Lehmuskulma Oy är ett aktiebolag med hemort i Kouvola, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 318 t€ och rörelseresultatet 169 t€; soliditet 23,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 102 t€ och inkomstskatterna 21 t€.
Kouvola: 13 nya företag på 30 dagar
- PLT Partners OyAsuntojen vuokraus
- KLM Kymen LVI Mittaus & huolto OyLämpö-, vesijohto- ja ilmastointiasennus
- RL Rakennuspalvelu OyTalonrakentaminen
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 318 t€ | 318 t€ | 190 t€ |
| Förändring i omsättning | 0,0 % | 67,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 101 t€ | 258 t€ | 152 t€ |
| Rörelsebidrag % | 31,9 % | 81,2 % | 79,9 % |
| Rörelseresultat | 169 t€ | 188 t€ | 79 t€ |
| Rörelsemarginal | 53,1 % | 59,0 % | 41,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 85 t€ | 82 t€ | 25 t€ |
| Soliditet | 23,6 % | 19,8 % | 15,2 % |
| Kassalikviditet | 1,28 | 1,07 | 0,75 |
| Current ratio | 1,28 | 1,07 | 0,75 |
| Relativ skuldsättning | 435,9 % | 460,9 % | 824,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,0 % | 22,6 % | 8,9 % |
| Balansomslutning | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Eget kapital | 427 t€ | 362 t€ | 280 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 97 t€ | 22 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 318 t€ | 318 t€ | 190 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 68 t€ | -70 t€ | -73 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 81 t€ | -60 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 169 t€ | 188 t€ | 79 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 61 t€ | -85 t€ | -47 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 108 t€ | 102 t€ | 31 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -20 t€ | -6 229 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 85 t€ | 82 t€ | 25 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Fordringar | 64 t€ | 39 t€ | 64 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 97 t€ | 22 t€ |
| Rörliga aktiva | 157 t€ | 136 t€ | 85 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 427 t€ | 362 t€ | 280 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 122 t€ | 127 t€ | 113 t€ |
| Främmande kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
Alla poster i bokslutet (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 318 t€ | 318 t€ | 190 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 68 t€ | -70 t€ | -73 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 81 t€ | -60 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 169 t€ | 188 t€ | 79 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 61 t€ | -85 t€ | -47 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 108 t€ | 102 t€ | 31 t€ |
| Inkomstskatt | 23 t€ | -20 t€ | -6 229 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 85 t€ | 82 t€ | 25 t€ |
| Bestående aktiva | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Fordringar | 64 t€ | 39 t€ | 64 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 97 t€ | 22 t€ |
| Rörliga aktiva | 157 t€ | 136 t€ | 85 t€ |
| Aktiva | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 427 t€ | 362 t€ | 280 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,3 M€ | 1,3 M€ | 1,5 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 122 t€ | 127 t€ | 113 t€ |
| Främmande kapital | 1,4 M€ | 1,5 M€ | 1,6 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 1,6 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 63 t€ | 37 t€ | 52 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 15 € | 15 € | 15 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 107 t€ | 25 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 400 € | 2 478 € | 12 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 838 € | 3 189 € | 1 972 € |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 33 t€ | 0 € | – |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 230 t€ | 250 t€ | 250 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 85 t€ | 82 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 64 t€ | 39 t€ | 64 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 61 t€ | -85 t€ | -47 t€ |
| Materiella tillgångar | 1,7 M€ | 1,7 M€ | 1,8 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 18 t€ | 23 t€ | 10 t€ |
| Passiva | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 12 € | 0 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1,2 M€ | 1,3 M€ | 1,4 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | 68 t€ | -70 t€ | -73 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 101 t€ | 101 t€ | 101 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 63 t€ | 37 t€ | 52 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lehmuskulma Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6954 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 4,7 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.