Långfristiga fordringar | – | – | 0 € | 12 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | – | – | 0 € | 10 t€ | 487 € |
| Kortfristiga fordringar | 2 322 € | 0 € | 242 € | 0 € | 6 417 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 478 t€ | -290 € | 8 094 € | 7 302 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 322 € | 0 € | 242 € | 0 € | – |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 699 t€ | 0 € | 0 € | 4 € |
| Placeringar | 455 t€ | 393 t€ | 1 € | 2 € | 1 € |
| Kapitallån | – | 0 € | 10 t€ | 0 € | – |
| Övriga lönebikostnader | 0 € | -8 500 € | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hemming Group Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen konsultverksamhet avseende företags organisation (7663 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 43 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.