Avain tasapainoon Oy är ett aktiebolag med hemort i Tammerfors, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.8.2026 var omsättningen 8 861 € och rörelseresultatet -80 €; soliditet 100,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 588 € och inkomstskatterna 118 €.
Tammerfors: 57 nya företag på 30 dagar
- Puhakka Consulting OyRakennuttaminen ja rakennushankkeiden kehittäminen
- Markus Vallinoja Holding OyHoldingyhtiöiden toiminta
- Metsuripalvelu Mähönen OyMetsätaloutta palveleva toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 861 € | 10 t€ | 11 t€ |
| Förändring i omsättning | -13,7 % | -10,4 % | – |
| Rörelsebidrag | -80 € | 866 € | 588 € |
| Rörelsebidrag % | -0,9 % | 8,4 % | 5,1 % |
| Rörelseresultat | -80 € | 866 € | 588 € |
| Rörelsemarginal | -0,9 % | 8,4 % | 5,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -80 € | 693 € | 471 € |
| Soliditet | 100,0 % | 87,0 % | 28,2 % |
| Kassalikviditet | – | 7,72 | 1,39 |
| Current ratio | – | 7,72 | 1,39 |
| Relativ skuldsättning | 0,0 % | 1,7 % | 10,4 % |
| Avkastning på eget kapital | -7,4 % | 59,6 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 1 084 € | 1 337 € | 1 668 € |
| Eget kapital | 1 084 € | 1 164 € | 471 € |
| Kassa och bank | 546 € | 567 € | 750 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 861 € | 10 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | 2 073 € | -629 € | -2 570 € |
| Övriga rörelsekostnader | 6 868 € | -8 774 € | -8 304 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -80 € | 866 € | 588 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 0 € | 0 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -80 € | 866 € | 588 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -173 € | -118 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -80 € | 693 € | 471 € |
Balansräkning
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|---|
| Fordringar | 538 € | 770 € | 918 € |
| Kassa och bank | 546 € | 567 € | 750 € |
| Rörliga aktiva | 1 084 € | 1 337 € | 1 668 € |
| Aktiva | 1 084 € | 1 337 € | 1 668 € |
| Eget kapital | 1 084 € | 1 164 € | 471 € |
| Korfristigt främmande kapital | 0 € | 173 € | 1 197 € |
| Främmande kapital | 0 € | 173 € | 1 197 € |
Alla poster i bokslutet (27)
| 31.8.2026 | 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 861 € | 10 t€ | 11 t€ |
| Material och tjänster | 2 073 € | -629 € | -2 570 € |
| Övriga rörelsekostnader | 6 868 € | -8 774 € | -8 304 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -80 € | 866 € | 588 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 0 € | 0 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -80 € | 866 € | 588 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -173 € | -118 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -80 € | 693 € | 471 € |
| Fordringar | 538 € | 770 € | 918 € |
| Kassa och bank | 546 € | 567 € | 750 € |
| Rörliga aktiva | 1 084 € | 1 337 € | 1 668 € |
| Aktiva | 1 084 € | 1 337 € | 1 668 € |
| Eget kapital | 1 084 € | 1 164 € | 471 € |
| Korfristigt främmande kapital | 0 € | 173 € | 1 197 € |
| Främmande kapital | 0 € | 173 € | 1 197 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -80 € | 693 € | 471 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | – | 0 € | 783 € |
| Passiva | 1 084 € | 1 337 € | 1 668 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 173 € | 118 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 235 € | 725 € | 918 € |
| Kortfristiga övriga skulder | – | 0 € | 297 € |
| Kortfristiga fordringar | 538 € | 770 € | 918 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1 164 € | 471 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 303 € | 45 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 2 073 € | -457 € | -2 290 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 0 € | -172 € | -280 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Avain tasapainoon Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen sport- och fritidsutbildning (318 företag med beskattningsbar inkomst; median 6 273 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.