Hiushuone Wau Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2024. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 140 t€ och rörelseresultatet 21 t€; soliditet 71,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 12 t€ och inkomstskatterna 2 351 €. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 1.3.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 140 t€ | 138 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 20 t€ | 12 t€ |
| Rörelsebidrag % | 14,6 % | 8,6 % |
| Rörelseresultat | 21 t€ | 12 t€ |
| Rörelsemarginal | 14,8 % | 8,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 16 t€ | 9 088 € |
| Personalkostnader | -43 t€ | 52 t€ |
| Soliditet | 71,4 % | 32,2 % |
| Kassalikviditet | 2,22 | 0,84 |
| Current ratio | 3,44 | 1,44 |
| Relativ skuldsättning | 7,3 % | 13,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 64,1 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 35 t€ | 28 t€ |
| Eget kapital | 25 t€ | 9 088 € |
| Kassa och bank | 12 t€ | 7 474 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 140 t€ | 138 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 39 € |
| Material och tjänster | 45 t€ | -46 t€ |
| Personalkostnader | 43 t€ | -52 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 192 € | -256 € |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -28 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | 12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 € | -100 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | 11 t€ |
| Inkomstskatt | 4 402 € | -2 351 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 9 088 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 577 € | 769 € |
| Omsättningstillgångar | 12 t€ | 11 t€ |
| Fordringar | 10 t€ | 8 643 € |
| Kassa och bank | 12 t€ | 7 474 € |
| Rörliga aktiva | 35 t€ | 27 t€ |
| Aktiva | 35 t€ | 28 t€ |
| Eget kapital | 25 t€ | 9 088 € |
| Korfristigt främmande kapital | 10 t€ | 19 t€ |
| Främmande kapital | 10 t€ | 19 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 140 t€ | 138 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 39 € |
| Material och tjänster | 45 t€ | -46 t€ |
| Personalkostnader | 43 t€ | -52 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 192 € | -256 € |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -28 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 21 t€ | 12 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 € | -100 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 21 t€ | 11 t€ |
| Inkomstskatt | 4 402 € | -2 351 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 16 t€ | 9 088 € |
| Bestående aktiva | 577 € | 769 € |
| Omsättningstillgångar | 12 t€ | 11 t€ |
| Fordringar | 10 t€ | 8 643 € |
| Kassa och bank | 12 t€ | 7 474 € |
| Rörliga aktiva | 35 t€ | 27 t€ |
| Aktiva | 35 t€ | 28 t€ |
| Eget kapital | 25 t€ | 9 088 € |
| Korfristigt främmande kapital | 10 t€ | 19 t€ |
| Främmande kapital | 10 t€ | 19 t€ |
| Pensionskostnader | 9 861 € | -9 820 € |
| Avskrivningar enligt plan | 192 € | -256 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 2 700 € | 2 700 € |
| Materiella tillgångar | 577 € | 769 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 9 088 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 7 465 € | 5 943 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 702 € | 15 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 899 € | 4 103 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 319 € | 192 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 13 € | -100 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 438 € | 3 936 € |
| Material och förnödenheter | 12 t€ | 11 t€ |
| Långfristiga fordringar | 2 700 € | 2 700 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 16 t€ | 9 088 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 597 € | -663 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 17 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 247 € | 1 649 € |
| Köp av tjänster | 30 t€ | -30 t€ |
| Löner och arvoden | 32 t€ | -42 t€ |
| Passiva | 35 t€ | 28 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 003 € | 1 582 € |
| Maskiner och inventarier | 577 € | 769 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hiushuone Wau Oy till den övre halvan inom näringsgrenen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (336 företag med beskattningsbar inkomst; median 7 253 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis