Hammas Hämäläinen Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuopio, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 301 t€ ja liikevoitto 34 t€; omavaraisuusaste 78,2 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 9 325 € ja tuloverot 1 865 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 301 t€ | 229 t€ | 92 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 31,3 % | 147,9 % | – |
| Käyttökate | 34 t€ | 8 438 € | 20 t€ |
| Käyttökate-% | 11,3 % | 3,7 % | 22,1 % |
| Liikevoitto | 34 t€ | 8 438 € | 20 t€ |
| Liikevoitto-% | 11,3 % | 3,7 % | 22,1 % |
| Tilikauden tulos | 29 t€ | 7 245 € | 16 t€ |
| Henkilöstökulut | -94 t€ | 83 t€ | 15 t€ |
| Omavaraisuusaste | 78,2 % | 85,4 % | 74,3 % |
| Quick ratio | 2,86 | 4,26 | 3,89 |
| Current ratio | 2,86 | 4,26 | 3,89 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,6 % | 1,7 % | 6,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 58,4 % | 32,4 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 63 t€ | 26 t€ | 22 t€ |
| Oma pääoma | 49 t€ | 22 t€ | 16 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 301 t€ | 229 t€ | 92 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -124 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 94 t€ | -83 t€ | -15 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 173 t€ | -137 t€ | -57 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 34 t€ | 8 438 € | 20 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 128 € | 888 € | -10 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 36 t€ | 9 325 € | 20 t€ |
| Tuloverot | 7 295 € | -2 080 € | -3 991 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | 7 245 € | 16 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 24 t€ | 9 888 € | 0 € |
| Saamiset | 13 t€ | 514 € | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 39 t€ | 16 t€ | 22 t€ |
| Vastaavaa | 63 t€ | 26 t€ | 22 t€ |
| Oma pääoma | 49 t€ | 22 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 3 828 € | 5 670 € |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 3 828 € | 5 670 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (33)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 301 t€ | 229 t€ | 92 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 0 € | -124 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 94 t€ | -83 t€ | -15 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 173 t€ | -137 t€ | -57 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 34 t€ | 8 438 € | 20 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -2 128 € | 888 € | -10 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 36 t€ | 9 325 € | 20 t€ |
| Tuloverot | 7 295 € | -2 080 € | -3 991 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 29 t€ | 7 245 € | 16 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 24 t€ | 9 888 € | 0 € |
| Saamiset | 13 t€ | 514 € | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 27 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 39 t€ | 16 t€ | 22 t€ |
| Vastaavaa | 63 t€ | 26 t€ | 22 t€ |
| Oma pääoma | 49 t€ | 22 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 t€ | 3 828 € | 5 670 € |
| Vieras pääoma | 14 t€ | 3 828 € | 5 670 € |
| Eläkekulut | 8 481 € | -8 300 € | -3 445 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 21 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 13 t€ | 514 € | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 8 360 € | 3 828 € | 5 670 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 12 t€ | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 547 € | 514 € | 11 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 128 € | 888 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | – | 0 € | -10 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 457 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 29 t€ | 7 245 € | 16 t€ |
| Sijoitukset | 24 t€ | 9 888 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 464 € | -860 € | -540 € |
| Palvelujen ostot | 0 € | -124 € | 0 € |
| Palkat ja palkkiot | 82 t€ | -74 t€ | -11 t€ |
| Vastattavaa | 63 t€ | 26 t€ | 22 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 24 t€ | 9 888 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Hammas Hämäläinen Oy kuuluu toimialaluokassa hammaslääkäripalvelut pienempään puoliskoon (810 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 50 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Kuopio
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta