Sui Generis Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Espoo, rekisteröity vuonna 2018. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 7 747 € ja liikevoitto -44 t€; omavaraisuusaste 99,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 118 t€ ja tuloverot 24 t€.
Espoo: 112 uutta yritystä 30 päivässä
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 7 747 € | 5 605 € | 4 004 € | 0 € |
| Liikevaihdon muutos | 38,2 % | 40,0 % | – | – |
| Käyttökate | -50 t€ | -11 t€ | -389 € | -1 099 € |
| Käyttökate-% | -646,6 % | -192,5 % | -9,7 % | – |
| Liikevoitto | -44 t€ | -3 290 € | -10 t€ | -1 099 € |
| Liikevoitto-% | -574,0 % | -58,7 % | -259,5 % | – |
| Tilikauden tulos | 817 t€ | 651 t€ | 517 t€ | 501 t€ |
| Henkilöstökulut | -236 € | -1 205 € | – | – |
| Omavaraisuusaste | 99,7 % | 98,8 % | 100,0 % | 100,0 % |
| Quick ratio | 382,96 | 75,33 | 1984,68 | – |
| Current ratio | 382,96 | 75,33 | 1984,68 | – |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 86,6 % | 421,1 % | 15,8 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 31,7 % | 33,6 % | 35,9 % | 49,9 % |
| Taseen loppusumma | 2,6 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Oma pääoma | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 281 t€ | 217 t€ | 292 t€ | 188 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 7 747 € | 5 605 € | 4 004 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 415 € | 8 280 € | 1 380 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 236 € | 1 205 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 625 € | 7 500 € | -10 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 49 t€ | 8 470 € | -5 773 € | -1 099 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -44 t€ | -3 290 € | -10 t€ | -1 099 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -868 t€ | -678 t€ | 528 t€ | 502 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 824 t€ | 674 t€ | 518 t€ | 501 t€ |
| Tuloverot | 6 748 € | 24 t€ | -632 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 817 t€ | 651 t€ | 517 t€ | 501 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 17 t€ | 184 t€ | 185 t€ | 12 t€ |
| Saamiset | 206 t€ | 197 t€ | 272 t€ | 337 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 281 t€ | 217 t€ | 292 t€ | 188 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,6 M€ | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 993 t€ |
| Vastaavaa | 2,6 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 706 € | 24 t€ | 632 € | 0 € |
| Vieras pääoma | 6 706 € | 24 t€ | 632 € | 0 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 7 747 € | 5 605 € | 4 004 € | 0 € |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 415 € | 8 280 € | 1 380 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 236 € | 1 205 € | – | – |
| Poistot ja arvonalentumiset | 5 625 € | 7 500 € | -10 t€ | 0 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 49 t€ | 8 470 € | -5 773 € | -1 099 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -44 t€ | -3 290 € | -10 t€ | -1 099 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -868 t€ | -678 t€ | 528 t€ | 502 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 824 t€ | 674 t€ | 518 t€ | 501 t€ |
| Tuloverot | 6 748 € | 24 t€ | -632 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 817 t€ | 651 t€ | 517 t€ | 501 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 17 t€ | 184 t€ | 185 t€ | 12 t€ |
| Saamiset | 206 t€ | 197 t€ | 272 t€ | 337 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 281 t€ | 217 t€ | 292 t€ | 188 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,6 M€ | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 993 t€ |
| Vastaavaa | 2,6 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 2,6 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 6 706 € | 24 t€ | 632 € | 0 € |
| Vieras pääoma | 6 706 € | 24 t€ | 632 € | 0 € |
| Sijoitukset | 545 € | 162 t€ | 155 t€ | 12 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 181 t€ | 197 t€ | 272 t€ | 337 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,8 M€ | 1,3 M€ | 920 t€ | 501 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 0 € | -11 t€ | 23 t€ | -29 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 24 t€ | 0 € | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 965 € | 0 € | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 817 t€ | 651 t€ | 517 t€ | 501 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 206 t€ | 197 t€ | 272 t€ | 337 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 514 € | 45 € | – | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 17 t€ | 22 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 741 € | 24 t€ | 632 € | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 2,1 M€ | 1,4 M€ | 692 t€ | 468 t€ |
| Vastattavaa | 2,6 M€ | 2,0 M€ | 1,4 M€ | 1,0 M€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 14 t€ | 14 t€ | 15 t€ | 2 037 € |
| Muut henkilösivukulut | 236 € | 69 € | – | – |
| Koneet ja kalusto | 17 t€ | 22 t€ | 30 t€ | 0 € |
| Rahoitusarvopaperit | 2,1 M€ | 1,4 M€ | 692 t€ | 468 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 5 625 € | 7 500 € | -10 t€ | 0 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 545 € | 162 t€ | 155 t€ | 12 t€ |
| Eläkekulut | 0 € | 1 136 € | – | – |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 855 t€ | 653 t€ | 490 t€ | 529 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Sui Generis Oy kuuluu toimialaluokassa arvopaperien ja raaka-ainesopimusten välittäminen ylimpään neljännekseen (766 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 31 t€, 3,8-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.