Sawon Fixaus Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Iisalmi, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 55 t€ ja liikevoitto 1 233 €; omavaraisuusaste 41,5 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 748 € ja tuloverot 150 €.
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 55 t€ | 47 t€ | 51 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 16,8 % | -8,4 % | – |
| Käyttökate | 1 120 € | 1 400 € | 1 113 € |
| Käyttökate-% | 2,0 % | 3,0 % | 2,2 % |
| Liikevoitto | 1 233 € | 1 250 € | 912 € |
| Liikevoitto-% | 2,2 % | 2,7 % | 1,8 % |
| Tilikauden tulos | 909 € | 755 € | 566 € |
| Henkilöstökulut | -22 t€ | 17 t€ | 14 t€ |
| Omavaraisuusaste | 41,5 % | 35,8 % | 19,9 % |
| Quick ratio | 1,60 | 1,37 | 0,98 |
| Current ratio | 1,60 | 1,37 | 0,98 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 5,7 % | 5,0 % | 4,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 40,8 % | 57,2 % | 100,0 % |
| Taseen loppusumma | 5 375 € | 3 689 € | 2 840 € |
| Oma pääoma | 2 229 € | 1 320 € | 566 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 241 € | 1 030 € | 528 € |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 55 t€ | 47 t€ | 51 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 11 t€ | -9 275 € | -11 t€ |
| Henkilöstökulut | 22 t€ | -17 t€ | -14 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 113 € | -150 € | -201 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 20 t€ | -19 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 233 € | 1 250 € | 912 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 94 € | -302 € | -197 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 139 € | 948 € | 715 € |
| Tuloverot | 231 € | -193 € | -150 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 909 € | 755 € | 566 € |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 339 € | 451 € | 602 € |
| Saamiset | 2 796 € | 2 208 € | 1 710 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 241 € | 1 030 € | 528 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 5 036 € | 3 238 € | 2 239 € |
| Vastaavaa | 5 375 € | 3 689 € | 2 840 € |
| Oma pääoma | 2 229 € | 1 320 € | 566 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 146 € | 2 369 € | 2 275 € |
| Vieras pääoma | 3 146 € | 2 369 € | 2 275 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (37)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 55 t€ | 47 t€ | 51 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 11 t€ | -9 275 € | -11 t€ |
| Henkilöstökulut | 22 t€ | -17 t€ | -14 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 113 € | -150 € | -201 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 20 t€ | -19 t€ | -25 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1 233 € | 1 250 € | 912 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 94 € | -302 € | -197 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1 139 € | 948 € | 715 € |
| Tuloverot | 231 € | -193 € | -150 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 909 € | 755 € | 566 € |
| Pysyvät vastaavat | 339 € | 451 € | 602 € |
| Saamiset | 2 796 € | 2 208 € | 1 710 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 2 241 € | 1 030 € | 528 € |
| Vaihtuvat vastaavat | 5 036 € | 3 238 € | 2 239 € |
| Vastaavaa | 5 375 € | 3 689 € | 2 840 € |
| Oma pääoma | 2 229 € | 1 320 € | 566 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 3 146 € | 2 369 € | 2 275 € |
| Vieras pääoma | 3 146 € | 2 369 € | 2 275 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 2 150 € | 1 288 € | 866 € |
| Vastattavaa | 5 375 € | 3 689 € | 2 840 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 62 € | 0 € | 290 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 2 796 € | 2 208 € | 1 710 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | – | 0 € | 0 € |
| Koneet ja kalusto | 339 € | 451 € | 602 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1 320 € | 566 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 765 € | 888 € | 1 259 € |
| Palkat ja palkkiot | 20 t€ | -16 t€ | -11 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 2 642 € | 2 013 € | 1 142 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 909 € | 755 € | 566 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 94 € | -302 € | -197 € |
| Eläkekulut | 1 859 € | -514 € | -1 800 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 92 € | 195 € | 278 € |
| Muut henkilösivukulut | 538 € | -314 € | -597 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 339 € | 451 € | 602 € |
| Ostot tilikauden aikana | 11 t€ | -9 275 € | -11 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 113 € | -150 € | -201 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 231 € | 193 € | 150 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Sawon Fixaus Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus pienempään puoliskoon (1947 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Iisalmi
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta