Millnest Oy är ett aktiebolag med hemort i Hyvinge, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 601 t€ och rörelseresultatet 133 t€; soliditet 42,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 85 t€ och inkomstskatterna 22 t€.
Hyvinge: 8 nya företag på 30 dagar
- Jyliset OyTalonrakentaminen
- WauWall OyMuu mainostoimistojen toiminta
- RFS Invest OyMuualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 601 t€ | 744 t€ |
| Förändring i omsättning | -19,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 125 t€ | 58 t€ |
| Rörelsebidrag % | 20,7 % | 7,8 % |
| Rörelseresultat | 133 t€ | 65 t€ |
| Rörelsemarginal | 22,1 % | 8,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 85 t€ | 37 t€ |
| Personalkostnader | -58 t€ | -72 t€ |
| Soliditet | 42,2 % | 15,3 % |
| Kassalikviditet | 1,09 | 0,63 |
| Current ratio | 1,09 | 0,63 |
| Relativ skuldsättning | 27,9 % | 27,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 69,4 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 290 t€ | 244 t€ |
| Eget kapital | 122 t€ | 37 t€ |
| Kassa och bank | 83 t€ | 67 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 601 t€ | 744 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 92 € |
| Material och tjänster | 36 t€ | 48 t€ |
| Personalkostnader | 58 t€ | 72 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 937 € | 6 876 € |
| Övriga rörelsekostnader | 367 t€ | 552 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 133 t€ | 65 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 23 t€ | 18 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 110 t€ | 47 t€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | 10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 85 t€ | 37 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 173 t€ | 174 t€ |
| Fordringar | 34 t€ | 2 800 € |
| Kassa och bank | 83 t€ | 67 t€ |
| Rörliga aktiva | 117 t€ | 69 t€ |
| Aktiva | 290 t€ | 244 t€ |
| Eget kapital | 122 t€ | 37 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 60 t€ | 96 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 107 t€ | 110 t€ |
| Främmande kapital | 167 t€ | 206 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 601 t€ | 744 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 92 € |
| Material och tjänster | 36 t€ | 48 t€ |
| Personalkostnader | 58 t€ | 72 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 7 937 € | 6 876 € |
| Övriga rörelsekostnader | 367 t€ | 552 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 133 t€ | 65 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 23 t€ | 18 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 110 t€ | 47 t€ |
| Inkomstskatt | 25 t€ | 10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 85 t€ | 37 t€ |
| Bestående aktiva | 173 t€ | 174 t€ |
| Fordringar | 34 t€ | 2 800 € |
| Kassa och bank | 83 t€ | 67 t€ |
| Rörliga aktiva | 117 t€ | 69 t€ |
| Aktiva | 290 t€ | 244 t€ |
| Eget kapital | 122 t€ | 37 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 60 t€ | 96 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 107 t€ | 110 t€ |
| Främmande kapital | 167 t€ | 206 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 141 t€ | 147 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 85 t€ | 37 t€ |
| Maskiner och inventarier | 6 170 € | 2 250 € |
| Övriga aktier och andelar | 918 € | 918 € |
| Pensionskostnader | 0 € | 247 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 46 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 314 € | 1 261 € |
| Passiva | 290 t€ | 244 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 228 € | 48 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 31 t€ | 38 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 23 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 36 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 17 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 34 t€ | 2 800 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 570 € | 1 500 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 37 t€ | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 24 t€ | 24 t€ |
| Placeringar | 918 € | 918 € |
| Avskrivningar enligt plan | 7 937 € | 6 876 € |
| Materiella tillgångar | 172 t€ | 174 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 60 t€ | 96 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 36 t€ | 48 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 € | 1 033 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 007 € | 881 € |
| Löner och arvoden | 57 t€ | 71 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Millnest Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 3,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.