Pitkämö Canyon Camping Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kurikka, rekisteröity vuonna 2017. Tilikaudella, joka päättyi 28.2.2026, liikevaihto oli 385 t€ ja liikevoitto 37 t€; omavaraisuusaste -111,4 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 970 € vuosina 2022–2022; suurin ostaja on Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala). Sillä on 1 alkoholilupaa.
Talous
| Tunnusluvut | 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 385 t€ | 332 t€ | 321 t€ | 386 t€ | 469 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 16,0 % | 3,7 % | -16,9 % | -17,7 % | – |
| Käyttökate | 26 t€ | -10 t€ | 12 t€ | 33 t€ | -48 t€ |
| Käyttökate-% | 6,7 % | -3,1 % | 3,8 % | 8,5 % | -10,2 % |
| Liikevoitto | 37 t€ | 1 874 € | -3 293 € | 15 t€ | -66 t€ |
| Liikevoitto-% | 9,7 % | 0,6 % | -1,0 % | 3,9 % | -14,0 % |
| Tilikauden tulos | 29 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -2 309 € | -70 t€ |
| Henkilöstökulut | -90 t€ | -110 t€ | 104 t€ | 159 t€ | 233 t€ |
| Omavaraisuusaste | -111,4 % | -175,2 % | -119,8 % | -67,5 % | -59,5 % |
| Quick ratio | 0,20 | 0,10 | 0,14 | 0,42 | 0,19 |
| Current ratio | 0,33 | 0,17 | 0,21 | 0,49 | 0,28 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 32,7 % | 45,0 % | 46,8 % | 41,6 % | 35,6 % |
| Taseen loppusumma | 60 t€ | 54 t€ | 68 t€ | 96 t€ | 105 t€ |
| Oma pääoma | -66 t€ | -95 t€ | -82 t€ | -65 t€ | -62 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 804 € | 519 € | 763 € | 3 682 € | 11 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 385 t€ | 332 t€ | 321 t€ | 386 t€ | 469 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 300 € | 250 € | – | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 157 t€ | 122 t€ | -115 t€ | -108 t€ | -162 t€ |
| Henkilöstökulut | 90 t€ | 110 t€ | -104 t€ | -159 t€ | -233 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | 12 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 90 t€ | 87 t€ | -89 t€ | -86 t€ | -121 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 37 t€ | 1 874 € | -3 293 € | 15 t€ | -66 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 523 € | 15 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -4 163 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 29 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -1 032 € | -70 t€ |
| Tuloverot | – | – | 0 € | -1 277 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -2 309 € | -70 t€ |
Tase
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 35 t€ | 40 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 74 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 9 785 € | 5 994 € | 5 560 € | 5 556 € | 10 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 7 456 € | 9 287 € | 27 t€ | 9 757 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 804 € | 519 € | 763 € | 3 682 € | 11 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 24 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 31 t€ |
| Vastaavaa | 60 t€ | 54 t€ | 68 t€ | 96 t€ | 105 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -66 t€ | -95 t€ | -82 t€ | -65 t€ | -62 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 51 t€ | 70 t€ | 77 t€ | 86 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 75 t€ | 80 t€ | 73 t€ | 74 t€ | 111 t€ |
| Vieras pääoma | 126 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 160 t€ | 167 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 28.2.2026 | 28.2.2025 | 29.2.2024 | 28.2.2023 | 28.2.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 385 t€ | 332 t€ | 321 t€ | 386 t€ | 469 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 300 € | 250 € | – | – | – |
| Materiaalit ja palvelut | 157 t€ | 122 t€ | -115 t€ | -108 t€ | -162 t€ |
| Henkilöstökulut | 90 t€ | 110 t€ | -104 t€ | -159 t€ | -233 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 11 t€ | 12 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 90 t€ | 87 t€ | -89 t€ | -86 t€ | -121 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 37 t€ | 1 874 € | -3 293 € | 15 t€ | -66 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 8 523 € | 15 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -4 163 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 29 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -1 032 € | -70 t€ |
| Tuloverot | – | – | 0 € | -1 277 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -2 309 € | -70 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 35 t€ | 40 t€ | 53 t€ | 59 t€ | 74 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 9 785 € | 5 994 € | 5 560 € | 5 556 € | 10 t€ |
| Saamiset | 14 t€ | 7 456 € | 9 287 € | 27 t€ | 9 757 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 804 € | 519 € | 763 € | 3 682 € | 11 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 24 t€ | 14 t€ | 16 t€ | 36 t€ | 31 t€ |
| Vastaavaa | 60 t€ | 54 t€ | 68 t€ | 96 t€ | 105 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | -66 t€ | -95 t€ | -82 t€ | -65 t€ | -62 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 51 t€ | 70 t€ | 77 t€ | 86 t€ | 56 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 75 t€ | 80 t€ | 73 t€ | 74 t€ | 111 t€ |
| Vieras pääoma | 126 t€ | 150 t€ | 150 t€ | 160 t€ | 167 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 1 929 € | 3 885 € | -3 328 € | -2 852 € | -9 445 € |
| Pitkäaikaiset pääomalainat | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | 0 € | 0 € | 21 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 753 € | 5 960 € | 5 817 € | 8 142 € | 17 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 32 t€ | 35 t€ | 46 t€ | 59 t€ | 74 t€ |
| Eläkekulut | 15 t€ | 15 t€ | -15 t€ | -29 t€ | -25 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 15 t€ | 6 590 € | 8 904 € | 12 t€ | 42 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -3 791 € | -434 € | 4 € | -4 897 € | 4 615 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 34 t€ | 52 t€ | 59 t€ | 69 t€ | 38 t€ |
| Vastattavaa | 60 t€ | 54 t€ | 68 t€ | 96 t€ | 105 t€ |
| Koneet ja kalusto | 20 t€ | 21 t€ | 28 t€ | 37 t€ | 50 t€ |
| Palvelujen ostot | 32 t€ | 20 t€ | -16 t€ | -2 420 € | -4 386 € |
| Palkat ja palkkiot | 73 t€ | 90 t€ | -86 t€ | -127 t€ | -199 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 11 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 22 t€ | 24 t€ |
| Aineettomat hyödykkeet | 3 568 € | 5 352 € | 7 136 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 941 € | 5 207 € | 6 564 € | 9 568 € | 1 203 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 323 € | 1 398 € | 1 491 € | 1 510 € | 5 010 € |
| Ostot tilikauden aikana | 128 t€ | 102 t€ | -99 t€ | -100 t€ | -162 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 9 479 € | 852 € | 1 232 € | 16 t€ | 3 544 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 29 t€ | -13 t€ | -17 t€ | -2 309 € | -70 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 32 t€ | 42 t€ | 30 t€ | 22 t€ | 26 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 8 523 € | 15 t€ | -14 t€ | -16 t€ | -4 184 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -98 t€ | -84 t€ | -67 t€ | -65 t€ | 5 090 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 3 568 € | 5 352 € | 7 136 € | 0 € | – |
| Aineet ja tarvikkeet | 9 785 € | 5 994 € | 5 560 € | 5 556 € | 10 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 26 t€ | 25 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 11 t€ | 12 t€ | -15 t€ | -18 t€ | -18 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 14 t€ | 7 456 € | 9 287 € | 27 t€ | 9 757 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Alkoholiluvat
- Pitkämö Canyon CampingMoljakantie 28Anniskelu
Ilmainen kuukausilista: Kurikka
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta