Lauttasaaren huolto oy är ett aktiebolag med hemort i Siilinjärvi, registrerat år 1994. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2023 var omsättningen 409 t€ och rörelseresultatet 25 t€; soliditet 26,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 50 t€ och inkomstskatterna 13 t€. Senaste anteckning i handelsregistret: byte av verkställande direktör 5.6.2026.
Siilinjärvi: 3 nya företag på 30 dagar
- SCMedia OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Siilinjärvi Parturi OyKampaamo- ja parturipalvelut
- Piilo Pub OyBaarit ja muu alkoholijuomien tarjoilu
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Omsättning | 409 t€ | 2 010 € |
| Förändring i omsättning | 20253,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 27 t€ | -1 514 € |
| Rörelsebidrag % | 6,6 % | -75,3 % |
| Rörelseresultat | 25 t€ | -2 300 € |
| Rörelsemarginal | 6,0 % | -114,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 14 t€ | -3 080 € |
| Personalkostnader | 197 t€ | 130 € |
| Soliditet | 26,7 % | 76,9 % |
| Kassalikviditet | 1,23 | 3,12 |
| Current ratio | 1,23 | 3,12 |
| Relativ skuldsättning | 13,9 % | 97,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 68,5 % | -47,4 % |
| Balansomslutning | 77 t€ | 8 449 € |
| Eget kapital | 21 t€ | 6 500 € |
| Kassa och bank | 14 t€ | 373 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 409 t€ | 2 010 € |
| Material och tjänster | -130 t€ | 0 € |
| Personalkostnader | -197 t€ | -130 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -2 498 € | -786 € |
| Övriga rörelsekostnader | -55 t€ | -3 395 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | -2 300 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 745 € | -706 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | -3 006 € |
| Inkomstskatt | -6 759 € | -73 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | -3 080 € |
Balansräkning
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 7 495 € | 2 358 € |
| Fordringar | 56 t€ | 5 718 € |
| Kassa och bank | 14 t€ | 373 € |
| Rörliga aktiva | 70 t€ | 6 091 € |
| Aktiva | 77 t€ | 8 449 € |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 21 t€ | 6 500 € |
| Korfristigt främmande kapital | 57 t€ | 1 949 € |
| Främmande kapital | 57 t€ | 1 949 € |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 409 t€ | 2 010 € |
| Material och tjänster | -130 t€ | 0 € |
| Personalkostnader | -197 t€ | -130 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -2 498 € | -786 € |
| Övriga rörelsekostnader | -55 t€ | -3 395 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 25 t€ | -2 300 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3 745 € | -706 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | -3 006 € |
| Inkomstskatt | -6 759 € | -73 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | -3 080 € |
| Bestående aktiva | 7 495 € | 2 358 € |
| Fordringar | 56 t€ | 5 718 € |
| Kassa och bank | 14 t€ | 373 € |
| Rörliga aktiva | 70 t€ | 6 091 € |
| Aktiva | 77 t€ | 8 449 € |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 523 € | 2 523 € |
| Eget kapital | 21 t€ | 6 500 € |
| Korfristigt främmande kapital | 57 t€ | 1 949 € |
| Främmande kapital | 57 t€ | 1 949 € |
| Köp av tjänster | -54 t€ | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3 977 € | 7 056 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 19 t€ | 976 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 14 t€ | -3 080 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 116 € |
| Avskrivningar enligt plan | -2 498 € | -786 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 22 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -76 t€ | 0 € |
| Löner och arvoden | -161 t€ | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 54 t€ | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -3 760 € | -706 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 15 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | -9 705 € | -130 € |
| Materiella tillgångar | 7 495 € | 2 358 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 970 € | 440 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 15 t€ | 974 € |
| Kortfristiga fordringar | 55 t€ | 5 278 € |
| Pensionskostnader | -26 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 7 495 € | 2 358 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 855 € | 5 162 € |
| Långfristiga fordringar | 970 € | 440 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 219 € | 0 € |
| Passiva | 77 t€ | 8 449 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lauttasaaren huolto oy till den övre halvan inom näringsgrenen mark- och grundarbeten (1576 företag med beskattningsbar inkomst; median 36 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Byte av verkställande direktör