Camping Jurva Oy är ett aktiebolag med hemort i Kurikka, registrerat år 2018. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 261 t€ och rörelseresultatet 8 341 €; soliditet -210,9 %. Offentliga köpare köpte för 342 € av företaget åren 2025–2025; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala). Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 30.6.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 261 t€ | 368 t€ | 419 t€ | 486 t€ | 633 t€ | 185 t€ |
| Förändring i omsättning | -29,0 % | -12,2 % | -13,8 % | -23,3 % | 241,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 7 002 € | 11 t€ | 52 t€ | -27 t€ | -13 t€ | 24 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,7 % | 3,0 % | 12,3 % | -5,6 % | -2,0 % | 12,9 % |
| Rörelseresultat | 8 341 € | 13 t€ | 50 t€ | -42 t€ | -29 t€ | 7 644 € |
| Rörelsemarginal | 3,2 % | 3,4 % | 11,8 % | -8,7 % | -4,6 % | 4,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 114 € | 3 199 € | 44 t€ | -47 t€ | -32 t€ | 5 460 € |
| Personalkostnader | -72 t€ | -51 t€ | 75 t€ | 126 t€ | 215 t€ | 40 t€ |
| Soliditet | -210,9 % | -199,1 % | -60,6 % | -367,0 % | -70,6 % | 14,6 % |
| Kassalikviditet | 0,19 | 0,22 | 0,69 | 0,35 | 0,34 | 0,60 |
| Current ratio | 0,27 | 0,25 | 0,74 | 0,38 | 0,40 | 0,74 |
| Relativ skuldsättning | 14,0 % | 10,2 % | 17,7 % | 19,0 % | 9,8 % | 31,3 % |
| Avkastning på eget kapital | – | – | – | – | – | 54,7 % |
| Balansomslutning | 13 t€ | 13 t€ | 47 t€ | 47 t€ | 42 t€ | 68 t€ |
| Eget kapital | -25 t€ | -25 t€ | -28 t€ | -72 t€ | -26 t€ | 9 974 € |
| Kassa och bank | 976 € | 526 € | 509 € | 737 € | 200 € | 23 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 261 t€ | 368 t€ | 419 t€ | 486 t€ | 633 t€ | 185 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 070 € | 0 € | 2 298 € | 7 427 € | 5 829 € | 0 € |
| Material och tjänster | 126 t€ | 216 t€ | -222 t€ | -286 t€ | -316 t€ | -91 t€ |
| Personalkostnader | 72 t€ | 51 t€ | -75 t€ | -126 t€ | -215 t€ | -40 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 339 € | 1 785 € | -1 958 € | -15 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 54 t€ | 86 t€ | -73 t€ | -108 t€ | -120 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 341 € | 13 t€ | 50 t€ | -42 t€ | -29 t€ | 7 644 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 226 € | 9 465 € | -5 304 € | -4 478 € | -2 698 € | -819 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 114 € | 3 199 € | 44 t€ | -47 t€ | -32 t€ | 6 825 € |
| Inkomstskatt | – | – | – | – | 0 € | -1 365 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 114 € | 3 199 € | 44 t€ | -47 t€ | -32 t€ | 5 460 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 016 € | 5 354 € | 5 874 € | 9 188 € | 24 t€ | 37 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 565 € | 952 € | 2 517 € | 2 520 € | 2 830 € | 5 878 € |
| Fordringar | 4 982 € | 6 659 € | 38 t€ | 35 t€ | 15 t€ | 2 514 € |
| Kassa och bank | 976 € | 526 € | 509 € | 737 € | 200 € | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 8 522 € | 8 137 € | 41 t€ | 38 t€ | 18 t€ | 31 t€ |
| Aktiva | 13 t€ | 13 t€ | 47 t€ | 47 t€ | 42 t€ | 68 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € |
| Eget kapital | -25 t€ | -25 t€ | -28 t€ | -72 t€ | -26 t€ | 9 974 € |
| Långfristigt främmande kapital | 5 796 € | 6 096 € | 19 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 16 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 31 t€ | 32 t€ | 56 t€ | 101 t€ | 45 t€ | 42 t€ |
| Främmande kapital | 37 t€ | 38 t€ | 75 t€ | 120 t€ | 68 t€ | 58 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 261 t€ | 368 t€ | 419 t€ | 486 t€ | 633 t€ | 185 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 070 € | 0 € | 2 298 € | 7 427 € | 5 829 € | 0 € |
| Material och tjänster | 126 t€ | 216 t€ | -222 t€ | -286 t€ | -316 t€ | -91 t€ |
| Personalkostnader | 72 t€ | 51 t€ | -75 t€ | -126 t€ | -215 t€ | -40 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 339 € | 1 785 € | -1 958 € | -15 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 54 t€ | 86 t€ | -73 t€ | -108 t€ | -120 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 8 341 € | 13 t€ | 50 t€ | -42 t€ | -29 t€ | 7 644 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 226 € | 9 465 € | -5 304 € | -4 478 € | -2 698 € | -819 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 114 € | 3 199 € | 44 t€ | -47 t€ | -32 t€ | 6 825 € |
