Paloma Media Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 30.9.2025, liikevaihto oli 153 t€ ja liikevoitto 60 t€; omavaraisuusaste 80,1 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 75 t€ ja tuloverot 15 t€.
Tampere: 57 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.9.2025 | 30.9.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 153 t€ | 97 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 58,7 % | – |
| Käyttökate | 60 t€ | 75 t€ |
| Käyttökate-% | 39,5 % | 77,8 % |
| Liikevoitto | 60 t€ | 75 t€ |
| Liikevoitto-% | 39,5 % | 77,8 % |
| Tilikauden tulos | 32 t€ | 75 t€ |
| Henkilöstökulut | -28 t€ | 1 664 € |
| Omavaraisuusaste | 80,1 % | 99,3 % |
| Quick ratio | 5,03 | 134,49 |
| Current ratio | 5,03 | 134,49 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 16,4 % | 0,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 32,0 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 127 t€ | 76 t€ |
| Oma pääoma | 101 t€ | 75 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 108 t€ | 54 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 153 t€ | 97 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 35 t€ | -9 590 € |
| Henkilöstökulut | 28 t€ | -1 664 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -10 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 60 t€ | 75 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 € | -113 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 60 t€ | 75 t€ |
| Tuloverot | 28 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 32 t€ | 75 t€ |
Tase
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Saamiset | 19 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 108 t€ | 54 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 127 t€ | 76 t€ |
| Vastaavaa | 127 t€ | 76 t€ |
| Oma pääoma | 101 t€ | 75 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 25 t€ | 562 € |
| Vieras pääoma | 25 t€ | 562 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (32)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 153 t€ | 97 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 35 t€ | -9 590 € |
| Henkilöstökulut | 28 t€ | -1 664 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 29 t€ | -10 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 60 t€ | 75 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 13 € | -113 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 60 t€ | 75 t€ |
| Tuloverot | 28 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 32 t€ | 75 t€ |
| Saamiset | 19 t€ | 21 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 108 t€ | 54 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 127 t€ | 76 t€ |
| Vastaavaa | 127 t€ | 76 t€ |
| Oma pääoma | 101 t€ | 75 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 25 t€ | 562 € |
| Vieras pääoma | 25 t€ | 562 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 32 t€ | 75 t€ |
| Eläkekulut | 1 711 € | -1 664 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1 359 € | 0 € |
| Vastattavaa | 127 t€ | 76 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 12 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 19 t€ | 21 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 14 € | -113 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 12 t€ | 562 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 19 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 80 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 69 t€ | 0 € |
| Palvelujen ostot | 29 t€ | -8 669 € |
| Ostot tilikauden aikana | 6 231 € | -921 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 392 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 25 t€ | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Paloma Media Oy kuuluu toimialaluokassa elokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto ylimpään neljännekseen (440 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 10 t€, 7,2-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.