Kusti Rautiainen Oy är ett aktiebolag med hemort i Lapinlahti, registrerat år 2009. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,0 M€ och rörelseresultatet 88 t€; soliditet 68,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 109 t€ och inkomstskatterna 22 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 852 t€ | 677 t€ | 737 t€ |
| Förändring i omsättning | 2,7 % | 17,8 % | 25,7 % | -8,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -55 t€ | 216 t€ | 174 t€ | 185 t€ | 188 t€ |
| Rörelsebidrag % | -5,3 % | 21,5 % | 20,5 % | 27,3 % | 25,6 % |
| Rörelseresultat | 88 t€ | 109 t€ | 63 t€ | 85 t€ | 56 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 10,8 % | 7,4 % | 12,6 % | 7,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 70 t€ | 87 t€ | 49 t€ | 67 t€ | 48 t€ |
| Personalkostnader | -303 t€ | 251 t€ | 192 t€ | 153 t€ | 205 t€ |
| Soliditet | 68,9 % | 78,7 % | 68,6 % | 59,7 % | 46,4 % |
| Kassalikviditet | 0,76 | 1,01 | 1,16 | 1,71 | 1,31 |
| Current ratio | 0,76 | 1,01 | 1,16 | 1,71 | 1,31 |
| Relativ skuldsättning | 18,5 % | 10,3 % | 17,1 % | 29,2 % | 38,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,8 % | 22,9 % | 15,4 % | 22,7 % | 19,6 % |
| Balansomslutning | 611 t€ | 484 t€ | 465 t€ | 491 t€ | 530 t€ |
| Eget kapital | 421 t€ | 381 t€ | 319 t€ | 293 t€ | 246 t€ |
| Kassa och bank | 43 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 46 t€ | 48 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 852 t€ | 677 t€ | 737 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 400 € | 300 € | 1 520 € | 0 € |
| Material och tjänster | 397 t€ | -450 t€ | -419 t€ | -299 t€ | -290 t€ |
| Personalkostnader | 303 t€ | -251 t€ | -192 t€ | -153 t€ | -205 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 143 t€ | -107 t€ | -111 t€ | -100 t€ | -132 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 98 t€ | -85 t€ | -66 t€ | -42 t€ | -54 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 88 t€ | 109 t€ | 63 t€ | 85 t€ | 56 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -56 € | 186 € | -1 616 € | -2 183 € | -3 063 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 88 t€ | 109 t€ | 62 t€ | 83 t€ | 53 t€ |
| Inkomstskatt | 18 t€ | -22 t€ | -12 t€ | -17 t€ | -4 570 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 70 t€ | 87 t€ | 49 t€ | 67 t€ | 48 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 489 t€ | 379 t€ | 354 t€ | 343 t€ | 413 t€ |
| Fordringar | 80 t€ | 78 t€ | 70 t€ | 101 t€ | 69 t€ |
| Kassa och bank | 43 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 46 t€ | 48 t€ |
| Rörliga aktiva | 122 t€ | 105 t€ | 111 t€ | 148 t€ | 117 t€ |
| Aktiva | 611 t€ | 484 t€ | 465 t€ | 491 t€ | 530 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 421 t€ | 381 t€ | 319 t€ | 293 t€ | 246 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 30 t€ | 0 € | 50 t€ | 111 t€ | 195 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 160 t€ | 103 t€ | 96 t€ | 86 t€ | 89 t€ |
| Främmande kapital | 190 t€ | 103 t€ | 146 t€ | 198 t€ | 284 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 852 t€ | 677 t€ | 737 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 400 € | 300 € | 1 520 € | 0 € |
| Material och tjänster | 397 t€ | -450 t€ | -419 t€ | -299 t€ | -290 t€ |
| Personalkostnader | 303 t€ | -251 t€ | -192 t€ | -153 t€ | -205 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 143 t€ | -107 t€ | -111 t€ | -100 t€ | -132 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 98 t€ | -85 t€ | -66 t€ | -42 t€ | -54 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 88 t€ | 109 t€ | 63 t€ | 85 t€ | 56 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -56 € | 186 € | -1 616 € | -2 183 € | -3 063 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 88 t€ | 109 t€ | 62 t€ | 83 t€ | 53 t€ |
| Inkomstskatt | 18 t€ | -22 t€ | -12 t€ | -17 t€ | -4 570 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 70 t€ | 87 t€ | 49 t€ | 67 t€ | 48 t€ |
| Bestående aktiva | 489 t€ | 379 t€ | 354 t€ | 343 t€ | 413 t€ |
| Fordringar | 80 t€ | 78 t€ | 70 t€ | 101 t€ | 69 t€ |
| Kassa och bank | 43 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 46 t€ | 48 t€ |
| Rörliga aktiva | 122 t€ | 105 t€ | 111 t€ | 148 t€ | 117 t€ |
| Aktiva | 611 t€ | 484 t€ | 465 t€ | 491 t€ | 530 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 421 t€ | 381 t€ | 319 t€ | 293 t€ | 246 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 30 t€ | 0 € | 50 t€ | 111 t€ | 195 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 160 t€ | 103 t€ | 96 t€ | 86 t€ | 89 t€ |
| Främmande kapital | 190 t€ | 103 t€ | 146 t€ | 198 t€ | 284 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 50 t€ | 36 t€ | 33 t€ | 55 t€ | 29 t€ |
| Passiva | 611 t€ | 484 t€ | 465 t€ | 491 t€ | 530 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 111 t€ | 195 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 80 t€ | 78 t€ | 70 t€ | 101 t€ | 69 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 € | 0 € | – | 0 € | 10 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 30 t€ | 0 € | 50 t€ | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 229 € | 194 € | 348 € | 410 € | 112 € |
| Maskiner och inventarier | 412 t€ | 306 t€ | 328 t€ | 320 t€ | 392 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 348 t€ | 291 t€ | 267 t€ | 224 t€ | 195 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 43 t€ | 8 054 € | 15 t€ | 2 390 € | 22 t€ |
| Löner och arvoden | 247 t€ | -205 t€ | -156 t€ | -122 t€ | -170 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 79 t€ | 70 t€ | 70 t€ | 101 t€ | 58 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 70 t€ | 87 t€ | 49 t€ | 67 t€ | 48 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 174 € | -8 € | -1 964 € | -2 593 € | -3 175 € |
| Pensionskostnader | 44 t€ | -38 t€ | -29 t€ | -23 t€ | -28 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 12 t€ | -8 542 € | -7 456 € | -7 944 € | -7 093 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 77 t€ | 74 t€ | 26 t€ | 23 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 769 € | 7 457 € | 0 € | – | – |
| Köp av tjänster | 69 t€ | -90 t€ | -63 t€ | -38 t€ | -61 t€ |
| Materiella tillgångar | 489 t€ | 379 t€ | 354 t€ | 343 t€ | 413 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 328 t€ | -360 t€ | -357 t€ | -261 t€ | -229 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 143 t€ | -107 t€ | -111 t€ | -100 t€ | -132 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 67 t€ | 59 t€ | 48 t€ | 29 t€ | 38 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kusti Rautiainen Oy till den övre halvan inom näringsgrenen drivning (777 företag med beskattningsbar inkomst; median 49 t€, 2,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Lapinlahti
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis