Antantila Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Raasepori, rekisteröity vuonna 2023. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 116 t€ ja liikevoitto 82 t€; omavaraisuusaste 10,7 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 10 t€ ja tuloverot 2 086 €.
Raasepori: 9 uutta yritystä 30 päivässä
- Grönberg Solutions OyLiikkeenjohdon konsultointi
- Shoreline OyTaiteen ja kulttuurin live-tapahtumien järjestäminen
- Selkko Oy AbOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 116 t€ | 72 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 61,2 % | – |
| Käyttökate | 66 t€ | 838 € |
| Käyttökate-% | 56,9 % | 1,2 % |
| Liikevoitto | 82 t€ | 18 t€ |
| Liikevoitto-% | 70,6 % | 25,5 % |
| Tilikauden tulos | 57 t€ | 8 343 € |
| Henkilöstökulut | -3 622 € | -3 545 € |
| Omavaraisuusaste | 10,7 % | 25,8 % |
| Quick ratio | 0,49 | 0,72 |
| Current ratio | 0,49 | 0,72 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 450,7 % | 450,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 92,0 % | 7,4 % |
| Taseen loppusumma | 584 t€ | 436 t€ |
| Oma pääoma | 62 t€ | 112 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 87 t€ | 43 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 116 t€ | 72 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 60 t€ | 61 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 47 t€ | 58 t€ |
| Henkilöstökulut | 3 622 € | 3 545 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 16 t€ | 17 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 28 t€ | 36 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 82 t€ | 18 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 10 t€ | 7 875 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 72 t€ | 10 t€ |
| Tuloverot | 14 t€ | 2 086 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 57 t€ | 8 343 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 490 t€ | 386 t€ |
| Saamiset | 6 796 € | 7 761 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 87 t€ | 43 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 94 t€ | 50 t€ |
| Vastaavaa | 584 t€ | 436 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 62 t€ | 112 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 331 t€ | 253 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 191 t€ | 70 t€ |
| Vieras pääoma | 522 t€ | 324 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 116 t€ | 72 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 60 t€ | 61 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 47 t€ | 58 t€ |
| Henkilöstökulut | 3 622 € | 3 545 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 16 t€ | 17 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 28 t€ | 36 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 82 t€ | 18 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 10 t€ | 7 875 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 72 t€ | 10 t€ |
| Tuloverot | 14 t€ | 2 086 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 57 t€ | 8 343 € |
| Pysyvät vastaavat | 490 t€ | 386 t€ |
| Saamiset | 6 796 € | 7 761 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 87 t€ | 43 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 94 t€ | 50 t€ |
| Vastaavaa | 584 t€ | 436 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 62 t€ | 112 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 331 t€ | 253 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 191 t€ | 70 t€ |
| Vieras pääoma | 522 t€ | 324 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 93 t€ | 98 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 5 568 € | 3 847 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 157 t€ | 52 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -64 t€ | 35 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 228 € | 3 914 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 796 € | 0 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 64 t€ | 64 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 43 t€ | 56 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 57 t€ | 8 343 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 6 796 € | 7 761 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 10 t€ | 7 876 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 490 t€ | 386 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 458 € | 0 € |
| Vastattavaa | 584 t€ | 436 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 50 € | 1 € |
| Muut henkilösivukulut | 293 € | 116 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 331 t€ | 253 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 4 201 € | 5 251 € |
| Koneet ja kalusto | 69 t€ | 77 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 16 t€ | 17 t€ |
| Palvelujen ostot | 3 953 € | 1 300 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 324 t€ | 206 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 28 t€ | 18 t€ |
| Eläkekulut | 3 329 € | 3 429 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Antantila Oy kuuluu toimialaluokassa viljakasvien, pois lukien riisi, palkokasvien ja öljysiemenkasvien viljely pienempään puoliskoon (283 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 48 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.