Lehmuskulma Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kouvola, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 318 t€ ja liikevoitto 169 t€; omavaraisuusaste 23,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 102 t€ ja tuloverot 21 t€.
Kouvola: 13 uutta yritystä 30 päivässä
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 318 t€ | 318 t€ | 190 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,0 % | 67,2 % | – |
| Käyttökate | 101 t€ | 258 t€ | 152 t€ |
| Käyttökate-% | 31,9 % | 81,2 % | 79,9 % |
| Liikevoitto | 169 t€ | 188 t€ | 79 t€ |
| Liikevoitto-% | 53,1 % | 59,0 % | 41,3 % |
| Tilikauden tulos | 85 t€ | 82 t€ | 25 t€ |
| Omavaraisuusaste | 23,6 % | 19,8 % | 15,2 % |
| Quick ratio | 1,28 | 1,07 | 0,75 |
| Current ratio | 1,28 | 1,07 | 0,75 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 435,9 % | 460,9 % | 824,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 20,0 % | 22,6 % | 8,9 % |
| Taseen loppusumma | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Oma pääoma | 427 t€ | 362 t€ | 280 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 92 t€ | 97 t€ | 22 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 318 t€ | 318 t€ | 190 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 68 t€ | -70 t€ | -73 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 81 t€ | -60 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 169 t€ | 188 t€ | 79 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 61 t€ | -85 t€ | -47 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 108 t€ | 102 t€ | 31 t€ |
| Tuloverot | 23 t€ | -20 t€ | -6 229 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 85 t€ | 82 t€ | 25 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Saamiset | 64 t€ | 39 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 92 t€ | 97 t€ | 22 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 157 t€ | 136 t€ | 85 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 427 t€ | 362 t€ | 280 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 122 t€ | 127 t€ | 113 t€ |
| Vieras pääoma | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 318 t€ | 318 t€ | 190 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 68 t€ | -70 t€ | -73 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 81 t€ | -60 t€ | -38 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 169 t€ | 188 t€ | 79 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 61 t€ | -85 t€ | -47 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 108 t€ | 102 t€ | 31 t€ |
| Tuloverot | 23 t€ | -20 t€ | -6 229 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 85 t€ | 82 t€ | 25 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Saamiset | 64 t€ | 39 t€ | 64 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 92 t€ | 97 t€ | 22 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 157 t€ | 136 t€ | 85 t€ |
| Vastaavaa | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Oma pääoma | 427 t€ | 362 t€ | 280 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 122 t€ | 127 t€ | 113 t€ |
| Vieras pääoma | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 33 t€ | 0 € | – |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 230 t€ | 250 t€ | 250 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 85 t€ | 82 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 838 € | 3 189 € | 1 972 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 400 € | 2 478 € | 12 t€ |
| Vastattavaa | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 18 t€ | 23 t€ | 10 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 61 t€ | -85 t€ | -47 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 101 t€ | 101 t€ | 101 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 15 € | 15 € | 15 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 64 t€ | 39 t€ | 64 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 107 t€ | 25 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 63 t€ | 37 t€ | 52 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 68 t€ | -70 t€ | -73 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 63 t€ | 37 t€ | 52 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 0 € | 12 € | 0 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Lehmuskulma Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 4,7-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.