Pyhävaara Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Oulu, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 179 t€ ja liikevoitto 32 t€; omavaraisuusaste 82,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 11 t€ ja tuloverot 2 267 €.
Oulu: 38 uutta yritystä 30 päivässä
- CoMa Works OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Pikimedia OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Agentic Cloud OyLaitteistokonsultointi ja käyttö- ja hallintapalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 179 t€ | 130 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 37,6 % | – |
| Käyttökate | 28 t€ | 23 t€ |
| Käyttökate-% | 15,8 % | 17,5 % |
| Liikevoitto | 32 t€ | 31 t€ |
| Liikevoitto-% | 18,0 % | 23,6 % |
| Tilikauden tulos | 24 t€ | 26 t€ |
| Henkilöstökulut | -31 t€ | -37 t€ |
| Omavaraisuusaste | 82,7 % | 24,1 % |
| Quick ratio | 3,82 | 2,98 |
| Current ratio | 4,18 | 3,38 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 4,1 % | 26,8 % |
| Oman pääoman tuotto | 68,4 % | 231,9 % |
| Taseen loppusumma | 42 t€ | 46 t€ |
| Oma pääoma | 35 t€ | 11 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 13 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 179 t€ | 130 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 235 € | 9 266 € |
| Materiaalit ja palvelut | 68 t€ | 22 t€ |
| Henkilöstökulut | 31 t€ | 37 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 881 € | 7 834 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 45 t€ | 42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 32 t€ | 31 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 577 € | 4 909 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 31 t€ | 26 t€ |
| Tuloverot | 6 587 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 24 t€ | 26 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 12 t€ | 24 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 682 € | 2 579 € |
| Saamiset | 13 t€ | 6 297 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 31 t€ | 22 t€ |
| Vastaavaa | 42 t€ | 46 t€ |
| Oma pääoma | 35 t€ | 11 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 28 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 348 € | 6 363 € |
| Vieras pääoma | 7 348 € | 35 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (48)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 179 t€ | 130 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 235 € | 9 266 € |
| Materiaalit ja palvelut | 68 t€ | 22 t€ |
| Henkilöstökulut | 31 t€ | 37 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 3 881 € | 7 834 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 45 t€ | 42 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 32 t€ | 31 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 1 577 € | 4 909 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 31 t€ | 26 t€ |
| Tuloverot | 6 587 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 24 t€ | 26 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 12 t€ | 24 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 682 € | 2 579 € |
| Saamiset | 13 t€ | 6 297 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 15 t€ | 13 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 31 t€ | 22 t€ |
| Vastaavaa | 42 t€ | 46 t€ |
| Oma pääoma | 35 t€ | 11 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 28 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 7 348 € | 6 363 € |
| Vieras pääoma | 7 348 € | 35 t€ |
| Sijoitukset | 0 € | 900 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 4 826 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 599 € | 830 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 11 t€ | -15 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 274 € | 5 563 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 540 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 6 664 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | 23 t€ | 8 445 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 24 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 13 t€ | 6 297 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 1 613 € | 4 909 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 12 t€ | 24 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 2 682 € | 2 579 € |
| Palkat ja palkkiot | 24 t€ | 30 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 6 209 € | 1 059 € |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 0 € | 900 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 876 € | 734 € |
| Vastattavaa | 42 t€ | 46 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 35 € | 0 € |
| Muut henkilösivukulut | 783 € | 669 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 28 t€ |
| Koneet ja kalusto | 12 t€ | 24 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 3 881 € | 7 834 € |
| Palvelujen ostot | 45 t€ | 14 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 4 474 € |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -102 € | -1 278 € |
| Eläkekulut | 6 057 € | 5 930 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Pyhävaara Oy kuuluu toimialaluokassa muu muualla luokittelematon monenlainen erikoistunut rakennustoiminta pienempään puoliskoon (1418 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 19 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.