Sui Generis Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 7 747 € och rörelseresultatet -44 t€; soliditet 99,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 118 t€ och inkomstskatterna 24 t€.
Esbo: 112 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 747 € | 5 605 € | 4 004 € | 0 € |
| Förändring i omsättning | 38,2 % | 40,0 % | – | – |
| Rörelsebidrag | -50 t€ | -11 t€ | -389 € | -1 099 € |
| Rörelsebidrag % | -646,6 % | -192,5 % | -9,7 % | – |
| Rörelseresultat | -44 t€ | -3 290 € | -10 t€ | -1 099 € |
| Rörelsemarginal | -574,0 % | -58,7 % | -259,5 % | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 817 t€ | 651 t€ | 517 t€ | 501 t€ |
| Personalkostnader | -236 € | -1 205 € | – | – |
| Soliditet | 99,7 % | 98,8 % | 100,0 % | 100,0 % |
| Kassalikviditet | 382,96 | 75,33 | 1984,68 | – |
| Current ratio | 382,96 | 75,33 | 1984,68 | – |
| Relativ skuldsättning | 86,6 % | 421,1 % | 15,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,7 % | 33,6 % | 35,9 % | 49,9 % |
| Balansomslutning | 2,6 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Eget kapital | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Kassa och bank | 281 t€ | 217 t€ | 292 t€ | 188 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 747 € | 5 605 € | 4 004 € | 0 € |
| Övriga rörelseintäkter | 2 415 € | 8 280 € | 1 380 € | 0 € |
| Personalkostnader | 236 € | 1 205 € | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 625 € | 7 500 € | -10 t€ | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | 8 470 € | -5 773 € | -1 099 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -44 t€ | -3 290 € | -10 t€ | -1 099 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -868 t€ | -678 t€ | 528 t€ | 502 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 824 t€ | 674 t€ | 518 t€ | 501 t€ |
| Inkomstskatt | 6 748 € | 24 t€ | -632 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 817 t€ | 651 t€ | 517 t€ | 501 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 17 t€ | 184 t€ | 185 t€ | 12 t€ |
| Fordringar | 206 t€ | 197 t€ | 272 t€ | 337 t€ |
| Kassa och bank | 281 t€ | 217 t€ | 292 t€ | 188 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,6 M€ | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 993 t€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 706 € | 24 t€ | 632 € | 0 € |
| Främmande kapital | 6 706 € | 24 t€ | 632 € | 0 € |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 747 € | 5 605 € | 4 004 € | 0 € |
| Övriga rörelseintäkter | 2 415 € | 8 280 € | 1 380 € | 0 € |
| Personalkostnader | 236 € | 1 205 € | – | – |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 625 € | 7 500 € | -10 t€ | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 49 t€ | 8 470 € | -5 773 € | -1 099 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -44 t€ | -3 290 € | -10 t€ | -1 099 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -868 t€ | -678 t€ | 528 t€ | 502 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 824 t€ | 674 t€ | 518 t€ | 501 t€ |
| Inkomstskatt | 6 748 € | 24 t€ | -632 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 817 t€ | 651 t€ | 517 t€ | 501 t€ |
| Bestående aktiva | 17 t€ | 184 t€ | 185 t€ | 12 t€ |
| Fordringar | 206 t€ | 197 t€ | 272 t€ | 337 t€ |
| Kassa och bank | 281 t€ | 217 t€ | 292 t€ | 188 t€ |
| Rörliga aktiva | 2,6 M€ | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 993 t€ |
| Aktiva | 2,6 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 706 € | 24 t€ | 632 € | 0 € |
| Främmande kapital | 6 706 € | 24 t€ | 632 € | 0 € |
| Placeringar | 545 € | 162 t€ | 155 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 181 t€ | 197 t€ | 272 t€ | 337 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 920 t€ | 501 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | 0 € | -11 t€ | 23 t€ | -29 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 24 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 965 € | 0 € | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 817 t€ | 651 t€ | 517 t€ | 501 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 206 t€ | 197 t€ | 272 t€ | 337 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 514 € | 45 € | – | – |
| Materiella tillgångar | 17 t€ | 22 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 741 € | 24 t€ | 632 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 2,1 M€ | 1,4 M€ | 692 t€ | 468 t€ |
| Passiva | 2,6 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 14 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 2 037 € |
| Övriga lönebikostnader | 236 € | 69 € | – | – |
| Maskiner och inventarier | 17 t€ | 22 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Finansiella värdepapper | 2,1 M€ | 1,4 M€ | 692 t€ | 468 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 5 625 € | 7 500 € | -10 t€ | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 545 € | 162 t€ | 155 t€ | 12 t€ |
| Pensionskostnader | 0 € | 1 136 € | – | – |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 855 t€ | 653 t€ | 490 t€ | 529 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sui Generis Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare (766 företag med beskattningsbar inkomst; median 31 t€, 3,8 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.