Hammas Hämäläinen Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuopio, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 301 t€ och rörelseresultatet 34 t€; soliditet 78,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 9 325 € och inkomstskatterna 1 865 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 301 t€ | 229 t€ | 92 t€ |
| Förändring i omsättning | 31,3 % | 147,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 34 t€ | 8 438 € | 20 t€ |
| Rörelsebidrag % | 11,3 % | 3,7 % | 22,1 % |
| Rörelseresultat | 34 t€ | 8 438 € | 20 t€ |
| Rörelsemarginal | 11,3 % | 3,7 % | 22,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 29 t€ | 7 245 € | 16 t€ |
| Personalkostnader | -94 t€ | 83 t€ | 15 t€ |
| Soliditet | 78,2 % | 85,4 % | 74,3 % |
| Kassalikviditet | 2,86 | 4,26 | 3,89 |
| Current ratio | 2,86 | 4,26 | 3,89 |
| Relativ skuldsättning | 4,6 % | 1,7 % | 6,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 58,4 % | 32,4 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 63 t€ | 26 t€ | 22 t€ |
| Eget kapital | 49 t€ | 22 t€ | 16 t€ |
| Kassa och bank | 27 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 301 t€ | 229 t€ | 92 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -124 € | 0 € |
| Personalkostnader | 94 t€ | -83 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 173 t€ | -137 t€ | -57 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 34 t€ | 8 438 € | 20 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 128 € | 888 € | -10 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 36 t€ | 9 325 € | 20 t€ |
| Inkomstskatt | 7 295 € | -2 080 € | -3 991 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | 7 245 € | 16 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 24 t€ | 9 888 € | 0 € |
| Fordringar | 13 t€ | 514 € | 11 t€ |
| Kassa och bank | 27 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Rörliga aktiva | 39 t€ | 16 t€ | 22 t€ |
| Aktiva | 63 t€ | 26 t€ | 22 t€ |
| Eget kapital | 49 t€ | 22 t€ | 16 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 14 t€ | 3 828 € | 5 670 € |
| Främmande kapital | 14 t€ | 3 828 € | 5 670 € |
Alla poster i bokslutet (33)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 301 t€ | 229 t€ | 92 t€ |
| Material och tjänster | 0 € | -124 € | 0 € |
| Personalkostnader | 94 t€ | -83 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 173 t€ | -137 t€ | -57 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 34 t€ | 8 438 € | 20 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -2 128 € | 888 € | -10 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 36 t€ | 9 325 € | 20 t€ |
| Inkomstskatt | 7 295 € | -2 080 € | -3 991 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 29 t€ | 7 245 € | 16 t€ |
| Bestående aktiva | 24 t€ | 9 888 € | 0 € |
| Fordringar | 13 t€ | 514 € | 11 t€ |
| Kassa och bank | 27 t€ | 16 t€ | 11 t€ |
| Rörliga aktiva | 39 t€ | 16 t€ | 22 t€ |
| Aktiva | 63 t€ | 26 t€ | 22 t€ |
| Eget kapital | 49 t€ | 22 t€ | 16 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 14 t€ | 3 828 € | 5 670 € |
| Främmande kapital | 14 t€ | 3 828 € | 5 670 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 360 € | 3 828 € | 5 670 € |
| Passiva | 63 t€ | 26 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 13 t€ | 514 € | 11 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 2 128 € | 888 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 21 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Löner och arvoden | 82 t€ | -74 t€ | -11 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 24 t€ | 9 888 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 29 t€ | 7 245 € | 16 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | -10 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 12 t€ | 0 € | – |
| Pensionskostnader | 8 481 € | -8 300 € | -3 445 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 547 € | 514 € | 11 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 3 464 € | -860 € | -540 € |
| Köp av tjänster | 0 € | -124 € | 0 € |
| Placeringar | 24 t€ | 9 888 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 5 457 € | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Hammas Hämäläinen Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen tandläkarverksamhet (810 företag med beskattningsbar inkomst; median 50 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kuopio
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis