Veljekset Lukkarinen Oy är ett aktiebolag med hemort i Lapinlahti, registrerat år 1990. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2025 var omsättningen 5,5 M€ och rörelseresultatet 621 t€; soliditet 32,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 326 t€ och inkomstskatterna 66 t€. Offentliga köpare köpte för 2 230 € av företaget åren 2022–2024; den största köparen är Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,5 M€ | 5,4 M€ | 4,9 M€ | 4,5 M€ | 4,0 M€ | 3,4 M€ |
| Förändring i omsättning | 1,3 % | 10,7 % | 9,4 % | 13,0 % | 16,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 55 t€ | 1,1 M€ | 782 t€ | 670 t€ | 563 t€ | 545 t€ |
| Rörelsebidrag % | 1,0 % | 19,7 % | 15,9 % | 14,9 % | 14,2 % | 16,0 % |
| Rörelseresultat | 621 t€ | 424 t€ | 185 t€ | 273 t€ | 186 t€ | 244 t€ |
| Rörelsemarginal | 11,3 % | 7,8 % | 3,8 % | 6,1 % | 4,7 % | 7,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 417 t€ | 261 t€ | 95 t€ | 191 t€ | 123 t€ | 135 t€ |
| Personalkostnader | -1,8 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Soliditet | 32,4 % | 24,9 % | 25,5 % | 25,4 % | 24,5 % | 24,2 % |
| Kassalikviditet | 0,50 | 0,46 | 0,36 | 0,34 | 0,37 | 0,15 |
| Current ratio | 0,55 | 0,50 | 0,42 | 0,41 | 0,44 | 0,27 |
| Relativ skuldsättning | 52,4 % | 57,6 % | 52,9 % | 56,4 % | 60,5 % | 60,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,5 % | 27,8 % | 12,1 % | 25,0 % | 18,2 % | 24,3 % |
| Balansomslutning | 4,3 M€ | 4,2 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,2 M€ | 2,7 M€ |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 938 t€ | 790 t€ | 761 t€ | 679 t€ | 555 t€ |
| Kassa och bank | 213 t€ | 369 t€ | 130 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 58 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,5 M€ | 5,4 M€ | 4,9 M€ | 4,5 M€ | 4,0 M€ | 3,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 78 t€ | 650 € | 11 t€ | 1 005 € | 6 988 € | 64 t€ |
| Material och tjänster | 2,2 M€ | -2,4 M€ | -2,3 M€ | -2,1 M€ | -801 t€ | -723 t€ |
| Personalkostnader | 1,8 M€ | -1,6 M€ | -1,5 M€ | -1,4 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 567 t€ | -646 t€ | -596 t€ | -397 t€ | -377 t€ | -301 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 373 t€ | -347 t€ | -322 t€ | -330 t€ | -1,3 M€ | -1,1 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 621 t€ | 424 t€ | 185 t€ | 273 t€ | 186 t€ | 244 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 101 t€ | -97 t€ | -66 t€ | -35 t€ | -32 t€ | -38 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 521 t€ | 326 t€ | 119 t€ | 238 t€ | 154 t€ | 205 t€ |
| Inkomstskatt | 104 t€ | -65 t€ | -24 t€ | -48 t€ | -31 t€ | -71 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 417 t€ | 261 t€ | 95 t€ | 191 t€ | 123 t€ | 135 t€ |
Balansräkning
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Omsättningstillgångar | 74 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 101 t€ | 86 t€ | 107 t€ |
| Fordringar | 567 t€ | 436 t€ | 393 t€ | 464 t€ | 426 t€ | 72 t€ |
| Kassa och bank | 213 t€ | 369 t€ | 130 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 58 t€ |
| Rörliga aktiva | 854 t€ | 892 t€ | 602 t€ | 607 t€ | 553 t€ | 237 t€ |
| Aktiva | 4,3 M€ | 4,2 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,2 M€ | 2,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 938 t€ | 790 t€ | 761 t€ | 679 t€ | 555 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 890 t€ |
| Främmande kapital | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ |
Alla poster i bokslutet (56)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | 31.8.2023 | 31.8.2022 | 31.8.2021 | 31.8.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5,5 M€ | 5,4 M€ | 4,9 M€ | 4,5 M€ | 4,0 M€ | 3,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 78 t€ | 650 € | 11 t€ | 1 005 € | 6 988 € | 64 t€ |
| Material och tjänster | 2,2 M€ | -2,4 M€ | -2,3 M€ | -2,1 M€ | -801 t€ | -723 t€ |
| Personalkostnader | 1,8 M€ | -1,6 M€ | -1,5 M€ | -1,4 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 567 t€ | -646 t€ | -596 t€ | -397 t€ | -377 t€ | -301 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 373 t€ | -347 t€ | -322 t€ | -330 t€ | -1,3 M€ | -1,1 M€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 621 t€ | 424 t€ | 185 t€ | 273 t€ | 186 t€ | 244 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 101 t€ | -97 t€ | -66 t€ | -35 t€ | -32 t€ | -38 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 521 t€ | 326 t€ | 119 t€ | 238 t€ | 154 t€ | 205 t€ |
