Ihoklinikka Leila Oy är ett aktiebolag med hemort i Raumo, registrerat år 2011. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2026 rörelseresultatet 26 t€; soliditet 80,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 39 t€ och inkomstskatterna 7 761 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 362 t€ | 348 t€ | 309 t€ |
| Förändring i omsättning | -0,8 % | 3,9 % | 12,8 % | – |
| Bruttoresultat | 222 t€ | 223 t€ | – | – |
| Rörelsebidrag | 17 t€ | 32 t€ | 43 t€ | 63 t€ |
| Rörelsebidrag % | – | 9,0 % | 12,3 % | 20,3 % |
| Rörelseresultat | 26 t€ | 20 t€ | 36 t€ | 56 t€ |
| Rörelsemarginal | – | 5,6 % | 10,3 % | 18,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 20 t€ | 15 t€ | 28 t€ | 45 t€ |
| Personalkostnader | -121 t€ | 138 t€ | 126 t€ | 109 t€ |
| Soliditet | 80,7 % | 81,4 % | 76,3 % | 65,0 % |
| Kassalikviditet | 2,69 | 2,47 | 2,51 | 1,76 |
| Current ratio | 3,41 | 3,14 | 3,13 | 2,14 |
| Relativ skuldsättning | – | 6,5 % | 8,5 % | 12,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 17,5 % | 14,9 % | 29,4 % | 61,3 % |
| Balansomslutning | 151 t€ | 134 t€ | 130 t€ | 119 t€ |
| Eget kapital | 115 t€ | 103 t€ | 95 t€ | 73 t€ |
| Kassa och bank | 61 t€ | 66 t€ | 84 t€ | 77 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 362 t€ | 348 t€ | 309 t€ |
| Bruttoresultat | 222 t€ | 223 t€ | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 606 € | 568 € | 297 € |
| Material och tjänster | – | -139 t€ | -116 t€ | -97 t€ |
| Personalkostnader | 121 t€ | -138 t€ | -126 t€ | -109 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 022 € | -12 t€ | -6 691 € | -6 798 € |
| Övriga rörelsekostnader | 66 t€ | -53 t€ | -64 t€ | -41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 20 t€ | 36 t€ | 56 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 319 € | -571 € | -105 € | -7 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 t€ | 20 t€ | 36 t€ | 56 t€ |
| Inkomstskatt | 5 554 € | -4 494 € | -8 020 € | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 15 t€ | 28 t€ | 45 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 27 t€ | 36 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Omsättningstillgångar | 26 t€ | 21 t€ | 22 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 6 604 € | 11 t€ | 4 677 € | 4 439 € |
| Kassa och bank | 61 t€ | 66 t€ | 84 t€ | 77 t€ |
| Rörliga aktiva | 124 t€ | 98 t€ | 110 t€ | 99 t€ |
| Aktiva | 151 t€ | 134 t€ | 130 t€ | 119 t€ |
| Eget kapital | 115 t€ | 103 t€ | 95 t€ | 73 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 36 t€ | 31 t€ | 35 t€ | 46 t€ |
| Främmande kapital | 36 t€ | 31 t€ | 35 t€ | 46 t€ |
Alla poster i bokslutet (48)
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | – | 362 t€ | 348 t€ | 309 t€ |
| Bruttoresultat | 222 t€ | 223 t€ | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 606 € | 568 € | 297 € |
| Material och tjänster | – | -139 t€ | -116 t€ | -97 t€ |
| Personalkostnader | 121 t€ | -138 t€ | -126 t€ | -109 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 9 022 € | -12 t€ | -6 691 € | -6 798 € |
| Övriga rörelsekostnader | 66 t€ | -53 t€ | -64 t€ | -41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 26 t€ | 20 t€ | 36 t€ | 56 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 319 € | -571 € | -105 € | -7 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 26 t€ | 20 t€ | 36 t€ | 56 t€ |
| Inkomstskatt | 5 554 € | -4 494 € | -8 020 € | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 15 t€ | 28 t€ | 45 t€ |
| Bestående aktiva | 27 t€ | 36 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Omsättningstillgångar | 26 t€ | 21 t€ | 22 t€ | 18 t€ |
| Fordringar | 6 604 € | 11 t€ | 4 677 € | 4 439 € |
| Kassa och bank | 61 t€ | 66 t€ | 84 t€ | 77 t€ |
| Rörliga aktiva | 124 t€ | 98 t€ | 110 t€ | 99 t€ |
| Aktiva | 151 t€ | 134 t€ | 130 t€ | 119 t€ |
| Eget kapital | 115 t€ | 103 t€ | 95 t€ | 73 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 36 t€ | 31 t€ | 35 t€ | 46 t€ |
| Främmande kapital | 36 t€ | 31 t€ | 35 t€ | 46 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 15 t€ | 11 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 8 877 € | 7 714 € | 5 763 € | 6 748 € |
| Passiva | 151 t€ | 134 t€ | 130 t€ | 119 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 6 604 € | 11 t€ | 4 677 € | 4 439 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 647 € | 961 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 7 € | 46 € | 0 € | – |
| Färdiga produkter | 19 t€ | 15 t€ | 20 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 27 t€ | 36 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 66 t€ | 59 t€ | 39 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 9 783 € | 2 760 € | 9 731 € | 10 t€ |
| Löner och arvoden | 100 t€ | -112 t€ | -107 t€ | -95 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 779 € | 2 799 € | 3 043 € | 4 167 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 20 t€ | 15 t€ | 28 t€ | 45 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 326 € | -616 € | -105 € | -7 € |
| Pensionskostnader | 19 t€ | -20 t€ | -17 t€ | -9 813 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 178 € | 6 834 € | 1 634 € | 272 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 609 € | -5 679 € | -2 636 € | -4 155 € |
| Övriga värdepapper | 30 t€ | 0 € | – | – |
| Köp av tjänster | – | -8 737 € | -9 403 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 27 t€ | 36 t€ | 20 t€ | 20 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | – | -130 t€ | -111 t€ | -96 t€ |
| Material och förnödenheter | 6 894 € | 5 535 € | 2 000 € | 18 t€ |
| Finansiella värdepapper | 30 t€ | 0 € | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 9 022 € | -12 t€ | -6 691 € | -6 798 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 775 € | 5 886 € | 8 654 € | 16 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | -850 € | 4 210 € | -826 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ihoklinikka Leila Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (336 företag med beskattningsbar inkomst; median 7 253 €, 5,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Raumo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis