Hiushuone Wau Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Helsinki, rekisteröity vuonna 2024. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 140 t€ ja liikevoitto 21 t€; omavaraisuusaste 71,4 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 351 €. Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimiala muuttui 1.3.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 140 t€ | 138 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 1,4 % | – |
| Käyttökate | 20 t€ | 12 t€ |
| Käyttökate-% | 14,6 % | 8,6 % |
| Liikevoitto | 21 t€ | 12 t€ |
| Liikevoitto-% | 14,8 % | 8,4 % |
| Tilikauden tulos | 16 t€ | 9 088 € |
| Henkilöstökulut | -43 t€ | 52 t€ |
| Omavaraisuusaste | 71,4 % | 32,2 % |
| Quick ratio | 2,22 | 0,84 |
| Current ratio | 3,44 | 1,44 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 7,3 % | 13,9 % |
| Oman pääoman tuotto | 64,1 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 35 t€ | 28 t€ |
| Oma pääoma | 25 t€ | 9 088 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 7 474 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 140 t€ | 138 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 39 € |
| Materiaalit ja palvelut | 45 t€ | -46 t€ |
| Henkilöstökulut | 43 t€ | -52 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 192 € | -256 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 30 t€ | -28 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 € | -100 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | 11 t€ |
| Tuloverot | 4 402 € | -2 351 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 9 088 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 577 € | 769 € |
| Vaihto-omaisuus | 12 t€ | 11 t€ |
| Saamiset | 10 t€ | 8 643 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 7 474 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 35 t€ | 27 t€ |
| Vastaavaa | 35 t€ | 28 t€ |
| Oma pääoma | 25 t€ | 9 088 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 10 t€ | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 10 t€ | 19 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 140 t€ | 138 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 39 € |
| Materiaalit ja palvelut | 45 t€ | -46 t€ |
| Henkilöstökulut | 43 t€ | -52 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 192 € | -256 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 30 t€ | -28 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 12 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 € | -100 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 21 t€ | 11 t€ |
| Tuloverot | 4 402 € | -2 351 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 9 088 € |
| Pysyvät vastaavat | 577 € | 769 € |
| Vaihto-omaisuus | 12 t€ | 11 t€ |
| Saamiset | 10 t€ | 8 643 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 7 474 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 35 t€ | 27 t€ |
| Vastaavaa | 35 t€ | 28 t€ |
| Oma pääoma | 25 t€ | 9 088 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 10 t€ | 19 t€ |
| Vieras pääoma | 10 t€ | 19 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 4 702 € | 15 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 32 t€ | -42 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -1 003 € | 1 582 € |
| Eläkekulut | 9 861 € | -9 820 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 577 € | 769 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 192 € | -256 € |
| Vastattavaa | 35 t€ | 28 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 247 € | 1 649 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 597 € | -663 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 12 t€ | 11 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | 2 700 € | 2 700 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 16 t€ | 9 088 € |
| Palvelujen ostot | 30 t€ | -30 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 9 088 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 17 t€ | -17 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 319 € | 192 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 2 700 € | 2 700 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 3 899 € | 4 103 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 7 465 € | 5 943 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 13 € | -100 € |
| Koneet ja kalusto | 577 € | 769 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 5 438 € | 3 936 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hiushuone Wau Oy kuuluu toimialaluokassa kauneudenhoitopalvelut suurempaan puoliskoon (336 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 7 253 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimiala muuttui
Ilmainen kuukausilista: Helsinki
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta