E-P:n Talonrakennus Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 1996. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet 23 t€; soliditet 96,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 2 719 € och inkomstskatterna 544 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Förändring i omsättning | 29,9 % | -5,2 % | 9,4 % | -9,8 % | 8,6 % | – |
| Bruttoresultat | 92 t€ | 71 t€ | 74 t€ | 68 t€ | 75 t€ | 69 t€ |
| Rörelsebidrag | 20 t€ | 6 022 € | 8 800 € | 7 152 € | 16 t€ | 17 t€ |
| Rörelseresultat | 23 t€ | 2 576 € | 7 109 € | 5 773 € | 14 t€ | 15 t€ |
| Räkenskapsperiodens resultat | 18 t€ | 2 130 € | 5 830 € | 4 656 € | 11 t€ | 12 t€ |
| Personalkostnader | -46 t€ | 36 t€ | 41 t€ | 40 t€ | 34 t€ | 32 t€ |
| Soliditet | 96,9 % | 87,6 % | 96,6 % | 96,4 % | 97,6 % | 95,0 % |
| Kassalikviditet | 7,88 | 1,30 | 8,62 | 8,49 | 7,88 | 2,59 |
| Current ratio | 8,38 | 1,44 | 9,28 | 9,21 | 8,59 | 2,96 |
| Avkastning på eget kapital | 22,1 % | 3,1 % | 8,0 % | 6,4 % | 15,3 % | 17,3 % |
| Balansomslutning | 84 t€ | 79 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 72 t€ |
| Eget kapital | 82 t€ | 69 t€ | 73 t€ | 73 t€ | 74 t€ | 68 t€ |
| Kassa och bank | 19 t€ | 8 910 € | 10 t€ | 7 364 € | 6 396 € | 4 074 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 92 t€ | 71 t€ | 74 t€ | 68 t€ | 75 t€ | 69 t€ |
| Personalkostnader | 46 t€ | -36 t€ | -41 t€ | -40 t€ | -34 t€ | -32 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 584 € | -3 445 € | -1 691 € | -1 379 € | -1 839 € | -2 152 € |
| Övriga rörelsekostnader | 21 t€ | -28 t€ | -25 t€ | -21 t€ | -25 t€ | -20 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 2 576 € | 7 109 € | 5 773 € | 14 t€ | 15 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -75 € | 98 € | 180 € | 56 € | 260 € | 12 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 23 t€ | 2 675 € | 7 289 € | 5 829 € | 14 t€ | 15 t€ |
| Inkomstskatt | 4 530 € | -545 € | -1 459 € | -1 174 € | -2 850 € | -2 993 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | 2 130 € | 5 830 € | 4 656 € | 11 t€ | 12 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 63 t€ | 65 t€ | 57 t€ | 59 t€ | 61 t€ | 62 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € |
| Fordringar | 1 159 € | 3 533 € | 6 701 € | 7 944 € | 7 942 € | 5 187 € |
| Kassa och bank | 19 t€ | 8 910 € | 10 t€ | 7 364 € | 6 396 € | 4 074 € |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Aktiva | 84 t€ | 79 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 72 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Eget kapital | 82 t€ | 69 t€ | 73 t€ | 73 t€ | 74 t€ | 68 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 226 € | 599 € | 904 € | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 2 582 € | 9 559 € | 1 953 € | 1 803 € | 1 819 € | 3 569 € |
| Främmande kapital | 2 582 € | 9 785 € | 2 551 € | 2 706 € | 1 819 € | 3 569 € |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttoresultat | 92 t€ | 71 t€ | 74 t€ | 68 t€ | 75 t€ | 69 t€ |
| Personalkostnader | 46 t€ | -36 t€ | -41 t€ | -40 t€ | -34 t€ | -32 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 584 € | -3 445 € | -1 691 € | -1 379 € | -1 839 € | -2 152 € |
| Övriga rörelsekostnader | 21 t€ | -28 t€ | -25 t€ | -21 t€ | -25 t€ | -20 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 23 t€ | 2 576 € | 7 109 € | 5 773 € | 14 t€ | 15 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -75 € | 98 € | 180 € | 56 € | 260 € | 12 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 23 t€ | 2 675 € | 7 289 € | 5 829 € | 14 t€ | 15 t€ |
| Inkomstskatt | 4 530 € | -545 € | -1 459 € | -1 174 € | -2 850 € | -2 993 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | 2 130 € | 5 830 € | 4 656 € | 11 t€ | 12 t€ |
| Bestående aktiva | 63 t€ | 65 t€ | 57 t€ | 59 t€ | 61 t€ | 62 t€ |
| Omsättningstillgångar | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € |
| Fordringar | 1 159 € | 3 533 € | 6 701 € | 7 944 € | 7 942 € | 5 187 € |
| Kassa och bank | 19 t€ | 8 910 € | 10 t€ | 7 364 € | 6 396 € | 4 074 € |
| Rörliga aktiva | 22 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Aktiva | 84 t€ | 79 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 72 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Eget kapital | 82 t€ | 69 t€ | 73 t€ | 73 t€ | 74 t€ | 68 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 226 € | 599 € | 904 € | 0 € | – |
| Korfristigt främmande kapital | 2 582 € | 9 559 € | 1 953 € | 1 803 € | 1 819 € | 3 569 € |
| Främmande kapital | 2 582 € | 9 785 € | 2 551 € | 2 706 € | 1 819 € | 3 569 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 349 € | 8 953 € | 1 342 € | 709 € | 764 € | 1 769 € |
| Passiva | 84 t€ | 79 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 72 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 1 159 € | 3 533 € | 6 701 € | 7 944 € | 7 942 € | 5 187 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 862 € | 1 147 € | 737 € | 973 € | 590 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 0 € | 226 € | 599 € | 904 € | 0 € | – |
| Maskiner och inventarier | 7 767 € | 10 t€ | 2 446 € | 4 137 € | 5 516 € | 6 492 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 55 t€ | 59 t€ | 59 t€ | 60 t€ | 55 t€ | 48 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 103 € | 606 € | 610 € | 1 094 € | 0 € | 883 € |
| Löner och arvoden | 34 t€ | -27 t€ | -30 t€ | -29 t€ | -25 t€ | -23 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | – | 0 € | 2 826 € | 3 472 € | 4 011 € | 1 936 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 18 t€ | 2 130 € | 5 830 € | 4 656 € | 11 t€ | 12 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -2 € | 0 € | 1 € | -10 € | -178 € |
| Pensionskostnader | 6 508 € | -5 359 € | -6 160 € | -6 243 € | -5 726 € | -5 843 € |
| Övriga lönebikostnader | 4 938 € | -4 228 € | -4 547 € | -4 017 € | -4 064 € | -3 515 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 159 € | 2 670 € | 2 728 € | 3 735 € | 2 959 € | 2 662 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 75 € | 100 € | 180 € | 55 € | 270 € | 190 € |
| Materiella tillgångar | 7 767 € | 10 t€ | 2 446 € | 4 137 € | 5 516 € | 6 492 € |
| Material och förnödenheter | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | – | – | 0 € | 876 € |
| Avskrivningar enligt plan | 2 584 € | -3 445 € | -1 691 € | -1 379 € | -1 839 € | -2 152 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 1 130 € | 0 € | – | 0 € | 1 055 € | 40 € |
| Placeringar | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör E-P:n Talonrakennus Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5706 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Seinäjoki
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis