Ericahelmi Esthetics Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Lahti, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 299 t€ ja liikevoitto 29 t€; omavaraisuusaste 9,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 4 862 € ja tuloverot 972 €.
Lahti: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 299 t€ | 139 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 114,6 % | – |
| Käyttökate | -7 977 € | 8 912 € |
| Käyttökate-% | -2,7 % | 6,4 % |
| Liikevoitto | 29 t€ | 9 700 € |
| Liikevoitto-% | 9,7 % | 7,0 % |
| Tilikauden tulos | 18 t€ | 3 463 € |
| Henkilöstökulut | -37 t€ | -4 729 € |
| Omavaraisuusaste | 9,6 % | 8,3 % |
| Quick ratio | 0,71 | 0,24 |
| Current ratio | 1,36 | 1,03 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 66,1 % | 27,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 83,5 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 223 t€ | 42 t€ |
| Oma pääoma | 21 t€ | 3 463 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 6 793 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 299 t€ | 139 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 140 t€ | 71 t€ |
| Henkilöstökulut | 37 t€ | 4 729 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 37 t€ | 788 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 56 t€ | 53 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 29 t€ | 9 700 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 577 € | 5 265 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 23 t€ | 4 435 € |
| Tuloverot | 5 005 € | 972 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 18 t€ | 3 463 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 111 t€ | 2 364 € |
| Vaihto-omaisuus | 53 t€ | 30 t€ |
| Saamiset | 5 701 € | 2 232 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 6 793 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 111 t€ | 39 t€ |
| Vastaavaa | 223 t€ | 42 t€ |
| Oma pääoma | 21 t€ | 3 463 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 120 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 82 t€ | 38 t€ |
| Vieras pääoma | 202 t€ | 38 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 299 t€ | 139 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 140 t€ | 71 t€ |
| Henkilöstökulut | 37 t€ | 4 729 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 37 t€ | 788 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 56 t€ | 53 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 29 t€ | 9 700 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 6 577 € | 5 265 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 23 t€ | 4 435 € |
| Tuloverot | 5 005 € | 972 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 18 t€ | 3 463 € |
| Pysyvät vastaavat | 111 t€ | 2 364 € |
| Vaihto-omaisuus | 53 t€ | 30 t€ |
| Saamiset | 5 701 € | 2 232 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 52 t€ | 6 793 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 111 t€ | 39 t€ |
| Vastaavaa | 223 t€ | 42 t€ |
| Oma pääoma | 21 t€ | 3 463 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 120 t€ | 0 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 82 t€ | 38 t€ |
| Vieras pääoma | 202 t€ | 38 t€ |
| Valmiit tuotteet | 53 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 431 € | 2 232 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 34 t€ | 31 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 3 463 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 38 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 2 271 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 119 t€ | 70 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 18 t€ | 3 463 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 5 701 € | 2 232 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 6 577 € | 5 317 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 111 t€ | 2 364 € |
| Palkat ja palkkiot | 34 t€ | 2 200 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 005 € | 2 958 € |
| Vastattavaa | 223 t€ | 42 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 52 € |
| Muut henkilösivukulut | 627 € | 26 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 120 t€ | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 111 t€ | 2 364 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 37 t€ | 788 € |
| Palvelujen ostot | 44 t€ | 31 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 4 664 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -23 t€ | -30 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 4 281 € | 0 € |
| Eläkekulut | 2 642 € | 2 503 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ericahelmi Esthetics Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu terveyspalvelutoiminta pienempään puoliskoon (1445 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.