Kusti Rautiainen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lapinlahti, rekisteröity vuonna 2009. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,0 M€ ja liikevoitto 88 t€; omavaraisuusaste 68,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 109 t€ ja tuloverot 22 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 852 t€ | 677 t€ | 737 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 2,7 % | 17,8 % | 25,7 % | -8,1 % | – |
| Käyttökate | -55 t€ | 216 t€ | 174 t€ | 185 t€ | 188 t€ |
| Käyttökate-% | -5,3 % | 21,5 % | 20,5 % | 27,3 % | 25,6 % |
| Liikevoitto | 88 t€ | 109 t€ | 63 t€ | 85 t€ | 56 t€ |
| Liikevoitto-% | 8,6 % | 10,8 % | 7,4 % | 12,6 % | 7,6 % |
| Tilikauden tulos | 70 t€ | 87 t€ | 49 t€ | 67 t€ | 48 t€ |
| Henkilöstökulut | -303 t€ | 251 t€ | 192 t€ | 153 t€ | 205 t€ |
| Omavaraisuusaste | 68,9 % | 78,7 % | 68,6 % | 59,7 % | 46,4 % |
| Quick ratio | 0,76 | 1,01 | 1,16 | 1,71 | 1,31 |
| Current ratio | 0,76 | 1,01 | 1,16 | 1,71 | 1,31 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 18,5 % | 10,3 % | 17,1 % | 29,2 % | 38,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 16,8 % | 22,9 % | 15,4 % | 22,7 % | 19,6 % |
| Taseen loppusumma | 611 t€ | 484 t€ | 465 t€ | 491 t€ | 530 t€ |
| Oma pääoma | 421 t€ | 381 t€ | 319 t€ | 293 t€ | 246 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 43 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 46 t€ | 48 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 852 t€ | 677 t€ | 737 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 400 € | 300 € | 1 520 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 397 t€ | -450 t€ | -419 t€ | -299 t€ | -290 t€ |
| Henkilöstökulut | 303 t€ | -251 t€ | -192 t€ | -153 t€ | -205 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 143 t€ | -107 t€ | -111 t€ | -100 t€ | -132 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 98 t€ | -85 t€ | -66 t€ | -42 t€ | -54 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 88 t€ | 109 t€ | 63 t€ | 85 t€ | 56 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -56 € | 186 € | -1 616 € | -2 183 € | -3 063 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 88 t€ | 109 t€ | 62 t€ | 83 t€ | 53 t€ |
| Tuloverot | 18 t€ | -22 t€ | -12 t€ | -17 t€ | -4 570 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 70 t€ | 87 t€ | 49 t€ | 67 t€ | 48 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 489 t€ | 379 t€ | 354 t€ | 343 t€ | 413 t€ |
| Saamiset | 80 t€ | 78 t€ | 70 t€ | 101 t€ | 69 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 43 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 46 t€ | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 122 t€ | 105 t€ | 111 t€ | 148 t€ | 117 t€ |
| Vastaavaa | 611 t€ | 484 t€ | 465 t€ | 491 t€ | 530 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 421 t€ | 381 t€ | 319 t€ | 293 t€ | 246 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 30 t€ | 0 € | 50 t€ | 111 t€ | 195 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 160 t€ | 103 t€ | 96 t€ | 86 t€ | 89 t€ |
| Vieras pääoma | 190 t€ | 103 t€ | 146 t€ | 198 t€ | 284 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 1,0 M€ | 852 t€ | 677 t€ | 737 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 400 € | 300 € | 1 520 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 397 t€ | -450 t€ | -419 t€ | -299 t€ | -290 t€ |
| Henkilöstökulut | 303 t€ | -251 t€ | -192 t€ | -153 t€ | -205 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 143 t€ | -107 t€ | -111 t€ | -100 t€ | -132 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 98 t€ | -85 t€ | -66 t€ | -42 t€ | -54 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 88 t€ | 109 t€ | 63 t€ | 85 t€ | 56 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -56 € | 186 € | -1 616 € | -2 183 € | -3 063 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 88 t€ | 109 t€ | 62 t€ | 83 t€ | 53 t€ |
| Tuloverot | 18 t€ | -22 t€ | -12 t€ | -17 t€ | -4 570 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 70 t€ | 87 t€ | 49 t€ | 67 t€ | 48 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 489 t€ | 379 t€ | 354 t€ | 343 t€ | 413 t€ |
| Saamiset | 80 t€ | 78 t€ | 70 t€ | 101 t€ | 69 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 43 t€ | 27 t€ | 41 t€ | 46 t€ | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 122 t€ | 105 t€ | 111 t€ | 148 t€ | 117 t€ |
| Vastaavaa | 611 t€ | 484 t€ | 465 t€ | 491 t€ | 530 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 421 t€ | 381 t€ | 319 t€ | 293 t€ | 246 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 30 t€ | 0 € | 50 t€ | 111 t€ | 195 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 160 t€ | 103 t€ | 96 t€ | 86 t€ | 89 t€ |
| Vieras pääoma | 190 t€ | 103 t€ | 146 t€ | 198 t€ | 284 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | – | – | 0 € | 111 t€ | 195 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 50 t€ | 36 t€ | 33 t€ | 55 t€ | 29 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 247 t€ | -205 t€ | -156 t€ | -122 t€ | -170 t€ |
| Eläkekulut | 44 t€ | -38 t€ | -29 t€ | -23 t€ | -28 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 489 t€ | 379 t€ | 354 t€ | 343 t€ | 413 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 143 t€ | -107 t€ | -111 t€ | -100 t€ | -132 t€ |
| Vastattavaa | 611 t€ | 484 t€ | 465 t€ | 491 t€ | 530 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 € | 0 € | – | 0 € | 10 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 12 t€ | -8 542 € | -7 456 € | -7 944 € | -7 093 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 77 t€ | 74 t€ | 26 t€ | 23 t€ | 21 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 70 t€ | 87 t€ | 49 t€ | 67 t€ | 48 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 30 t€ | 0 € | 50 t€ | 0 € | – |
| Palvelujen ostot | 69 t€ | -90 t€ | -63 t€ | -38 t€ | -61 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 348 t€ | 291 t€ | 267 t€ | 224 t€ | 195 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 328 t€ | -360 t€ | -357 t€ | -261 t€ | -229 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 769 € | 7 457 € | 0 € | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 229 € | 194 € | 348 € | 410 € | 112 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 67 t€ | 59 t€ | 48 t€ | 29 t€ | 38 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 79 t€ | 70 t€ | 70 t€ | 101 t€ | 58 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 80 t€ | 78 t€ | 70 t€ | 101 t€ | 69 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 174 € | -8 € | -1 964 € | -2 593 € | -3 175 € |
| Koneet ja kalusto | 412 t€ | 306 t€ | 328 t€ | 320 t€ | 392 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 43 t€ | 8 054 € | 15 t€ | 2 390 € | 22 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Kusti Rautiainen Oy kuuluu toimialaluokassa puunkorjuu suurempaan puoliskoon (777 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 49 t€, 2,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Lapinlahti
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta