Oy 4N-Group Ab är ett aktiebolag med hemort i Korsholm, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,2 M€ och rörelseresultatet 42 t€; soliditet 71,3 %.
Omsättning 20251,2 M€+79 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat42 t€3,4 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat53 t€rörelsebidrag 42 t€
Soliditet71,3 %quick ratio 1,21
Verksamt8 årregistrerat 13.2.2018
Korsholm: 5 nya företag på 30 dagar
- Inhimity Solutions OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Högback Datacenter AbTietojenkäsittelyinfrastruktuuri, tietojenkäsittely, palvelintilan vuokraus ja niihin liittyvät palvelut
- Kiinteistö Oy TuplakiinteistöMuu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 684 t€ | 1,1 M€ | 141 t€ | 62 t€ | 197 t€ |
| Förändring i omsättning | 79,1 % | -35,5 % | 652,2 % | 128,7 % | -68,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 42 t€ | -91 t€ | 209 t€ | -101 t€ | 4,8 M€ | -329 € |
| Rörelsebidrag % | 3,4 % | -13,2 % | 19,7 % | -71,4 % | 7785,1 % | -0,2 % |
| Rörelseresultat | 42 t€ | -91 t€ | 209 t€ | -101 t€ | 4,8 M€ | -329 € |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | -13,2 % | 19,7 % | -71,4 % | 7785,1 % | -0,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 53 t€ | -74 t€ | 188 t€ | -107 t€ | 4,0 M€ | 2 234 € |
| Soliditet | 71,3 % | 74,0 % | 79,9 % | 82,7 % | 59,3 % | 0,3 % |
| Kassalikviditet | 1,21 | 0,24 | 1,08 | 6,27 | 2,30 | 0,21 |
| Current ratio | 3,18 | 3,16 | 6,69 | 14,35 | 2,94 | 0,84 |
| Relativ skuldsättning | 103,4 % | 167,2 % | 83,2 % | 534,5 % | 4480,3 % | 991,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,7 % | -2,3 % | 5,3 % | -3,0 % | 99,9 % | 40,9 % |
| Balansomslutning | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 6,8 M€ | 2,0 M€ |
| Eget kapital | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ | 4,0 M€ | 5 463 € |
| Kassa och bank | 111 t€ | 68 t€ | 108 t€ | 1,6 M€ | 5,0 M€ | 8 427 € |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 684 t€ | 1,1 M€ | 141 t€ | 62 t€ | 197 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 4,8 M€ | 0 € |
| Material och tjänster | 1,2 M€ | -761 t€ | -835 t€ | -233 t€ | -33 t€ | -195 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 17 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -8 949 € | -17 t€ | -2 179 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 42 t€ | -91 t€ | 209 t€ | -101 t€ | 4,8 M€ | -329 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -12 t€ | 19 t€ | -997 € | -5 247 € | 234 t€ | 3 123 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 54 t€ | -72 t€ | 208 t€ | -106 t€ | 5,0 M€ | 2 794 € |
| Inkomstskatt | 709 € | -2 027 € | -20 t€ | -749 € | -1,0 M€ | -560 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 53 t€ | -74 t€ | 188 t€ | -107 t€ | 4,0 M€ | 2 234 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 0 € | 0 € | 691 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1,8 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 1,5 M€ | 951 t€ |
| Fordringar | 1,0 M€ | 149 t€ | 359 t€ | 320 t€ | 309 t€ | 309 t€ |
| Kassa och bank | 111 t€ | 68 t€ | 108 t€ | 1,6 M€ | 5,0 M€ | 8 427 € |
| Rörliga aktiva | 2,9 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ | 4,4 M€ | 6,8 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 6,8 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ | 4,0 M€ | 5 463 € |
| Långfristigt främmande kapital | 350 t€ | 225 t€ | 450 t€ | 450 t€ | 450 t€ | 450 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 917 t€ | 918 t€ | 433 t€ | 304 t€ | 2,3 M€ | 1,5 M€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 883 t€ | 754 t€ | 2,8 M€ | 2,0 M€ |
Alla poster i bokslutet (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,2 M€ | 684 t€ | 1,1 M€ | 141 t€ | 62 t€ | 197 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 € | 4,8 M€ | 0 € |
| Material och tjänster | 1,2 M€ | -761 t€ | -835 t€ | -233 t€ | -33 t€ | -195 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 17 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -8 949 € | -17 t€ | -2 179 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 42 t€ | -91 t€ | 209 t€ | -101 t€ | 4,8 M€ | -329 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -12 t€ | 19 t€ | -997 € | -5 247 € | 234 t€ | 3 123 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 54 t€ | -72 t€ | 208 t€ | -106 t€ | 5,0 M€ | 2 794 € |
| Inkomstskatt | 709 € | -2 027 € | -20 t€ | -749 € | -1,0 M€ | -560 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 53 t€ | -74 t€ | 188 t€ | -107 t€ | 4,0 M€ | 2 234 € |
| Bestående aktiva | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 0 € | 0 € | 691 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1,8 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 1,5 M€ | 951 t€ |
| Fordringar | 1,0 M€ | 149 t€ | 359 t€ | 320 t€ | 309 t€ | 309 t€ |
| Kassa och bank | 111 t€ | 68 t€ | 108 t€ | 1,6 M€ | 5,0 M€ | 8 427 € |
| Rörliga aktiva | 2,9 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ | 4,4 M€ | 6,8 M€ | 1,3 M€ |
| Aktiva | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 6,8 M€ | 2,0 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,5 M€ | 3,6 M€ | 4,0 M€ | 5 463 € |
| Långfristigt främmande kapital | 350 t€ | 225 t€ | 450 t€ | 450 t€ | 450 t€ | 450 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 917 t€ | 918 t€ | 433 t€ | 304 t€ | 2,3 M€ | 1,5 M€ |
| Främmande kapital | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 883 t€ | 754 t€ | 2,8 M€ | 2,0 M€ |
| Placeringar | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 0 € | 0 € | 691 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 10 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 913 t€ | 910 t€ | 410 t€ | 300 t€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,1 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 3,7 M€ | 2 463 € | 229 € |
| Långfristiga fordringar | 1,0 M€ | 149 t€ | 359 t€ | 309 t€ | 309 t€ | 309 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 290 t€ | -1,0 M€ | -809 t€ | -1,2 M€ | -550 t€ | -195 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 53 t€ | -74 t€ | 188 t€ | -107 t€ | 4,0 M€ | 2 234 € |
| Långfristiga lånefordringar | 1,0 M€ | 149 t€ | 359 t€ | 309 t€ | 309 t€ | 309 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 6 491 € | -26 t€ | -5 247 € | -5 247 € | -5 421 € | -5 146 € |
| Kortfristiga fordringar | – | – | 0 € | 10 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 282 € | 8 490 € | 23 t€ | 3 968 € | 1,0 M€ | 3 944 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | – | – | – | – | 0 € | 691 t€ |
| Passiva | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 4,4 M€ | 6,8 M€ | 2,0 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 19 t€ | 45 t€ | 4 250 € | 0 € | 239 t€ | 8 268 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 350 t€ | 225 t€ | 450 t€ | 450 t€ | 450 t€ | 450 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 1,8 M€ | 2,7 M€ | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 1,5 M€ | 951 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 877 t€ | 257 t€ | -27 t€ | 987 t€ | 517 t€ | -752 € |
| Övriga aktier och andelar | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 1,5 M€ | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.