Pitkämö Canyon Camping Oy är ett aktiebolag med hemort i Kurikka, registrerat år 2017. Under räkenskapsperioden som slutade 28.2.2026 var omsättningen 385 t€ och rörelseresultatet 37 t€; soliditet -111,4 %. Offentliga köpare köpte för 970 € av företaget åren 2022–2022; den största köparen är Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 385 t€ | 332 t€ | 321 t€ | 386 t€ | 469 t€ |
| Förändring i omsättning | 16,0 % | 3,7 % | -16,9 % | -17,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 26 t€ | -10 t€ | 12 t€ | 33 t€ | -48 t€ |
| Rörelsebidrag % | 6,7 % | -3,1 % | 3,8 % | 8,5 % | -10,2 % |
| Rörelseresultat | 37 t€ | 1 874 € | -3 293 € | 15 t€ | -66 t€ |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 0,6 % | -1,0 % | 3,9 % | -14,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 29 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -2 309 € | -70 t€ |
| Personalkostnader | -90 t€ | -110 t€ | 104 t€ | 159 t€ | 233 t€ |
| Soliditet | -111,4 % | -175,2 % | -119,8 % | -67,5 % | -59,5 % |
| Kassalikviditet | 0,20 | 0,10 | 0,14 | 0,42 | 0,19 |
| Current ratio | 0,33 | 0,17 | 0,21 | 0,49 | 0,28 |
| Relativ skuldsättning | 32,7 % | 45,0 % | 46,8 % | 41,6 % | 35,6 % |
| Balansomslutning | 60 t€ | 54 t€ | 68 t€ | 96 t€ | 105 t€ |
| Eget kapital | -66 t€ | -95 t€ | -82 t€ | -65 t€ | -62 t€ |
| Kassa och bank | 804 € | 519 € | 763 € | 3 682 € | 11 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 385 t€ | 332 t€ | 321 t€ | 386 t€ | 469 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 300 € | 250 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 157 t€ | 122 t€ | -115 t€ | -108 t€ | -162 t€ |
| Personalkostnader | 90 t€ | 110 t€ | -104 t€ | -159 t€ | -233 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | 12 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 90 t€ | 87 t€ | -89 t€ | -86 t€ | -121 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 37 t€ | 1 874 € | -3 293 € | 15 t€ | -66 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 523 € | 15 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -4 163 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 29 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -1 032 € | -70 t€ |
| Inkomstskatt | – | – | 0 € | -1 277 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -2 309 € | -70 t€ |
Balansräkning
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 35 t€ | 40 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 74 t€ |
| Omsättningstillgångar | 9 785 € | 5 994 € | 5 560 € | 5 556 € | 10 t€ |
| Fordringar | 14 t€ | 7 456 € | 9 287 € | 27 t€ | 9 757 € |
| Kassa och bank | 804 € | 519 € | 763 € | 3 682 € | 11 t€ |
| Rörliga aktiva | 24 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 31 t€ |
| Aktiva | 60 t€ | 54 t€ | 68 t€ | 96 t€ | 105 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -66 t€ | -95 t€ | -82 t€ | -65 t€ | -62 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 51 t€ | 70 t€ | 77 t€ | 86 t€ | 56 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 75 t€ | 80 t€ | 73 t€ | 74 t€ | 111 t€ |
| Främmande kapital | 126 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 160 t€ | 167 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 385 t€ | 332 t€ | 321 t€ | 386 t€ | 469 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 300 € | 250 € | – | – | – |
| Material och tjänster | 157 t€ | 122 t€ | -115 t€ | -108 t€ | -162 t€ |
| Personalkostnader | 90 t€ | 110 t€ | -104 t€ | -159 t€ | -233 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 11 t€ | 12 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 90 t€ | 87 t€ | -89 t€ | -86 t€ | -121 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 37 t€ | 1 874 € | -3 293 € | 15 t€ | -66 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 523 € | 15 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -4 163 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 29 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -1 032 € | -70 t€ |
| Inkomstskatt | – | – | 0 € | -1 277 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -2 309 € | -70 t€ |
| Bestående aktiva | 35 t€ | 40 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 74 t€ |
| Omsättningstillgångar | 9 785 € | 5 994 € | 5 560 € | 5 556 € | 10 t€ |
| Fordringar | 14 t€ | 7 456 € | 9 287 € | 27 t€ | 9 757 € |
| Kassa och bank | 804 € | 519 € | 763 € | 3 682 € | 11 t€ |
| Rörliga aktiva | 24 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 31 t€ |
| Aktiva | 60 t€ | 54 t€ | 68 t€ | 96 t€ | 105 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -66 t€ | -95 t€ | -82 t€ | -65 t€ | -62 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 51 t€ | 70 t€ | 77 t€ | 86 t€ | 56 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 75 t€ | 80 t€ | 73 t€ | 74 t€ | 111 t€ |
| Främmande kapital | 126 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 160 t€ | 167 t€ |
| Löner och arvoden | 73 t€ | 90 t€ | -86 t€ | -127 t€ | -199 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 11 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 22 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 9 479 € | 852 € | 1 232 € | 16 t€ | 3 544 € |
| Kortfristiga fordringar | 14 t€ | 7 456 € | 9 287 € | 27 t€ | 9 757 € |
| Pensionskostnader | 15 t€ | 15 t€ | -15 t€ | -29 t€ | -25 t€ |
| Passiva | 60 t€ | 54 t€ | 68 t€ | 96 t€ | 105 t€ |
| Maskiner och inventarier | 20 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 37 t€ | 50 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -3 791 € | -434 € | 4 € | -4 897 € | 4 615 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 15 t€ | 6 590 € | 8 904 € | 12 t€ | 42 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 128 t€ | 102 t€ | -99 t€ | -100 t€ | -162 t€ |
| Långfristiga kapitallån | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 26 t€ | 25 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
| Materiella tillgångar | 32 t€ | 35 t€ | 46 t€ | 59 t€ | 74 t€ |
| Immateriella tillgångar | 3 568 € | 5 352 € | 7 136 € | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 753 € | 5 960 € | 5 817 € | 8 142 € | 17 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 929 € | 3 885 € | -3 328 € | -2 852 € | -9 445 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 34 t€ | 52 t€ | 59 t€ | 69 t€ | 38 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 29 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -2 309 € | -70 t€ |
| Köp av tjänster | 32 t€ | 20 t€ | -16 t€ | -2 420 € | -4 386 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 21 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 941 € | 5 207 € | 6 564 € | 9 568 € | 1 203 € |
| Avskrivningar enligt plan | 11 t€ | 12 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -18 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 523 € | 15 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -4 184 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 568 € | 5 352 € | 7 136 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 32 t€ | 42 t€ | 30 t€ | 22 t€ | 26 t€ |
| Material och förnödenheter | 9 785 € | 5 994 € | 5 560 € | 5 556 € | 10 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -98 t€ | -84 t€ | -67 t€ | -65 t€ | 5 090 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 323 € | 1 398 € | 1 491 € | 1 510 € | 5 010 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Pitkämö Canyon CampingMoljakantie 28Anniskelu
Gratis månadslista: Kurikka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis