Lopen Maa ja Vesirakenne Oy är ett aktiebolag med hemort i Riihimäki, registrerat år 2000. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 2,6 M€ och rörelseresultatet -751 t€; soliditet 72,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 462 t€ och inkomstskatterna 94 t€. Offentliga köpare köpte för 585 t€ av företaget åren 2022–2026; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Riihimäki: 6 nya företag på 30 dagar
- Hämeen Paineilmapalvelu OyYleiskäyttöön tarkoitettujen koneiden korjaus ja huolto
- Parturi-Kampaamo Sininen Helmi OyKampaamo- ja parturipalvelut
- Rixus Digitals OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 4,6 M€ |
| Förändring i omsättning | -30,0 % | -7,0 % | -7,7 % | 3,5 % | -8,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -1,2 M€ | 880 t€ | 1,1 M€ | 1,4 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Rörelsebidrag % | -46,7 % | 23,6 % | 27,4 % | 31,1 % | 26,9 % | 25,2 % |
| Rörelseresultat | -751 t€ | 401 t€ | 501 t€ | 645 t€ | 484 t€ | 559 t€ |
| Rörelsemarginal | -28,7 % | 10,7 % | 12,5 % | 14,8 % | 11,5 % | 12,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -788 t€ | 295 t€ | 369 t€ | 493 t€ | 372 t€ | 433 t€ |
| Personalkostnader | -627 t€ | 630 t€ | 519 t€ | 663 t€ | 574 t€ | 512 t€ |
| Soliditet | 72,9 % | 76,0 % | 73,1 % | 67,5 % | 71,7 % | 71,9 % |
| Kassalikviditet | 0,97 | 2,04 | 3,46 | 2,53 | 2,57 | 2,22 |
| Current ratio | 1,03 | 2,11 | 3,62 | 2,62 | 2,70 | 2,41 |
| Relativ skuldsättning | 42,5 % | 31,9 % | 34,6 % | 41,0 % | 32,7 % | 28,9 % |
| Avkastning på eget kapital | -26,4 % | 7,8 % | 9,8 % | 13,3 % | 10,7 % | 12,8 % |
| Balansomslutning | 4,1 M€ | 5,0 M€ | 5,2 M€ | 5,5 M€ | 4,9 M€ | 4,7 M€ |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ |
| Kassa och bank | 301 t€ | 1,1 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 4,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 14 t€ | 6 946 € | 30 t€ | 45 t€ | 19 t€ |
| Material och tjänster | 1,6 M€ | -1,6 M€ | -1,8 M€ | -1,9 M€ | -2,0 M€ | -2,3 M€ |
| Personalkostnader | 627 t€ | -630 t€ | -519 t€ | -663 t€ | -574 t€ | -512 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 470 t€ | -480 t€ | -601 t€ | -711 t€ | -648 t€ | -595 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 699 t€ | -679 t€ | -644 t€ | -512 t€ | -535 t€ | -654 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -751 t€ | 401 t€ | 501 t€ | 645 t€ | 484 t€ | 559 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 37 t€ | -31 t€ | -39 t€ | -26 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -788 t€ | 370 t€ | 462 t€ | 619 t€ | 465 t€ | 541 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -74 t€ | -92 t€ | -126 t€ | -93 t€ | -108 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -788 t€ | 295 t€ | 369 t€ | 493 t€ | 372 t€ | 433 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ |
| Omsättningstillgångar | 43 t€ | 53 t€ | 100 t€ | 78 t€ | 97 t€ | 151 t€ |
| Fordringar | 408 t€ | 483 t€ | 438 t€ | 688 t€ | 558 t€ | 544 t€ |
| Kassa och bank | 301 t€ | 1,1 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Rörliga aktiva | 752 t€ | 1,6 M€ | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ |
| Aktiva | 4,1 M€ | 5,0 M€ | 5,2 M€ | 5,5 M€ | 4,9 M€ | 4,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 379 t€ | 431 t€ | 755 t€ | 878 t€ | 637 t€ | 497 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 733 t€ | 762 t€ | 636 t€ | 905 t€ | 736 t€ | 824 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2,6 M€ | 3,7 M€ | 4,0 M€ | 4,4 M€ | 4,2 M€ | 4,6 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 14 t€ | 6 946 € | 30 t€ | 45 t€ | 19 t€ |
| Material och tjänster | 1,6 M€ | -1,6 M€ | -1,8 M€ | -1,9 M€ | -2,0 M€ | -2,3 M€ |
| Personalkostnader | 627 t€ | -630 t€ | -519 t€ | -663 t€ | -574 t€ | -512 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 470 t€ | -480 t€ | -601 t€ | -711 t€ | -648 t€ | -595 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 699 t€ | -679 t€ | -644 t€ | -512 t€ | -535 t€ | -654 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -751 t€ | 401 t€ | 501 t€ | 645 t€ | 484 t€ | 559 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 37 t€ | -31 t€ | -39 t€ | -26 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -788 t€ | 370 t€ | 462 t€ | 619 t€ | 465 t€ | 541 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -74 t€ | -92 t€ | -126 t€ | -93 t€ | -108 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -788 t€ | 295 t€ | 369 t€ | 493 t€ | 372 t€ | 433 t€ |
| Bestående aktiva | 3,3 M€ | 3,4 M€ | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 2,9 M€ | 2,7 M€ |
| Omsättningstillgångar | 43 t€ | 53 t€ | 100 t€ | 78 t€ | 97 t€ | 151 t€ |
| Fordringar | 408 t€ | 483 t€ | 438 t€ | 688 t€ | 558 t€ | 544 t€ |
| Kassa och bank | 301 t€ | 1,1 M€ | 1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Rörliga aktiva | 752 t€ | 1,6 M€ | 2,3 M€ | 2,4 M€ | 2,0 M€ | 2,0 M€ |
| Aktiva | 4,1 M€ | 5,0 M€ | 5,2 M€ | 5,5 M€ | 4,9 M€ | 4,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € | 8 000 € |
| Eget kapital | 3,0 M€ | 3,8 M€ | 3,8 M€ | 3,7 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ |
| Långfristigt främmande kapital | 379 t€ | 431 t€ | 755 t€ | 878 t€ | 637 t€ | 497 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 733 t€ | 762 t€ | 636 t€ | 905 t€ | 736 t€ | 824 t€ |
| Främmande kapital | 1,1 M€ | 1,2 M€ | 1,4 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 761 t€ | 761 t€ | 0 € | – | – | – |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 23 t€ | 45 t€ | 0 € | 8 200 € | 0 € | – |
| Materiella tillgångar | 2,4 M€ | 2,5 M€ | 2,7 M€ | 3,0 M€ | 2,7 M€ | 2,6 M€ |
| Maskiner och inventarier | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,7 M€ | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,7 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 48 t€ | 19 t€ | 18 t€ | 92 t€ | 30 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 24 t€ | 60 t€ | 34 t€ | 76 t€ | 19 t€ | 17 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 470 t€ | -480 t€ | -601 t€ | -711 t€ | -648 t€ | -595 t€ |
| Pensionskostnader | 114 t€ | -97 t€ | -85 t€ | -84 t€ | -83 t€ | -72 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 38 t€ | -32 t€ | -40 t€ | -27 t€ | -19 t€ | -17 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -788 t€ | 295 t€ | 369 t€ | 493 t€ | 372 t€ | 433 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,8 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,2 M€ | 3,1 M€ | 2,9 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 95 t€ | 243 t€ | 78 t€ | 287 t€ | 144 t€ | 189 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 10 t€ | -47 t€ | 21 t€ | -19 t€ | -54 t€ | 90 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 989 € | 912 € | 581 € | 237 € | 145 € | 53 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 315 t€ | 315 t€ | 315 t€ | 300 t€ | 296 t€ | 296 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 267 t€ | 100 t€ | 153 t€ | 165 t€ | 179 t€ | 246 t€ |
| Passiva | 4,1 M€ | 5,0 M€ | 5,2 M€ | 5,5 M€ | 4,9 M€ | 4,7 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 73 t€ | 95 t€ | 79 t€ | 80 t€ | 77 t€ | 60 t€ |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | – | 0 € | 1 000 € | 500 € | 200 € | 0 € |
| Placeringar | 902 t€ | 902 t€ | 140 t€ | 140 t€ | 140 t€ | 140 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 298 t€ | 324 t€ | 325 t€ | 373 t€ | 337 t€ | 329 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 335 t€ | 402 t€ | 385 t€ | 521 t€ | 509 t€ | 499 t€ |
| Köp av tjänster | 690 t€ | -874 t€ | -831 t€ | -951 t€ | -737 t€ | -1,0 M€ |
| Löner och arvoden | 492 t€ | -514 t€ | -417 t€ | -562 t€ | -471 t€ | -420 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 887 t€ | -639 t€ | -949 t€ | -882 t€ | -1,2 M€ | -1,4 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 379 t€ | 431 t€ | 755 t€ | 878 t€ | 637 t€ | 198 t€ |
| Material och förnödenheter | 43 t€ | 53 t€ | 100 t€ | 78 t€ | 97 t€ | 151 t€ |
| Långfristig återlåning från arbetspensionsförsäkringsanstalter | – | – | – | – | 0 € | 299 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 44 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 44 t€ | 44 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 408 t€ | 483 t€ | 438 t€ | 688 t€ | 558 t€ | 544 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 140 t€ | 140 t€ | 140 t€ | 140 t€ | 140 t€ | 140 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 751 t€ | 719 t€ | 678 t€ | 597 t€ | 485 t€ | 496 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 21 t€ | -19 t€ | -16 t€ | -17 t€ | -20 t€ | -20 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 2 000 € | 0 € | – | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lopen Maa ja Vesirakenne Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen mark- och grundarbeten (1576 företag med beskattningsbar inkomst; median 36 t€, 13 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.