APR Holding Oy är ett aktiebolag med hemort i Uleåborg, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 25 t€ och rörelseresultatet 5 714 €; soliditet 99,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 544 € och inkomstskatterna 309 €.
Uleåborg: 35 nya företag på 30 dagar
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 230 t€ | 29 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,0 % | 3,7 % | -89,4 % | 698,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 5 714 € | -65 € | 1 340 € | 75 t€ | -66 t€ |
| Rörelsebidrag % | 22,4 % | -0,3 % | 5,5 % | 32,6 % | -229,2 % |
| Rörelseresultat | 5 714 € | -65 € | 1 340 € | 75 t€ | -66 t€ |
| Rörelsemarginal | 22,4 % | -0,3 % | 5,5 % | 32,6 % | -229,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 73 t€ | -64 € | 350 € | 63 t€ | -15 t€ |
| Soliditet | 99,8 % | 94,0 % | 99,9 % | 96,0 % | 88,9 % |
| Kassalikviditet | 12,27 | 1,98 | 208,26 | 6,73 | 0,45 |
| Current ratio | 12,27 | 1,98 | 208,26 | 6,73 | 2,18 |
| Relativ skuldsättning | 4,1 % | 120,2 % | 2,0 % | 10,7 % | 231,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 12,8 % | -0,0 % | 0,1 % | 10,6 % | -2,8 % |
| Balansomslutning | 575 t€ | 504 t€ | 552 t€ | 618 t€ | 597 t€ |
| Eget kapital | 574 t€ | 474 t€ | 552 t€ | 594 t€ | 530 t€ |
| Kassa och bank | 3 853 € | 51 t€ | 86 t€ | 150 t€ | 13 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 230 t€ | 29 t€ |
| Material och tjänster | – | – | 0 € | -121 t€ | -102 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -25 t€ | -23 t€ | -34 t€ | -95 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 5 714 € | -65 € | 1 340 € | 75 t€ | -66 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -68 t€ | 0 € | -286 € | -416 € | 62 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 73 t€ | -64 € | 1 054 € | 75 t€ | -3 729 € |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -704 € | -11 t€ | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 73 t€ | -64 € | 350 € | 63 t€ | -15 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 562 t€ | 444 t€ | 452 t€ | 452 t€ | 452 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 115 t€ |
| Fordringar | 8 951 € | 8 951 € | 14 t€ | 16 t€ | 17 t€ |
| Kassa och bank | 3 853 € | 51 t€ | 86 t€ | 150 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 13 t€ | 60 t€ | 100 t€ | 166 t€ | 145 t€ |
| Aktiva | 575 t€ | 504 t€ | 552 t€ | 618 t€ | 597 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 574 t€ | 474 t€ | 552 t€ | 594 t€ | 530 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 044 € | 30 t€ | 480 € | 25 t€ | 66 t€ |
| Främmande kapital | 1 044 € | 30 t€ | 480 € | 25 t€ | 66 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 t€ | 25 t€ | 24 t€ | 230 t€ | 29 t€ |
| Material och tjänster | – | – | 0 € | -121 t€ | -102 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -25 t€ | -23 t€ | -34 t€ | -95 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 5 714 € | -65 € | 1 340 € | 75 t€ | -66 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -68 t€ | 0 € | -286 € | -416 € | 62 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 73 t€ | -64 € | 1 054 € | 75 t€ | -3 729 € |
| Inkomstskatt | – | 0 € | -704 € | -11 t€ | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 73 t€ | -64 € | 350 € | 63 t€ | -15 t€ |
| Bestående aktiva | 562 t€ | 444 t€ | 452 t€ | 452 t€ | 452 t€ |
| Omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 115 t€ |
| Fordringar | 8 951 € | 8 951 € | 14 t€ | 16 t€ | 17 t€ |
| Kassa och bank | 3 853 € | 51 t€ | 86 t€ | 150 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 13 t€ | 60 t€ | 100 t€ | 166 t€ | 145 t€ |
| Aktiva | 575 t€ | 504 t€ | 552 t€ | 618 t€ | 597 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 574 t€ | 474 t€ | 552 t€ | 594 t€ | 530 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1 044 € | 30 t€ | 480 € | 25 t€ | 66 t€ |
| Främmande kapital | 1 044 € | 30 t€ | 480 € | 25 t€ | 66 t€ |
| Placeringar | 562 t€ | 444 t€ | 452 t€ | 452 t€ | 452 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | – | 0 € | 409 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 728 € | 30 t€ | 171 € | 169 € | 53 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 34 t€ | 79 t€ | 126 t€ | 105 t€ | 120 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 315 € | 0 € | 0 € | 102 € | 1 707 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 8 951 € | 8 951 € | 14 t€ | 16 t€ | 16 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 464 t€ | 393 t€ | 423 t€ | 423 t€ | 423 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | – | 0 € | -280 € | -115 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 73 t€ | -64 € | 350 € | 63 t€ | -15 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | 0 € | 7 450 € | 21 t€ | 21 t€ | 41 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 8 951 € | 8 951 € | 14 t€ | 16 t€ | 17 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | -286 € | -418 € | -8 € |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | 75 t€ | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 309 € | 24 t€ | 11 t€ |
| Passiva | 575 t€ | 504 t€ | 552 t€ | 618 t€ | 597 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | 0 € | 2 € | 1 € |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 7 450 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga omsättningstillgångar | – | – | – | 0 € | 115 t€ |
| Köp av tjänster | – | – | 0 € | -3 630 € | -82 € |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 391 t€ | 391 t€ | 385 t€ | 385 t€ | 365 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | – | 0 € | -117 t€ | 115 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 171 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 46 t€ | 46 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | – | 0 € | 62 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör APR Holding Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.