Millnest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hyvinkää, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 601 t€ ja liikevoitto 133 t€; omavaraisuusaste 42,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 85 t€ ja tuloverot 22 t€.
Hyvinkää: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Jyliset OyTalonrakentaminen
- WauWall OyMuu mainostoimistojen toiminta
- RFS Invest OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 601 t€ | 744 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -19,2 % | – |
| Käyttökate | 125 t€ | 58 t€ |
| Käyttökate-% | 20,7 % | 7,8 % |
| Liikevoitto | 133 t€ | 65 t€ |
| Liikevoitto-% | 22,1 % | 8,8 % |
| Tilikauden tulos | 85 t€ | 37 t€ |
| Henkilöstökulut | -58 t€ | -72 t€ |
| Omavaraisuusaste | 42,2 % | 15,3 % |
| Quick ratio | 1,09 | 0,63 |
| Current ratio | 1,09 | 0,63 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 27,9 % | 27,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 69,4 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 290 t€ | 244 t€ |
| Oma pääoma | 122 t€ | 37 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 83 t€ | 67 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 601 t€ | 744 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 92 € |
| Materiaalit ja palvelut | 36 t€ | 48 t€ |
| Henkilöstökulut | 58 t€ | 72 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 937 € | 6 876 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 367 t€ | 552 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 133 t€ | 65 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 23 t€ | 18 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 110 t€ | 47 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | 10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 85 t€ | 37 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 173 t€ | 174 t€ |
| Saamiset | 34 t€ | 2 800 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 83 t€ | 67 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 117 t€ | 69 t€ |
| Vastaavaa | 290 t€ | 244 t€ |
| Oma pääoma | 122 t€ | 37 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 107 t€ | 110 t€ |
| Vieras pääoma | 167 t€ | 206 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 601 t€ | 744 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 92 € |
| Materiaalit ja palvelut | 36 t€ | 48 t€ |
| Henkilöstökulut | 58 t€ | 72 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 7 937 € | 6 876 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 367 t€ | 552 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 133 t€ | 65 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 23 t€ | 18 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 110 t€ | 47 t€ |
| Tuloverot | 25 t€ | 10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 85 t€ | 37 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 173 t€ | 174 t€ |
| Saamiset | 34 t€ | 2 800 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 83 t€ | 67 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 117 t€ | 69 t€ |
| Vastaavaa | 290 t€ | 244 t€ |
| Oma pääoma | 122 t€ | 37 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 60 t€ | 96 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 107 t€ | 110 t€ |
| Vieras pääoma | 167 t€ | 206 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 141 t€ | 147 t€ |
| Sijoitukset | 918 € | 918 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 570 € | 1 500 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 17 t€ | 27 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 37 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 314 € | 1 261 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 46 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 31 t€ | 38 € |
| Ostot tilikauden aikana | 36 t€ | 48 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 85 t€ | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 34 t€ | 2 800 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 23 t€ | 19 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 172 t€ | 174 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 57 t€ | 71 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 8 228 € | 48 t€ |
| Vastattavaa | 290 t€ | 244 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 € | 1 033 € |
| Muut henkilösivukulut | 1 007 € | 881 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 60 t€ | 96 t€ |
| Koneet ja kalusto | 6 170 € | 2 250 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 7 937 € | 6 876 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 24 t€ | 24 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 36 t€ | 36 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 918 € | 918 € |
| Eläkekulut | 0 € | 247 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Millnest Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 3,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.