| Inkomstskatt | – | – | – | – | 0 € | -1 365 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 114 € | 3 199 € | 44 t€ | -47 t€ | -32 t€ | 5 460 € |
| Bestående aktiva | 4 016 € | 5 354 € | 5 874 € | 9 188 € | 24 t€ | 37 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 565 € | 952 € | 2 517 € | 2 520 € | 2 830 € | 5 878 € |
| Fordringar | 4 982 € | 6 659 € | 38 t€ | 35 t€ | 15 t€ | 2 514 € |
| Kassa och bank | 976 € | 526 € | 509 € | 737 € | 200 € | 23 t€ |
| Rörliga aktiva | 8 522 € | 8 137 € | 41 t€ | 38 t€ | 18 t€ | 31 t€ |
| Aktiva | 13 t€ | 13 t€ | 47 t€ | 47 t€ | 42 t€ | 68 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € | 2 520 € |
| Eget kapital | -25 t€ | -25 t€ | -28 t€ | -72 t€ | -26 t€ | 9 974 € |
| Långfristigt främmande kapital | 5 796 € | 6 096 € | 19 t€ | 19 t€ | 23 t€ | 16 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 31 t€ | 32 t€ | 56 t€ | 101 t€ | 45 t€ | 42 t€ |
| Främmande kapital | 37 t€ | 38 t€ | 75 t€ | 120 t€ | 68 t€ | 58 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 5 796 € | 6 096 € | 10 t€ | 17 t€ | 19 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 720 € | 4 002 € | 8 046 € | 5 175 € | 3 791 € | 4 287 € |
| Löner och arvoden | 57 t€ | 40 t€ | -59 t€ | -106 t€ | -185 t€ | -32 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 810 € | 1 011 € | 1 006 € | 28 t€ | 6 110 € | 40 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 613 € | 1 565 € | -3 € | -310 € | -3 048 € | 2 689 € |
| Pensionskostnader | 13 t€ | 9 765 € | -13 t€ | -18 t€ | -24 t€ | -8 023 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | – | – | 6 288 € | 0 € | – | – |
| Materiella tillgångar | 4 016 € | 5 354 € | 5 874 € | 9 188 € | 12 t€ | 13 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | – | – | 0 € | 12 t€ | 24 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1 339 € | 1 785 € | -1 958 € | -15 t€ | -16 t€ | -16 t€ |
| Passiva | 13 t€ | 13 t€ | 47 t€ | 47 t€ | 42 t€ | 68 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 627 € | 4 628 € | 3 000 € | 1 000 € | 5 649 € | 87 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 950 € | 1 088 € | -2 310 € | -3 058 € | -5 796 € | 29 € |
| Goodwill | – | – | – | 0 € | 12 t€ | 24 t€ |
| Material och förnödenheter | 2 565 € | 952 € | 2 517 € | 2 520 € | 2 830 € | 5 878 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 2 000 € | 0 € | – | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 114 € | 3 199 € | 44 t€ | -47 t€ | -32 t€ | 5 460 € |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | 2 388 € | 2 388 € | 3 788 € | 3 010 € |
| Köp av tjänster | 3 855 € | 4 801 € | -7 219 € | -15 t€ | -4 441 € | -984 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -27 t€ | -31 t€ | -75 t€ | -28 t€ | 3 454 € | 1 994 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 124 t€ | 209 t€ | -215 t€ | -270 t€ | -309 t€ | -93 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 4 200 € | 4 200 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 004 € | 1 310 € | 1 015 € | 1 671 € | 2 016 € | 69 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 € | 0 € | 0 € | 124 € | 5 € | 56 € |
| Långfristiga fordringar | 2 000 € | 0 € | – | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 094 € | 820 € | 30 t€ | 12 t€ | 14 t€ | 18 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 350 € | 721 € | 34 t€ | 32 t€ | 7 506 € | 2 358 € |
| Kortfristiga fordringar | 2 982 € | 6 659 € | 38 t€ | 35 t€ | 15 t€ | 2 514 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 231 € | 9 465 € | -5 304 € | -4 603 € | -2 703 € | -876 € |
| Maskiner och inventarier | 4 016 € | 5 354 € | 5 874 € | 9 188 € | 12 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 26 t€ | 22 t€ | 13 t€ | 56 t€ | 21 t€ | 20 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Alkoholtillstånd
- Camping JurvaKauhajoentie 247Anniskelu
Gratis månadslista: Kurikka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis