Vainio Varainhoito Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 39 t€.
Bruttoresultat 202546 t€+586 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat39 t€
Räkenskapsperiodens resultat32 t€rörelsebidrag 39 t€
Verksamt15 årregistrerat 21.7.2011
Åbo: 44 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
BruttoresultatRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 585,8 % | -12,8 % | -2,1 % | -29,9 % | – | – |
| Bruttoresultat | 46 t€ | 6 745 € | 7 735 € | 7 902 € | 11 t€ | – |
| Rörelsebidrag | 39 t€ | -844 € | -708 € | -549 € | 257 € | – |
| Rörelseresultat | 39 t€ | -844 € | -708 € | -549 € | 257 € | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 32 t€ | 95 t€ | 49 t€ | 19 t€ | 18 t€ | – |
| Balansomslutning | 211 t€ | 188 t€ | 101 t€ | 100 t€ | 96 t€ | 92 t€ |
| Kassa och bank | 87 t€ | 40 t€ | 8 129 € | 9 535 € | 4 696 € | 3 809 € |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 46 t€ | 6 745 € | 7 735 € | 7 902 € | 11 t€ | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 362 € | -7 589 € | -8 443 € | -8 451 € | -11 t€ | – |
| Rörelsevinst (-förlust) | 39 t€ | -844 € | -708 € | -549 € | 257 € | – |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -638 € | 96 t€ | 50 t€ | 20 t€ | 17 t€ | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 40 t€ | 95 t€ | 49 t€ | 19 t€ | 18 t€ | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 32 t€ | 95 t€ | 49 t€ | 19 t€ | 18 t€ | – |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillgångar | 71 t€ | 26 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ |
| Fordringar | 0 € | 52 t€ | 1 714 € | 2 572 € | 3 512 € | 2 846 € |
| Kassa och bank | 87 t€ | 40 t€ | 8 129 € | 9 535 € | 4 696 € | 3 809 € |
| Aktiva | 211 t€ | 188 t€ | 101 t€ | 100 t€ | 96 t€ | 92 t€ |
Alla poster i bokslutet (13)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 46 t€ | 6 745 € | 7 735 € | 7 902 € | 11 t€ | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 362 € | -7 589 € | -8 443 € | -8 451 € | -11 t€ | – |
| Rörelsevinst (-förlust) | 39 t€ | -844 € | -708 € | -549 € | 257 € | – |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -638 € | 96 t€ | 50 t€ | 20 t€ | 17 t€ | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 40 t€ | 95 t€ | 49 t€ | 19 t€ | 18 t€ | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 32 t€ | 95 t€ | 49 t€ | 19 t€ | 18 t€ | – |
| Omsättningstillgångar | 71 t€ | 26 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 15 t€ |
| Fordringar | 0 € | 52 t€ | 1 714 € | 2 572 € | 3 512 € | 2 846 € |
| Kassa och bank | 87 t€ | 40 t€ | 8 129 € | 9 535 € | 4 696 € | 3 809 € |
| Aktiva | 211 t€ | 188 t€ | 101 t€ | 100 t€ | 96 t€ | 92 t€ |
| Passiva | 211 t€ | 188 t€ | 101 t€ | 100 t€ | 96 t€ | 92 t€ |
| Placeringar | 52 t€ | 71 t€ | 71 t€ | 71 t€ | 71 t€ | 71 t€ |
| Direkta skatter | 7 585 € | -54 € | -41 € | -44 € | 268 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.