Kiinteistöyhtiö Huoltokatu 8 Oy är ett aktiebolag med hemort i Brahestad, registrerat år 2012. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 3 583 €. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 35 € och inkomstskatterna 7 €. Senaste anteckning i handelsregistret: fusion eller delning 10.8.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 1,0 % | 3,2 % | 19,7 % | 0,0 % | – |
| Bruttoresultat | 26 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Rörelsebidrag | 3 583 € | 4 892 € | 5 600 € | 3 208 € | 2 478 € |
| Rörelseresultat | 3 583 € | 4 892 € | 5 600 € | 3 208 € | 2 478 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 26 € | 35 € | 29 € | 4 € | 9 € |
| Balansomslutning | 316 t€ | 315 t€ | 316 t€ | 317 t€ | 318 t€ |
| Kassa och bank | 11 t€ | 11 t€ | 3 322 € | 5 528 € | 4 421 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 26 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 22 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 583 € | 4 892 € | 5 600 € | 3 208 € | 2 478 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 557 € | -4 857 € | -5 571 € | -3 204 € | -2 469 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 € | 35 € | 29 € | 4 € | 9 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 26 € | 35 € | 29 € | 4 € | 9 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Fordringar | 25 € | 25 € | 7 668 € | 6 408 € | 8 536 € |
| Kassa och bank | 11 t€ | 11 t€ | 3 322 € | 5 528 € | 4 421 € |
| Aktiva | 316 t€ | 315 t€ | 316 t€ | 317 t€ | 318 t€ |
Alla poster i bokslutet (11)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 26 t€ | 25 t€ | 25 t€ | 21 t€ | 21 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 22 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 583 € | 4 892 € | 5 600 € | 3 208 € | 2 478 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 557 € | -4 857 € | -5 571 € | -3 204 € | -2 469 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 € | 35 € | 29 € | 4 € | 9 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 26 € | 35 € | 29 € | 4 € | 9 € |
| Fordringar | 25 € | 25 € | 7 668 € | 6 408 € | 8 536 € |
| Kassa och bank | 11 t€ | 11 t€ | 3 322 € | 5 528 € | 4 421 € |
| Aktiva | 316 t€ | 315 t€ | 316 t€ | 317 t€ | 318 t€ |
| Placeringar | 305 t€ | 305 t€ | 305 t€ | 305 t€ | 305 t€ |
| Passiva | 316 t€ | 315 t€ | 316 t€ | 317 t€ | 318 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kiinteistöyhtiö Huoltokatu 8 Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Fusion eller delning