E-P:n Talonrakennus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 1996. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 23 t€; omavaraisuusaste 96,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 2 719 € ja tuloverot 544 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | 29,9 % | -5,2 % | 9,4 % | -9,8 % | 8,6 % | – |
| Bruttotulos | 92 t€ | 71 t€ | 74 t€ | 68 t€ | 75 t€ | 69 t€ |
| Käyttökate | 20 t€ | 6 022 € | 8 800 € | 7 152 € | 16 t€ | 17 t€ |
| Liikevoitto | 23 t€ | 2 576 € | 7 109 € | 5 773 € | 14 t€ | 15 t€ |
| Tilikauden tulos | 18 t€ | 2 130 € | 5 830 € | 4 656 € | 11 t€ | 12 t€ |
| Henkilöstökulut | -46 t€ | 36 t€ | 41 t€ | 40 t€ | 34 t€ | 32 t€ |
| Omavaraisuusaste | 96,9 % | 87,6 % | 96,6 % | 96,4 % | 97,6 % | 95,0 % |
| Quick ratio | 7,88 | 1,30 | 8,62 | 8,49 | 7,88 | 2,59 |
| Current ratio | 8,38 | 1,44 | 9,28 | 9,21 | 8,59 | 2,96 |
| Oman pääoman tuotto | 22,1 % | 3,1 % | 8,0 % | 6,4 % | 15,3 % | 17,3 % |
| Taseen loppusumma | 84 t€ | 79 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 72 t€ |
| Oma pääoma | 82 t€ | 69 t€ | 73 t€ | 73 t€ | 74 t€ | 68 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 8 910 € | 10 t€ | 7 364 € | 6 396 € | 4 074 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 92 t€ | 71 t€ | 74 t€ | 68 t€ | 75 t€ | 69 t€ |
| Henkilöstökulut | 46 t€ | -36 t€ | -41 t€ | -40 t€ | -34 t€ | -32 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 584 € | -3 445 € | -1 691 € | -1 379 € | -1 839 € | -2 152 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 21 t€ | -28 t€ | -25 t€ | -21 t€ | -25 t€ | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 2 576 € | 7 109 € | 5 773 € | 14 t€ | 15 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -75 € | 98 € | 180 € | 56 € | 260 € | 12 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 23 t€ | 2 675 € | 7 289 € | 5 829 € | 14 t€ | 15 t€ |
| Tuloverot | 4 530 € | -545 € | -1 459 € | -1 174 € | -2 850 € | -2 993 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 18 t€ | 2 130 € | 5 830 € | 4 656 € | 11 t€ | 12 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 63 t€ | 65 t€ | 57 t€ | 59 t€ | 61 t€ | 62 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € |
| Saamiset | 1 159 € | 3 533 € | 6 701 € | 7 944 € | 7 942 € | 5 187 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 8 910 € | 10 t€ | 7 364 € | 6 396 € | 4 074 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 22 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Vastaavaa | 84 t€ | 79 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 72 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Oma pääoma | 82 t€ | 69 t€ | 73 t€ | 73 t€ | 74 t€ | 68 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 226 € | 599 € | 904 € | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 582 € | 9 559 € | 1 953 € | 1 803 € | 1 819 € | 3 569 € |
| Vieras pääoma | 2 582 € | 9 785 € | 2 551 € | 2 706 € | 1 819 € | 3 569 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 92 t€ | 71 t€ | 74 t€ | 68 t€ | 75 t€ | 69 t€ |
| Henkilöstökulut | 46 t€ | -36 t€ | -41 t€ | -40 t€ | -34 t€ | -32 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 2 584 € | -3 445 € | -1 691 € | -1 379 € | -1 839 € | -2 152 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 21 t€ | -28 t€ | -25 t€ | -21 t€ | -25 t€ | -20 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 23 t€ | 2 576 € | 7 109 € | 5 773 € | 14 t€ | 15 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -75 € | 98 € | 180 € | 56 € | 260 € | 12 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 23 t€ | 2 675 € | 7 289 € | 5 829 € | 14 t€ | 15 t€ |
| Tuloverot | 4 530 € | -545 € | -1 459 € | -1 174 € | -2 850 € | -2 993 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 18 t€ | 2 130 € | 5 830 € | 4 656 € | 11 t€ | 12 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 63 t€ | 65 t€ | 57 t€ | 59 t€ | 61 t€ | 62 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € |
| Saamiset | 1 159 € | 3 533 € | 6 701 € | 7 944 € | 7 942 € | 5 187 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 19 t€ | 8 910 € | 10 t€ | 7 364 € | 6 396 € | 4 074 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 22 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 17 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Vastaavaa | 84 t€ | 79 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 72 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € | 8 400 € |
| Oma pääoma | 82 t€ | 69 t€ | 73 t€ | 73 t€ | 74 t€ | 68 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 226 € | 599 € | 904 € | 0 € | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 582 € | 9 559 € | 1 953 € | 1 803 € | 1 819 € | 3 569 € |
| Vieras pääoma | 2 582 € | 9 785 € | 2 551 € | 2 706 € | 1 819 € | 3 569 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 349 € | 8 953 € | 1 342 € | 709 € | 764 € | 1 769 € |
| Vastattavaa | 84 t€ | 79 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 76 t€ | 72 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1 159 € | 3 533 € | 6 701 € | 7 944 € | 7 942 € | 5 187 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 862 € | 1 147 € | 737 € | 973 € | 590 € |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 0 € | 226 € | 599 € | 904 € | 0 € | – |
| Koneet ja kalusto | 7 767 € | 10 t€ | 2 446 € | 4 137 € | 5 516 € | 6 492 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 55 t€ | 59 t€ | 59 t€ | 60 t€ | 55 t€ | 48 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 103 € | 606 € | 610 € | 1 094 € | 0 € | 883 € |
| Palkat ja palkkiot | 34 t€ | -27 t€ | -30 t€ | -29 t€ | -25 t€ | -23 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | – | 0 € | 2 826 € | 3 472 € | 4 011 € | 1 936 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 18 t€ | 2 130 € | 5 830 € | 4 656 € | 11 t€ | 12 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 0 € | -2 € | 0 € | 1 € | -10 € | -178 € |
| Eläkekulut | 6 508 € | -5 359 € | -6 160 € | -6 243 € | -5 726 € | -5 843 € |
| Muut henkilösivukulut | 4 938 € | -4 228 € | -4 547 € | -4 017 € | -4 064 € | -3 515 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 159 € | 2 670 € | 2 728 € | 3 735 € | 2 959 € | 2 662 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 75 € | 100 € | 180 € | 55 € | 270 € | 190 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 7 767 € | 10 t€ | 2 446 € | 4 137 € | 5 516 € | 6 492 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € | 1 290 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | – | – | 0 € | 876 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 2 584 € | -3 445 € | -1 691 € | -1 379 € | -1 839 € | -2 152 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 130 € | 0 € | – | 0 € | 1 055 € | 40 € |
| Sijoitukset | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ | 55 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna E-P:n Talonrakennus Oy kuuluu toimialaluokassa talonrakentaminen pienempään puoliskoon (5706 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 16 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Seinäjoki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta