Vuola Trucks and Trailers Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kaarina, rekisteröity vuonna 2022. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 1,9 M€ ja liikevoitto 96 t€; omavaraisuusaste 54,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 96 t€ ja tuloverot 20 t€.
Kaarina: 14 uutta yritystä 30 päivässä
- Viikari Management OyLiikkeenjohdon konsultointi
- IlmajousiPro OyMuu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
- Puuha Savikko Palvelut OyKiinteistönhoito
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,0 % | – |
| Käyttökate | 107 t€ | 145 t€ |
| Käyttökate-% | 5,8 % | 7,7 % |
| Liikevoitto | 96 t€ | 133 t€ |
| Liikevoitto-% | 5,2 % | 7,1 % |
| Tilikauden tulos | 77 t€ | 106 t€ |
| Henkilöstökulut | 736 t€ | 760 t€ |
| Omavaraisuusaste | 54,9 % | 43,8 % |
| Quick ratio | 1,34 | 1,09 |
| Current ratio | 2,49 | 1,96 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,0 % | 17,3 % |
| Oman pääoman tuotto | 24,4 % | 41,4 % |
| Taseen loppusumma | 574 t€ | 581 t€ |
| Oma pääoma | 315 t€ | 255 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 73 t€ | 111 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 200 € | 1 600 € |
| Materiaalit ja palvelut | -732 t€ | -721 t€ |
| Henkilöstökulut | -736 t€ | -760 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -10 t€ | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -278 t€ | -265 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 96 t€ | 133 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -164 € | 54 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 96 t€ | 133 t€ |
| Tuloverot | -20 t€ | -28 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 77 t€ | 106 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 25 t€ | 23 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 253 t€ | 248 t€ |
| Saamiset | 224 t€ | 199 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 73 t€ | 111 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 549 t€ | 558 t€ |
| Vastaavaa | 574 t€ | 581 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 50 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 315 t€ | 255 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 39 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 221 t€ | 284 t€ |
| Vieras pääoma | 259 t€ | 326 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 2 200 € | 1 600 € |
| Materiaalit ja palvelut | -732 t€ | -721 t€ |
| Henkilöstökulut | -736 t€ | -760 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -10 t€ | -12 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -278 t€ | -265 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 96 t€ | 133 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -164 € | 54 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 96 t€ | 133 t€ |
| Tuloverot | -20 t€ | -28 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 77 t€ | 106 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 25 t€ | 23 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 253 t€ | 248 t€ |
| Saamiset | 224 t€ | 199 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 73 t€ | 111 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 549 t€ | 558 t€ |
| Vastaavaa | 574 t€ | 581 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 50 t€ | 50 t€ |
| Oma pääoma | 315 t€ | 255 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 39 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 221 t€ | 284 t€ |
| Vieras pääoma | 259 t€ | 326 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 557 € | 1 557 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 62 t€ | 68 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 188 t€ | 99 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 4 087 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 44 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 222 t€ | 193 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | -701 t€ | -645 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 77 t€ | 106 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 224 t€ | 199 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -348 € | -200 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 25 t€ | 23 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 253 t€ | 248 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -601 t€ | -602 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 115 t€ | 142 t€ |
| Vastattavaa | 574 t€ | 581 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 184 € | 254 € |
| Muut henkilösivukulut | -26 t€ | -48 t€ |
| Koneet ja kalusto | 25 t€ | 23 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -10 t€ | -12 t€ |
| Palvelujen ostot | -35 t€ | -47 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 4 149 € | -28 t€ |
| Eläkekulut | -109 t€ | -111 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 39 t€ | 42 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Vuola Trucks and Trailers Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään neljännekseen (1945 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 4,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.