Remonttiteam Siikaluoma Oy är ett aktiebolag med hemort i Kyrkslätt, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 5,2 M€ och rörelseresultatet 445 t€; soliditet 36,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 97 t€ och inkomstskatterna 20 t€. Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 5,2 M€ | 2,3 M€ |
| Förändring i omsättning | 126,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 400 t€ | 69 t€ |
| Rörelsebidrag % | 7,7 % | 3,0 % |
| Rörelseresultat | 445 t€ | 120 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,5 % | 5,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 402 t€ | 77 t€ |
| Personalkostnader | -577 t€ | -460 t€ |
| Soliditet | 36,1 % | 69,1 % |
| Kassalikviditet | 1,33 | 1,77 |
| Current ratio | 1,33 | 1,77 |
| Relativ skuldsättning | 14,9 % | 16,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 91,4 % | 9,1 % |
| Balansomslutning | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Eget kapital | 440 t€ | 849 t€ |
| Kassa och bank | 352 t€ | 403 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 5,2 M€ | 2,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 26 t€ | 40 t€ |
| Material och tjänster | 4,0 M€ | 1,5 M€ |
| Personalkostnader | 577 t€ | 460 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 44 t€ | 52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 224 t€ | 192 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 445 t€ | 120 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -59 t€ | 21 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 504 t€ | 99 t€ |
| Inkomstskatt | 102 t€ | 22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 402 t€ | 77 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 198 t€ | 608 t€ |
| Fordringar | 670 t€ | 218 t€ |
| Kassa och bank | 352 t€ | 403 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 621 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 440 t€ | 849 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 8 533 € | 30 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 771 t€ | 350 t€ |
| Främmande kapital | 780 t€ | 380 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 5,2 M€ | 2,3 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 26 t€ | 40 t€ |
| Material och tjänster | 4,0 M€ | 1,5 M€ |
| Personalkostnader | 577 t€ | 460 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 44 t€ | 52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 224 t€ | 192 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 445 t€ | 120 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -59 t€ | 21 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 504 t€ | 99 t€ |
| Inkomstskatt | 102 t€ | 22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 402 t€ | 77 t€ |
| Bestående aktiva | 198 t€ | 608 t€ |
| Fordringar | 670 t€ | 218 t€ |
| Kassa och bank | 352 t€ | 403 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,0 M€ | 621 t€ |
| Aktiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 440 t€ | 849 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 8 533 € | 30 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 771 t€ | 350 t€ |
| Främmande kapital | 780 t€ | 380 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 437 t€ | 486 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 44 t€ | 52 t€ |
| Pensionskostnader | 81 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 597 t€ | 200 t€ |
| Materiella tillgångar | 25 t€ | 159 t€ |
| Löner och arvoden | 404 t€ | 368 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 25 t€ | 12 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 101 t€ | 342 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 402 t€ | 77 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 92 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 10 t€ | 15 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 1 481 € | 480 € |
| Immateriella tillgångar | 72 t€ | 108 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 238 t€ | 157 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 37 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 25 t€ | 32 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 811 € | 11 t€ |
| Passiva | 1,2 M€ | 1,2 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 0 € | 127 t€ |
| Köp av tjänster | 3,5 M€ | 1,0 M€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 12 t€ | 6 517 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 33 t€ | 767 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 96 t€ | 0 € |
| Kortfristiga skulder till företag inom samma koncern | 307 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 131 t€ | 128 t€ |
| Placeringar | 101 t€ | 342 t€ |
| Goodwill | 72 t€ | 108 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 7 052 € | 30 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 670 t€ | 218 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 84 t€ | 51 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 43 t€ | 32 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Remonttiteam Siikaluoma Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 6,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Vunna offentliga upphandlingar
- HUSK Rakennustöiden hankintaHUS Kiinteistöt Oy60,0 M€
Gratis månadslista: Kyrkslätt
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis