Ericahelmi Esthetics Oy är ett aktiebolag med hemort i Lahtis, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 299 t€ och rörelseresultatet 29 t€; soliditet 9,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 4 862 € och inkomstskatterna 972 €.
Lahtis: 14 nya företag på 30 dagar
- Studio Syzana OyKampaamo- ja parturipalvelut
- JMMLab OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Fountain Audio OyMuu ohjelmistojen kustantaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 299 t€ | 139 t€ |
| Förändring i omsättning | 114,6 % | – |
| Rörelsebidrag | -7 977 € | 8 912 € |
| Rörelsebidrag % | -2,7 % | 6,4 % |
| Rörelseresultat | 29 t€ | 9 700 € |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 7,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 18 t€ | 3 463 € |
| Personalkostnader | -37 t€ | -4 729 € |
| Soliditet | 9,6 % | 8,3 % |
| Kassalikviditet | 0,71 | 0,24 |
| Current ratio | 1,36 | 1,03 |
| Relativ skuldsättning | 66,1 % | 27,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 83,5 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 223 t€ | 42 t€ |
| Eget kapital | 21 t€ | 3 463 € |
| Kassa och bank | 52 t€ | 6 793 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 299 t€ | 139 t€ |
| Material och tjänster | 140 t€ | 71 t€ |
| Personalkostnader | 37 t€ | 4 729 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 37 t€ | 788 € |
| Övriga rörelsekostnader | 56 t€ | 53 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 29 t€ | 9 700 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 577 € | 5 265 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 23 t€ | 4 435 € |
| Inkomstskatt | 5 005 € | 972 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | 3 463 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 111 t€ | 2 364 € |
| Omsättningstillgångar | 53 t€ | 30 t€ |
| Fordringar | 5 701 € | 2 232 € |
| Kassa och bank | 52 t€ | 6 793 € |
| Rörliga aktiva | 111 t€ | 39 t€ |
| Aktiva | 223 t€ | 42 t€ |
| Eget kapital | 21 t€ | 3 463 € |
| Långfristigt främmande kapital | 120 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 82 t€ | 38 t€ |
| Främmande kapital | 202 t€ | 38 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 299 t€ | 139 t€ |
| Material och tjänster | 140 t€ | 71 t€ |
| Personalkostnader | 37 t€ | 4 729 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 37 t€ | 788 € |
| Övriga rörelsekostnader | 56 t€ | 53 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 29 t€ | 9 700 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 6 577 € | 5 265 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 23 t€ | 4 435 € |
| Inkomstskatt | 5 005 € | 972 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 18 t€ | 3 463 € |
| Bestående aktiva | 111 t€ | 2 364 € |
| Omsättningstillgångar | 53 t€ | 30 t€ |
| Fordringar | 5 701 € | 2 232 € |
| Kassa och bank | 52 t€ | 6 793 € |
| Rörliga aktiva | 111 t€ | 39 t€ |
| Aktiva | 223 t€ | 42 t€ |
| Eget kapital | 21 t€ | 3 463 € |
| Långfristigt främmande kapital | 120 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 82 t€ | 38 t€ |
| Främmande kapital | 202 t€ | 38 t€ |
| Färdiga produkter | 53 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 3 431 € | 2 232 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 34 t€ | 31 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3 463 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 38 t€ | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 271 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 119 t€ | 70 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 18 t€ | 3 463 € |
| Kortfristiga fordringar | 5 701 € | 2 232 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 6 577 € | 5 317 € |
| Materiella tillgångar | 111 t€ | 2 364 € |
| Löner och arvoden | 34 t€ | 2 200 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 005 € | 2 958 € |
| Passiva | 223 t€ | 42 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 52 € |
| Övriga lönebikostnader | 627 € | 26 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 120 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 111 t€ | 2 364 € |
| Avskrivningar enligt plan | 37 t€ | 788 € |
| Köp av tjänster | 44 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 4 664 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -23 t€ | -30 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 4 281 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 2 642 € | 2 503 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ericahelmi Esthetics Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen diverse övrig hälso- och sjukvård (1445 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.