1 840aktiva företag
96registrerade under det senaste året
569redovisade beskattningsbar inkomst för 2024
16 t€branschens medianinkomst i hela Finland, 2024
Störst mätt i beskattningsbar inkomst (100 av 1840)
| Företag | Beskattningsbar inkomst 2024 | Omsättning |
|---|---|---|
| Jatke Toimitilat OyAktiebolag, registrerat 2021 | 7,5 M€ | – |
| Maalinja OyAktiebolag, registrerat 1993 | 3,8 M€ | – |
| CTS Nordics OYAktiebolag, registrerat 2021 | 3,2 M€ | – |
| Etelä-Suomen Julkisivupalvelu OyAktiebolag, registrerat 1994 | 2,5 M€ | – |
| Suburbio OyAktiebolag, registrerat 1996 | 2,0 M€ | – |
| Rakennus Grahn OyAktiebolag, registrerat 1990 | 1,8 M€ | – |
| U-H Rakennus OyAktiebolag, registrerat 1993 | 1,7 M€ | – |
| Consti Korjausrakentaminen OyAktiebolag, registrerat 1982 | 1,7 M€ | – |
| NHK Rakennus OyAktiebolag, registrerat 1993 | 1,5 M€ | – |
| Jatke Uusimaa OyAktiebolag, registrerat 2012 | 1,4 M€ | – |
| Rakennuspetäjä OyAktiebolag, registrerat 2001 | 1,2 M€ | – |
| TV-Maarakenne OyAktiebolag, registrerat 2008 | 1,2 M€ | – |
| Terranor OyAktiebolag, registrerat 2019 | 1,1 M€ | – |
| Saumalaakso OyAktiebolag, registrerat 1986 | 1,1 M€ | – |
| Grahn Vahinkosaneeraus OyAktiebolag, registrerat 2020 | 1,0 M€ | – |
| KRS-Yhtiöt OyAktiebolag, registrerat 1997 | 915 t€ | – |
| Robert Rakentajat OyAktiebolag, registrerat 2021 | 904 t€ | – |
| Occidem OyAktiebolag, registrerat 2016 | 849 t€ | – |
| Antrax OyAktiebolag, registrerat 2014 | 825 t€ | – |
| Jatke Julkisivut OyAktiebolag, registrerat 2014 | 783 t€ | – |
| AMP Yhtiöt OyAktiebolag, registrerat 2011 | 766 t€ | – |
| Oy Welander & Welander AbAktiebolag, registrerat 1992 | 759 t€ | – |
| Projektimestarit MH OyAktiebolag, registrerat 2011 | 720 t€ | – |
| Peeta Korjausrakentaminen OyAktiebolag, registrerat 2019 | 715 t€ | – |
| Saumasters OyAktiebolag, registrerat 1982 | 670 t€ | – |
| Rakennusliike Oinonen OyAktiebolag, registrerat 2022 | 651 t€ | – |
| Rakennuspalvelu 345 OyAktiebolag, registrerat 2009 | 613 t€ | – |
| NHP-Yhtymä OyAktiebolag, registrerat 2011 | 605 t€ | – |
| MIRLUX OYAktiebolag, registrerat 2015 | 533 t€ | – |
| Tasova OyAktiebolag, registrerat 1987 | 530 t€ | – |
| Tammitalot Korjausrakentaminen OyAktiebolag, registrerat 2023 | 512 t€ | – |
| Espoon Express Palvelut OyAktiebolag, registrerat 2009 | 493 t€ | – |
| PR-Saneeraus OyAktiebolag, registrerat 1996 | 490 t€ | – |
| Conska OyAktiebolag, registrerat 2012 | 467 t€ | – |
| Jabell OyAktiebolag, registrerat 2000 | 418 t€ | – |
| Redan OyAktiebolag, registrerat 2014 | 403 t€ | – |
| Flo OyAktiebolag, registrerat 2013 | 403 t€ | – |
| Ventia OyAktiebolag, registrerat 2009 | 401 t€ | – |
| Mikenti Talotekniikka OyAktiebolag, registrerat 2005 | 380 t€ | – |
| Renower OyAktiebolag, registrerat 2010 | 374 t€ | – |
| Skanska OyAktiebolag, registrerat 1970 | 358 t€ | – |
| BAFO Talotekniikka OyAktiebolag, registrerat 2012 | 357 t€ | – |
| RESTOK OYAktiebolag, registrerat 2009 | 349 t€ | – |
| Uudenmaan Takuurakenne OyAktiebolag, registrerat 2002 | 327 t€ | – |
| Ote OyAktiebolag, registrerat 1987 | 315 t€ | – |
| Rakennuspalvelu Auvinen OyAktiebolag, registrerat 2002 | 306 t€ | – |
| Kirjovärit Oy SuomiAktiebolag, registrerat 2005 | 306 t€ | – |
| Pylon Rakennus OyAktiebolag, registrerat 1989 | 293 t€ | – |
| S&G Palvelut OyAktiebolag, registrerat 2014 | 292 t€ | – |
| PL Concept OyAktiebolag, registrerat 2007 | 280 t€ | – |
| RL Rakennus ja Saneeraus OyAktiebolag, registrerat 2007 | 280 t€ | – |
| Helsingin Pintarappaus OyAktiebolag, registrerat 2017 | 280 t€ | – |
| Helsingin Kiinteistökorjaamo OyAktiebolag, registrerat 2022 | 276 t€ | – |
| Klaava Kiinteistöt OyAktiebolag, registrerat 2018 | 272 t€ | – |
| Nousujohde Raudoitus OyAktiebolag, registrerat 2010 | 269 t€ | – |
| Suunnitteluhuone OyAktiebolag, registrerat 1989 | 269 t€ | – |
| Rakennusliike PAK OyAktiebolag, registrerat 2012 | 268 t€ | – |
| Consrak OyAktiebolag, registrerat 2001 | 264 t€ | – |
| Travid OyAktiebolag, registrerat 1990 | 260 t€ | – |
| P. Carlson OyAktiebolag, registrerat 2008 | 256 t€ | – |
| NHK Putkiremontit OyAktiebolag, registrerat 2018 | 243 t€ | – |
| Stoneware Group OyAktiebolag, registrerat 2014 | 240 t€ | – |
| Vantaan purku ja rappaus OyAktiebolag, registrerat 2011 | 236 t€ | – |
| Kiinteistörakennus Koskinen OyAktiebolag, registrerat 2021 | 235 t€ | – |
| A-Homes OyAktiebolag, registrerat 2018 | 230 t€ | – |
| Duopolar OyAktiebolag, registrerat 1993 | 222 t€ | – |
| Esko Aaltonen Eskon OyAktiebolag, registrerat 1988 | 207 t€ | – |
| Uno Rakennus OyAktiebolag, registrerat 2003 | 207 t€ | – |
| Uudenmaan Rakennus- ja Maalauspalvelu OyAktiebolag, registrerat 2005 | 204 t€ | – |
| PEKE Team OyAktiebolag, registrerat 2007 | 203 t€ | – |
| Uurre & Co OyAktiebolag, registrerat 2023 | 202 t€ | – |
| Tärmä OyAktiebolag, registrerat 1993 | 201 t€ | – |
| Inteko OyAktiebolag, registrerat 2014 | 192 t€ | – |
| Jtex OyAktiebolag, registrerat 2014 | 191 t€ | – |
| Rakennus- ja maalausliike Maistra OyAktiebolag, registrerat 1997 | 190 t€ | – |
| Liehunen OyAktiebolag, registrerat 1992 | 189 t€ | – |
| Suunnittelu ja Valvonta Wanne OyAktiebolag, registrerat 2012 | 183 t€ | – |
| Sanistar OyAktiebolag, registrerat 2013 | 180 t€ | – |
| LP-Vahinkosaneeraus OyAktiebolag, registrerat 1995 | 178 t€ | – |
| Oy Rakennus Tallbacka AbAktiebolag, registrerat 2023 | 171 t€ | – |
| Rakennuttajatoimisto Castek OyAktiebolag, registrerat 2017 | 171 t€ | – |
| JTW Rakennus OyAktiebolag, registrerat 2020 | 170 t€ | 345 t€ |
| Sisärakenne Isomäki OyAktiebolag, registrerat 2020 | 169 t€ | – |
| Tamatar OyAktiebolag, registrerat 2013 | 169 t€ | – |
| TPN-Rakentajat OyAktiebolag, registrerat 2005 | 167 t€ | – |
| Skanska Talonrakennus OyAktiebolag, registrerat 2003 | 166 t€ | – |
| Nurminen Works OyAktiebolag, registrerat 2019 | 165 t€ | – |
| VG tekniikka OyAktiebolag, registrerat 2012 | 155 t€ | – |
| Durofix kodit OyAktiebolag, registrerat 2006 | 154 t€ | – |
| J&K Rakennustekniikka OyAktiebolag, registrerat 2003 | 151 t€ | – |
| Saneerauspalvelu Allén OyAktiebolag, registrerat 2001 | 150 t€ | – |
| Suomisaneeraus OyAktiebolag, registrerat 2021 | 150 t€ | – |
| Oy Karjaan Kartano-Karis Gård AbAktiebolag, registrerat 1995 | 150 t€ | – |
| Rakennusliike Kiila OyAktiebolag, registrerat 2001 | 146 t€ | – |
| Rakenunit OyAktiebolag, registrerat 2018 | 143 t€ | – |
| Rikecon OyAktiebolag, registrerat 1992 | 140 t€ | – |
| METALEX OYAktiebolag, registrerat 2019 | 124 t€ | – |
| Rakennuspalvelu Sanera OyAktiebolag, registrerat 1996 | 122 t€ | – |
| MYT Yhtiöt OyAktiebolag, registrerat 1990 | 117 t€ | – |
| Mikroremontti OyAktiebolag, registrerat 2018 | 116 t€ | – |
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Omsättningen visas när företaget har lämnat in sitt bokslut digitalt. På företagets sida finns ekonomi, skatteuppgifter och händelser i handelsregistret.
Nyaste företagen
| LV Pro Rakennus Oy | 26.10.2026 |
| Adelante Telinepalvelut Oy | 20.10.2026 |
| Varjag Palvelut Oy | 19.10.2026 |
| Structa Oy | 15.10.2026 |
| APR Windows Oy | 14.10.2026 |
| TALOVENTA OY | 12.10.2026 |
| Sisuvek Oy | 10.10.2026 |
| Rovento Oy | 10.10.2026 |
| MAY Rakennus Oy | 7.10.2026 |
| Niki Saneeraus Oy | 5.10.2026 |
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.