Esterin tyttäret Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Sysmä, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.8.2025, liikevaihto oli 89 t€ ja liikevoitto -3 651 €; omavaraisuusaste 43,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 3 513 € ja tuloverot 703 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.8.2025 | 31.8.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 89 t€ | 126 t€ |
| Liikevaihdon muutos | -29,3 % | – |
| Käyttökate | -1 856 € | 7 814 € |
| Käyttökate-% | -2,1 % | 6,2 % |
| Liikevoitto | -3 651 € | 3 379 € |
| Liikevoitto-% | -4,1 % | 2,7 % |
| Tilikauden tulos | -3 659 € | 2 703 € |
| Henkilöstökulut | 32 t€ | 37 t€ |
| Omavaraisuusaste | 43,5 % | 46,5 % |
| Quick ratio | 1,18 | 1,34 |
| Current ratio | 1,36 | 1,59 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,7 % | 12,5 % |
| Oman pääoman tuotto | -36,4 % | 19,7 % |
| Taseen loppusumma | 23 t€ | 29 t€ |
| Oma pääoma | 10 t€ | 14 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 885 € | 17 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 89 t€ | 126 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -21 t€ | -29 t€ |
| Henkilöstökulut | -32 t€ | -37 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 795 € | -4 435 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -38 t€ | -52 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 651 € | 3 379 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -3 659 € | 3 379 € |
| Tuloverot | 0 € | -676 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -3 659 € | 2 703 € |
Tase
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 5 384 € | 4 435 € |
| Vaihto-omaisuus | 2 376 € | 3 877 € |
| Saamiset | 5 442 € | 3 724 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 885 € | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 18 t€ | 25 t€ |
| Vastaavaa | 23 t€ | 29 t€ |
| Oma pääoma | 10 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 13 t€ | 16 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (40)
| 31.8.2025 | 31.8.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 89 t€ | 126 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | -21 t€ | -29 t€ |
| Henkilöstökulut | -32 t€ | -37 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1 795 € | -4 435 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | -38 t€ | -52 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -3 651 € | 3 379 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -9 € | 0 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -3 659 € | 3 379 € |
| Tuloverot | 0 € | -676 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -3 659 € | 2 703 € |
| Pysyvät vastaavat | 5 384 € | 4 435 € |
| Vaihto-omaisuus | 2 376 € | 3 877 € |
| Saamiset | 5 442 € | 3 724 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 9 885 € | 17 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 18 t€ | 25 t€ |
| Vastaavaa | 23 t€ | 29 t€ |
| Oma pääoma | 10 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 13 t€ | 16 t€ |
| Vieras pääoma | 13 t€ | 16 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 115 € | 3 809 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2 703 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 963 € | 1 624 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 280 € | 2 111 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 4 480 € | 2 099 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 11 t€ | 11 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -19 t€ | -33 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -3 659 € | 2 703 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 5 442 € | 3 724 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 5 384 € | 4 435 € |
| Aineet ja tarvikkeet | 2 376 € | 3 877 € |
| Palkat ja palkkiot | -26 t€ | -30 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 650 € | 9 853 € |
| Vastattavaa | 23 t€ | 29 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | -9 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | -776 € | -1 178 € |
| Koneet ja kalusto | 5 384 € | 4 435 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -1 795 € | -4 435 € |
| Palvelujen ostot | -50 € | 0 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -1 501 € | 3 877 € |
| Eläkekulut | -5 915 € | -6 165 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Esterin tyttäret Oy kuuluu toimialaluokassa kahvilat ja muu alkoholittomien juomien tarjoilu pienempään puoliskoon (207 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 13 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.