| Inkomstskatt | 104 t€ | -65 t€ | -24 t€ | -48 t€ | -31 t€ | -71 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 417 t€ | 261 t€ | 95 t€ | 191 t€ | 123 t€ | 135 t€ |
| Bestående aktiva | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Omsättningstillgångar | 74 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 101 t€ | 86 t€ | 107 t€ |
| Fordringar | 567 t€ | 436 t€ | 393 t€ | 464 t€ | 426 t€ | 72 t€ |
| Kassa och bank | 213 t€ | 369 t€ | 130 t€ | 42 t€ | 42 t€ | 58 t€ |
| Rörliga aktiva | 854 t€ | 892 t€ | 602 t€ | 607 t€ | 553 t€ | 237 t€ |
| Aktiva | 4,3 M€ | 4,2 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,2 M€ | 2,7 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € | 3 000 € |
| Eget kapital | 1,3 M€ | 938 t€ | 790 t€ | 761 t€ | 679 t€ | 555 t€ |
| Bokslutsdispositioner | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,3 M€ | 890 t€ |
| Främmande kapital | 2,9 M€ | 3,1 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ | 2,4 M€ | 2,1 M€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 175 t€ | 270 t€ | 269 t€ | 232 t€ | 213 t€ | 169 t€ |
| Passiva | 4,3 M€ | 4,2 M€ | 3,5 M€ | 3,4 M€ | 3,2 M€ | 2,7 M€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 49 t€ | 72 t€ | 0 € | 36 t€ | 66 t€ | 73 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | – | 0 € | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ | 45 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | – | – | – | – | 0 € | 104 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 567 t€ | 436 t€ | 393 t€ | 464 t€ | 426 t€ | 72 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 29 t€ | 36 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 858 € | 2 431 € | 674 € | 32 € | 9 € | 145 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,2 M€ | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 1,1 M€ |
| Maskiner och inventarier | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 860 t€ | 674 t€ | 647 t€ | 522 t€ | 507 t€ | 373 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 800 t€ | 1,0 M€ | 759 t€ | 730 t€ | 633 t€ | 420 t€ |
| Löner och arvoden | 1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,2 M€ | -1,1 M€ | -1,0 M€ | -934 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 3 976 € | 3 976 € | 3 976 € | 3 976 € | 3 976 € | 3 976 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 318 t€ | 257 t€ | 377 t€ | 426 t€ | 385 t€ | 68 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 417 t€ | 261 t€ | 95 t€ | 191 t€ | 123 t€ | 135 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 107 t€ | -100 t€ | -67 t€ | -35 t€ | -32 t€ | -38 t€ |
| Pensionskostnader | 282 t€ | -256 t€ | -236 t€ | -199 t€ | -185 t€ | -169 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 249 t€ | 179 t€ | 16 t€ | 9 114 € | 4 239 € | 4 363 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 4 894 € | 5 296 € | 5 738 € | 6 224 € | 6 759 € | 7 352 € |
| Förändring av produktlager + (-) | – | – | – | 0 € | -104 t€ | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 55 t€ | -58 t€ | -46 t€ | -41 t€ | -44 t€ | -41 t€ |
| Köp av tjänster | 935 t€ | -1,1 M€ | -976 t€ | -827 t€ | -874 t€ | -752 t€ |
| Avskrivningsdifferens | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ | 100 t€ |
| Materiella tillgångar | 3,4 M€ | 3,3 M€ | 2,9 M€ | 2,8 M€ | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 1,3 M€ | -1,4 M€ | -1,3 M€ | -1,3 M€ | -9 668 € | -7 710 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | 0 € | 20 € | 0 € | – | – |
| Material och förnödenheter | 74 t€ | 87 t€ | 79 t€ | 101 t€ | 86 t€ | 2 491 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 23 t€ | 23 t€ | 36 t€ | 104 t€ | 123 t€ | 39 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 567 t€ | -646 t€ | -596 t€ | -397 t€ | -377 t€ | -301 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 560 t€ | 474 t€ | 378 t€ | 400 t€ | 298 t€ | 262 t€ |
| Placeringar | 3 976 € | 3 976 € | 3 976 € | 3 976 € | 3 976 € | 3 976 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 13 t€ | 8 082 € | -22 t€ | 16 t€ | 83 t€ | 37 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Veljekset Lukkarinen Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen drivning (777 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€, 6,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Lapinlahti
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis