Avain tasapainoon Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tampere, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2026, liikevaihto oli 8 861 € ja liikevoitto -80 €; omavaraisuusaste 100,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 588 € ja tuloverot 118 €.
Tampere: 57 uutta yritystä 30 päivässä
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 8 861 € | 10 t€ | 11 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -13,7 % | -10,4 % | – |
| Käyttökate | -80 € | 866 € | 588 € |
| Käyttökate-% | -0,9 % | 8,4 % | 5,1 % |
| Liikevoitto | -80 € | 866 € | 588 € |
| Liikevoitto-% | -0,9 % | 8,4 % | 5,1 % |
| Tilikauden tulos | -80 € | 693 € | 471 € |
| Omavaraisuusaste | 100,0 % | 87,0 % | 28,2 % |
| Quick ratio | – | 7,72 | 1,39 |
| Current ratio | – | 7,72 | 1,39 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 0,0 % | 1,7 % | 10,4 % |
| Oman pääoman tuotto | -7,4 % | 59,6 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 1 084 € | 1 337 € | 1 668 € |
| Oma pääoma | 1 084 € | 1 164 € | 471 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 546 € | 567 € | 750 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 8 861 € | 10 t€ | 11 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2 073 € | -629 € | -2 570 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 868 € | -8 774 € | -8 304 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -80 € | 866 € | 588 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | 0 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -80 € | 866 € | 588 € |
| Tuloverot | 0 € | -173 € | -118 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -80 € | 693 € | 471 € |
Tase
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|---|
| Saamiset | 538 € | 770 € | 918 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 546 € | 567 € | 750 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1 084 € | 1 337 € | 1 668 € |
| Vastaavaa | 1 084 € | 1 337 € | 1 668 € |
| Oma pääoma | 1 084 € | 1 164 € | 471 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 0 € | 173 € | 1 197 € |
| Vieras pääoma | 0 € | 173 € | 1 197 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (27)
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 8 861 € | 10 t€ | 11 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 2 073 € | -629 € | -2 570 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 6 868 € | -8 774 € | -8 304 € |
| Liikevoitto (-tappio) | -80 € | 866 € | 588 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 0 € | 0 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -80 € | 866 € | 588 € |
| Tuloverot | 0 € | -173 € | -118 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -80 € | 693 € | 471 € |
| Saamiset | 538 € | 770 € | 918 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 546 € | 567 € | 750 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 1 084 € | 1 337 € | 1 668 € |
| Vastaavaa | 1 084 € | 1 337 € | 1 668 € |
| Oma pääoma | 1 084 € | 1 164 € | 471 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 0 € | 173 € | 1 197 € |
| Vieras pääoma | 0 € | 173 € | 1 197 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -80 € | 693 € | 471 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | – | 0 € | 783 € |
| Vastattavaa | 1 084 € | 1 337 € | 1 668 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 0 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 173 € | 118 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 235 € | 725 € | 918 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | – | 0 € | 297 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 538 € | 770 € | 918 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1 164 € | 471 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 303 € | 45 € | 0 € |
| Palvelujen ostot | 2 073 € | -457 € | -2 290 € |
| Ostot tilikauden aikana | 0 € | -172 € | -280 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Avain tasapainoon Oy kuuluu toimialaluokassa urheilu- ja liikuntakoulutus pienempään puoliskoon (318 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 6 273 €).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.