Onni Fysio Oy är ett aktiebolag med hemort i Humppila, registrerat år 1983. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 578 t€ och rörelseresultatet 44 t€; soliditet 80,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 30 t€ och inkomstskatterna 6 019 €. Offentliga köpare köpte för 889 € av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Avopalvelu (Pirkanmaan hyvinvointialue). Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 3.6.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 578 t€ | 584 t€ | 277 t€ | 120 t€ |
| Förändring i omsättning | -1,0 % | 110,4 % | 130,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 31 t€ | 49 t€ | 48 t€ | 19 t€ |
| Rörelsebidrag % | 5,4 % | 8,3 % | 17,4 % | 15,9 % |
| Rörelseresultat | 44 t€ | 32 t€ | 41 t€ | 17 t€ |
| Rörelsemarginal | 7,6 % | 5,4 % | 14,9 % | 14,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 27 t€ | 28 t€ | 38 t€ | 15 t€ |
| Personalkostnader | -110 t€ | 95 t€ | 71 t€ | 59 t€ |
| Soliditet | 80,6 % | 81,5 % | 78,5 % | 98,7 % |
| Kassalikviditet | 2,65 | 3,83 | 2,86 | 21,65 |
| Current ratio | 2,70 | 3,91 | 2,92 | 22,05 |
| Relativ skuldsättning | 9,6 % | 8,5 % | 20,5 % | 2,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,7 % | 12,7 % | 18,2 % | 8,0 % |
| Balansomslutning | 284 t€ | 269 t€ | 265 t€ | 188 t€ |
| Eget kapital | 229 t€ | 220 t€ | 208 t€ | 185 t€ |
| Kassa och bank | 69 t€ | 56 t€ | 62 t€ | 34 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 578 t€ | 584 t€ | 277 t€ | 120 t€ |
| Material och tjänster | 320 t€ | -336 t€ | -104 t€ | -12 t€ |
| Personalkostnader | 110 t€ | -95 t€ | -71 t€ | -59 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | -17 t€ | -6 819 € | -2 368 € |
| Övriga rörelsekostnader | 91 t€ | -104 t€ | -53 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 44 t€ | 32 t€ | 41 t€ | 17 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 11 t€ | 2 349 € | 5 932 € | 1 644 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 34 t€ | 34 t€ | 47 t€ | 18 t€ |
| Inkomstskatt | 6 919 € | -6 025 € | -9 475 € | -3 694 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 27 t€ | 28 t€ | 38 t€ | 15 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 150 t€ | 156 t€ | 159 t€ | 132 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 1 013 € |
| Fordringar | 62 t€ | 55 t€ | 42 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 69 t€ | 56 t€ | 62 t€ | 34 t€ |
| Rörliga aktiva | 134 t€ | 114 t€ | 106 t€ | 56 t€ |
| Aktiva | 284 t€ | 269 t€ | 265 t€ | 188 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 229 t€ | 220 t€ | 208 t€ | 185 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 5 625 € | 21 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 50 t€ | 29 t€ | 36 t€ | 2 529 € |
| Främmande kapital | 55 t€ | 50 t€ | 57 t€ | 2 529 € |
Alla poster i bokslutet (51)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 578 t€ | 584 t€ | 277 t€ | 120 t€ |
| Material och tjänster | 320 t€ | -336 t€ | -104 t€ | -12 t€ |
| Personalkostnader | 110 t€ | -95 t€ | -71 t€ | -59 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 13 t€ | -17 t€ | -6 819 € | -2 368 € |
| Övriga rörelsekostnader | 91 t€ | -104 t€ | -53 t€ | -30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 44 t€ | 32 t€ | 41 t€ | 17 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 11 t€ | 2 349 € | 5 932 € | 1 644 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 34 t€ | 34 t€ | 47 t€ | 18 t€ |
| Inkomstskatt | 6 919 € | -6 025 € | -9 475 € | -3 694 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 27 t€ | 28 t€ | 38 t€ | 15 t€ |
| Bestående aktiva | 150 t€ | 156 t€ | 159 t€ | 132 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 1 013 € |
| Fordringar | 62 t€ | 55 t€ | 42 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 69 t€ | 56 t€ | 62 t€ | 34 t€ |
| Rörliga aktiva | 134 t€ | 114 t€ | 106 t€ | 56 t€ |
| Aktiva | 284 t€ | 269 t€ | 265 t€ | 188 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 229 t€ | 220 t€ | 208 t€ | 185 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 5 625 € | 21 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 50 t€ | 29 t€ | 36 t€ | 2 529 € |
| Främmande kapital | 55 t€ | 50 t€ | 57 t€ | 2 529 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 5 625 € | 21 t€ | 21 t€ | 0 € |
| Placeringar | 112 t€ | 104 t€ | 98 t€ | 125 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 13 t€ | -17 t€ | -6 819 € | -2 368 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 52 t€ | 48 t€ | 41 t€ | 15 t€ |
| Pensionskostnader | 22 t€ | -20 t€ | -16 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 27 t€ | 28 t€ | 38 t€ | 15 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 9 348 € | 4 214 € | 0 € | – |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | – | 0 € | 1 644 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 192 € | -1 894 € | -1 454 € | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 7 500 € | 0 € | 7 500 € | 0 € |
| Immateriella tillgångar | 211 € | 211 € | 211 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 112 t€ | 104 t€ | 98 t€ | 125 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 62 t€ | 55 t€ | 42 t€ | 21 t€ |
| Passiva | 284 t€ | 269 t€ | 265 t€ | 188 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | 0 € | 1 487 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 83 t€ | -71 t€ | -52 t€ | -42 t€ |
| Köp av tjänster | 311 t€ | -318 t€ | -104 t€ | -10 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 5 868 € | -3 569 € | -3 449 € | -2 731 € |
| Immateriella rättigheter | 211 € | 211 € | 211 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 38 t€ | 51 t€ | 61 t€ | 7 105 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 29 t€ | 27 t€ | 24 t€ | 1 457 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 660 € | 686 € | 3 855 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 7 364 € | 7 360 € | 819 € | 889 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 24 € | 29 € | 7 386 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 130 € | 1 782 € | 1 331 € | 1 072 € |
| Material och förnödenheter | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 1 013 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 9 387 € | -19 t€ | -2 198 € | -2 225 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 742 € | 0 € | 0 € | 5 137 € |
| Maskiner och inventarier | 38 t€ | 51 t€ | 61 t€ | 7 105 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 194 t€ | 183 t€ | 162 t€ | 162 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Onni Fysio Oy till den övre halvan inom näringsgrenen fysioterapeutisk verksamhet (331 företag med beskattningsbar inkomst; median 15 t€, 2,0 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades
- Hemorten ändrades
Gratis månadslista: Humppila
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis