Joutjärven Palloilukeskus Oy är ett aktiebolag med hemort i Esbo, registrerat år 1978. Under räkenskapsperioden som slutade 31.7.2025 var omsättningen 76 t€ och rörelseresultatet -29 t€; soliditet -263,4 %. Det har 1 alkoholtillstånd.
Omsättning 202576 t€-0 % jämfört med föregående period
Rörelseresultat-29 t€-37,8 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat-30 t€rörelsebidrag -55 t€
Soliditet-263,4 %quick ratio 0,03
Verksamt47 årregistrerat 15.12.1978
Alkoholtillstånd1senast 1.3.2024
Esbo: 118 nya företag på 30 dagar
- Ilovite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kahvila Tuisku OyKahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu
- Mizero OyErikoistumaton agentuuritoiminta
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
OmsättningRörelseresultatRäkenskapsperiodens resultat
| Nyckeltal | 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 76 t€ | 76 t€ | 75 t€ | 57 t€ |
| Förändring i omsättning | -0,1 % | 1,5 % | 30,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -55 t€ | -38 t€ | -38 t€ | -34 t€ |
| Rörelsebidrag % | -73,1 % | -49,7 % | -50,3 % | -60,0 % |
| Rörelseresultat | -29 t€ | -65 t€ | -65 t€ | -57 t€ |
| Rörelsemarginal | -37,8 % | -85,1 % | -86,5 % | -99,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -30 t€ | -67 t€ | -66 t€ | -57 t€ |
| Personalkostnader | -22 t€ | 3 179 € | -86 € | 12 t€ |
| Soliditet | -263,4 % | -187,9 % | -104,3 % | -55,1 % |
| Kassalikviditet | 0,03 | 0,02 | 0,02 | 0,05 |
| Current ratio | 0,03 | 0,02 | 0,03 | 0,06 |
| Relativ skuldsättning | 448,9 % | 438,3 % | 394,4 % | 418,8 % |
| Balansomslutning | 94 t€ | 116 t€ | 145 t€ | 154 t€ |
| Eget kapital | -247 t€ | -217 t€ | -151 t€ | -85 t€ |
| Kassa och bank | 1 828 € | 1 049 € | 4 258 € | 3 352 € |
Balansräkning
BalansomslutningEget kapitalKassa
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 76 t€ | 76 t€ | 75 t€ | 57 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 2 657 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 12 t€ | -49 t€ | -48 t€ | -36 t€ |
| Personalkostnader | 22 t€ | -3 179 € | 86 € | -12 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 27 t€ | -27 t€ | -27 t€ | -23 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 59 t€ | -65 t€ | -65 t€ | -43 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -29 t€ | -65 t€ | -65 t€ | -57 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 950 € | -1 942 € | -778 € | -334 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -30 t€ | -67 t€ | -66 t€ | -57 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -30 t€ | -67 t€ | -66 t€ | -57 t€ |
Balansräkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 83 t€ | 110 t€ | 137 t€ | 141 t€ |
| Omsättningstillgångar | 970 € | 970 € | 970 € | 970 € |
| Fordringar | 8 002 € | 3 914 € | 2 573 € | 9 026 € |
| Kassa och bank | 1 828 € | 1 049 € | 4 258 € | 3 352 € |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 5 934 € | 7 802 € | 13 t€ |
| Aktiva | 94 t€ | 116 t€ | 145 t€ | 154 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -247 t€ | -217 t€ | -151 t€ | -85 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 326 t€ | 318 t€ | 281 t€ | 226 t€ |
| Främmande kapital | 341 t€ | 333 t€ | 295 t€ | 240 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | 31.7.2023 | 31.7.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 76 t€ | 76 t€ | 75 t€ | 57 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 16 t€ | 2 657 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 12 t€ | -49 t€ | -48 t€ | -36 t€ |
| Personalkostnader | 22 t€ | -3 179 € | 86 € | -12 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 27 t€ | -27 t€ | -27 t€ | -23 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 59 t€ | -65 t€ | -65 t€ | -43 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -29 t€ | -65 t€ | -65 t€ | -57 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 950 € | -1 942 € | -778 € | -334 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -30 t€ | -67 t€ | -66 t€ | -57 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -30 t€ | -67 t€ | -66 t€ | -57 t€ |
| Bestående aktiva | 83 t€ | 110 t€ | 137 t€ | 141 t€ |
| Omsättningstillgångar | 970 € | 970 € | 970 € | 970 € |
| Fordringar | 8 002 € | 3 914 € | 2 573 € | 9 026 € |
| Kassa och bank | 1 828 € | 1 049 € | 4 258 € | 3 352 € |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 5 934 € | 7 802 € | 13 t€ |
| Aktiva | 94 t€ | 116 t€ | 145 t€ | 154 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | -247 t€ | -217 t€ | -151 t€ | -85 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 326 t€ | 318 t€ | 281 t€ | 226 t€ |
| Främmande kapital | 341 t€ | 333 t€ | 295 t€ | 240 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 5 965 € | 3 481 € | 854 € | 794 € |
| Avskrivningar enligt plan | 27 t€ | -27 t€ | -27 t€ | -23 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ | 30 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 28 t€ | 52 t€ | 76 t€ | 77 t€ |
| Placeringar | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -230 t€ | -163 t€ | -98 t€ | -41 t€ |
| Passiva | 94 t€ | 116 t€ | 145 t€ | 154 t€ |
| Immateriella tillgångar | 0 € | 881 € | 1 762 € | 2 643 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 € | 9 € | 7 € | 5 € |
| Kortfristiga fordringar | 8 002 € | 3 914 € | 2 573 € | 9 026 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 2 822 € | 2 649 € | 1 560 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2 749 € | -4 143 € | -5 597 € | -3 940 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 252 € | 434 € | 614 € | 28 € |
| Pensionskostnader | 2 525 € | -342 € | 86 € | -2 330 € |
| Köp av tjänster | 9 737 € | -44 t€ | -42 t€ | -32 t€ |
| Maskiner och inventarier | 322 € | 430 € | 573 € | 764 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 15 t€ | 15 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 970 € | 970 € | 970 € | 970 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 323 t€ | 316 t€ | 280 t€ | 226 t€ |
| Materiella tillgångar | 83 t€ | 109 t€ | 135 t€ | 138 t€ |
| Övriga immateriella tillgångar | 0 € | 881 € | 1 762 € | 2 643 € |
| Övriga lönebikostnader | 41 € | -308 € | 0 € | -606 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 25 t€ | 27 t€ | 29 t€ | 31 t€ |
| Löner och arvoden | 20 t€ | -2 529 € | 0 € | -9 085 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 784 € | 0 € | 1 106 € | 8 204 € |
| Övriga aktier och andelar | 84 € | 84 € | 84 € | 84 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -30 t€ | -67 t€ | -66 t€ | -57 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 951 € | -1 951 € | -785 € | -339 € |
| Fonder enligt bolagsordningen eller stadgarna | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ | 10 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Alkoholtillstånd
- Joutjärven Palloilukeskus OyKisällinkatu 3Anniskelu