Sawon Fixaus Oy är ett aktiebolag med hemort i Idensalmi, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 55 t€ och rörelseresultatet 1 233 €; soliditet 41,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 748 € och inkomstskatterna 150 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 55 t€ | 47 t€ | 51 t€ |
| Förändring i omsättning | 16,8 % | -8,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 1 120 € | 1 400 € | 1 113 € |
| Rörelsebidrag % | 2,0 % | 3,0 % | 2,2 % |
| Rörelseresultat | 1 233 € | 1 250 € | 912 € |
| Rörelsemarginal | 2,2 % | 2,7 % | 1,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 909 € | 755 € | 566 € |
| Personalkostnader | -22 t€ | 17 t€ | 14 t€ |
| Soliditet | 41,5 % | 35,8 % | 19,9 % |
| Kassalikviditet | 1,60 | 1,37 | 0,98 |
| Current ratio | 1,60 | 1,37 | 0,98 |
| Relativ skuldsättning | 5,7 % | 5,0 % | 4,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 40,8 % | 57,2 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 5 375 € | 3 689 € | 2 840 € |
| Eget kapital | 2 229 € | 1 320 € | 566 € |
| Kassa och bank | 2 241 € | 1 030 € | 528 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 55 t€ | 47 t€ | 51 t€ |
| Material och tjänster | 11 t€ | -9 275 € | -11 t€ |
| Personalkostnader | 22 t€ | -17 t€ | -14 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 113 € | -150 € | -201 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -19 t€ | -25 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 233 € | 1 250 € | 912 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 94 € | -302 € | -197 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 139 € | 948 € | 715 € |
| Inkomstskatt | 231 € | -193 € | -150 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 909 € | 755 € | 566 € |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 339 € | 451 € | 602 € |
| Fordringar | 2 796 € | 2 208 € | 1 710 € |
| Kassa och bank | 2 241 € | 1 030 € | 528 € |
| Rörliga aktiva | 5 036 € | 3 238 € | 2 239 € |
| Aktiva | 5 375 € | 3 689 € | 2 840 € |
| Eget kapital | 2 229 € | 1 320 € | 566 € |
| Korfristigt främmande kapital | 3 146 € | 2 369 € | 2 275 € |
| Främmande kapital | 3 146 € | 2 369 € | 2 275 € |
Alla poster i bokslutet (37)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 55 t€ | 47 t€ | 51 t€ |
| Material och tjänster | 11 t€ | -9 275 € | -11 t€ |
| Personalkostnader | 22 t€ | -17 t€ | -14 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 113 € | -150 € | -201 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -19 t€ | -25 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 233 € | 1 250 € | 912 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 94 € | -302 € | -197 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 139 € | 948 € | 715 € |
| Inkomstskatt | 231 € | -193 € | -150 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 909 € | 755 € | 566 € |
| Bestående aktiva | 339 € | 451 € | 602 € |
| Fordringar | 2 796 € | 2 208 € | 1 710 € |
| Kassa och bank | 2 241 € | 1 030 € | 528 € |
| Rörliga aktiva | 5 036 € | 3 238 € | 2 239 € |
| Aktiva | 5 375 € | 3 689 € | 2 840 € |
| Eget kapital | 2 229 € | 1 320 € | 566 € |
| Korfristigt främmande kapital | 3 146 € | 2 369 € | 2 275 € |
| Främmande kapital | 3 146 € | 2 369 € | 2 275 € |
| Pensionskostnader | 1 859 € | -514 € | -1 800 € |
| Avskrivningar enligt plan | 113 € | -150 € | -201 € |
| Materiella tillgångar | 339 € | 451 € | 602 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 1 320 € | 566 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 2 796 € | 2 208 € | 1 710 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 150 € | 1 288 € | 866 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 642 € | 2 013 € | 1 142 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 92 € | 195 € | 278 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 94 € | -302 € | -197 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 765 € | 888 € | 1 259 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 231 € | 193 € | 150 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 909 € | 755 € | 566 € |
| Övriga lönebikostnader | 538 € | -314 € | -597 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 11 t€ | -9 275 € | -11 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 62 € | 0 € | 290 € |
| Löner och arvoden | 20 t€ | -16 t€ | -11 t€ |
| Passiva | 5 375 € | 3 689 € | 2 840 € |
| Maskiner och inventarier | 339 € | 451 € | 602 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Sawon Fixaus Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1947 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Idensalmi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis