Paloma Media Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 30.9.2025 var omsättningen 153 t€ och rörelseresultatet 60 t€; soliditet 80,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 75 t€ och inkomstskatterna 15 t€.
Tammerfors: 57 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.9.2025 | 30.9.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 153 t€ | 97 t€ |
| Förändring i omsättning | 58,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 60 t€ | 75 t€ |
| Rörelsebidrag % | 39,5 % | 77,8 % |
| Rörelseresultat | 60 t€ | 75 t€ |
| Rörelsemarginal | 39,5 % | 77,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 32 t€ | 75 t€ |
| Personalkostnader | -28 t€ | 1 664 € |
| Soliditet | 80,1 % | 99,3 % |
| Kassalikviditet | 5,03 | 134,49 |
| Current ratio | 5,03 | 134,49 |
| Relativ skuldsättning | 16,4 % | 0,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,0 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 127 t€ | 76 t€ |
| Eget kapital | 101 t€ | 75 t€ |
| Kassa och bank | 108 t€ | 54 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 153 t€ | 97 t€ |
| Material och tjänster | 35 t€ | -9 590 € |
| Personalkostnader | 28 t€ | -1 664 € |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | -10 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 60 t€ | 75 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 € | -113 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 60 t€ | 75 t€ |
| Inkomstskatt | 28 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 32 t€ | 75 t€ |
Balansräkning
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Fordringar | 19 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 108 t€ | 54 t€ |
| Rörliga aktiva | 127 t€ | 76 t€ |
| Aktiva | 127 t€ | 76 t€ |
| Eget kapital | 101 t€ | 75 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 25 t€ | 562 € |
| Främmande kapital | 25 t€ | 562 € |
Alla poster i bokslutet (32)
| 30.9.2025 | 30.9.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 153 t€ | 97 t€ |
| Material och tjänster | 35 t€ | -9 590 € |
| Personalkostnader | 28 t€ | -1 664 € |
| Övriga rörelsekostnader | 29 t€ | -10 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 60 t€ | 75 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 € | -113 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 60 t€ | 75 t€ |
| Inkomstskatt | 28 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 32 t€ | 75 t€ |
| Fordringar | 19 t€ | 21 t€ |
| Kassa och bank | 108 t€ | 54 t€ |
| Rörliga aktiva | 127 t€ | 76 t€ |
| Aktiva | 127 t€ | 76 t€ |
| Eget kapital | 101 t€ | 75 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 25 t€ | 562 € |
| Främmande kapital | 25 t€ | 562 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 80 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 12 t€ | 562 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 69 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 359 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 19 t€ | 21 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 6 231 € | -921 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 32 t€ | 75 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 19 t€ | 21 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 14 € | -113 € |
| Löner och arvoden | 25 t€ | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 12 t€ | 0 € |
| Passiva | 127 t€ | 76 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 392 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 29 t€ | -8 669 € |
| Pensionskostnader | 1 711 € | -1 664 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Paloma Media Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen produktion av film, video och tv-program (440 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€, 7,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.