Vuola Trucks and Trailers Oy är ett aktiebolag med hemort i S:t Karins, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 1,9 M€ och rörelseresultatet 96 t€; soliditet 54,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 96 t€ och inkomstskatterna 20 t€.
S:t Karins: 14 nya företag på 30 dagar
- Viikari Management OyLiikkeenjohdon konsultointi
- IlmajousiPro OyMuu moottoriajoneuvojen osien ja varusteiden vähittäiskauppa
- Puuha Savikko Palvelut OyKiinteistönhoito
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Förändring i omsättning | -2,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 107 t€ | 145 t€ |
| Rörelsebidrag % | 5,8 % | 7,7 % |
| Rörelseresultat | 96 t€ | 133 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,2 % | 7,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 77 t€ | 106 t€ |
| Personalkostnader | 736 t€ | 760 t€ |
| Soliditet | 54,9 % | 43,8 % |
| Kassalikviditet | 1,34 | 1,09 |
| Current ratio | 2,49 | 1,96 |
| Relativ skuldsättning | 14,0 % | 17,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 24,4 % | 41,4 % |
| Balansomslutning | 574 t€ | 581 t€ |
| Eget kapital | 315 t€ | 255 t€ |
| Kassa och bank | 73 t€ | 111 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 200 € | 1 600 € |
| Material och tjänster | -732 t€ | -721 t€ |
| Personalkostnader | -736 t€ | -760 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -10 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -278 t€ | -265 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 96 t€ | 133 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -164 € | 54 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 96 t€ | 133 t€ |
| Inkomstskatt | -20 t€ | -28 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 77 t€ | 106 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 25 t€ | 23 t€ |
| Omsättningstillgångar | 253 t€ | 248 t€ |
| Fordringar | 224 t€ | 199 t€ |
| Kassa och bank | 73 t€ | 111 t€ |
| Rörliga aktiva | 549 t€ | 558 t€ |
| Aktiva | 574 t€ | 581 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 50 t€ | 50 t€ |
| Eget kapital | 315 t€ | 255 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 39 t€ | 42 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 221 t€ | 284 t€ |
| Främmande kapital | 259 t€ | 326 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,9 M€ | 1,9 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 2 200 € | 1 600 € |
| Material och tjänster | -732 t€ | -721 t€ |
| Personalkostnader | -736 t€ | -760 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -10 t€ | -12 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -278 t€ | -265 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 96 t€ | 133 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -164 € | 54 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 96 t€ | 133 t€ |
| Inkomstskatt | -20 t€ | -28 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 77 t€ | 106 t€ |
| Bestående aktiva | 25 t€ | 23 t€ |
| Omsättningstillgångar | 253 t€ | 248 t€ |
| Fordringar | 224 t€ | 199 t€ |
| Kassa och bank | 73 t€ | 111 t€ |
| Rörliga aktiva | 549 t€ | 558 t€ |
| Aktiva | 574 t€ | 581 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 50 t€ | 50 t€ |
| Eget kapital | 315 t€ | 255 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 39 t€ | 42 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 221 t€ | 284 t€ |
| Främmande kapital | 259 t€ | 326 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 557 € | 1 557 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 62 t€ | 68 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 188 t€ | 99 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 4 087 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 44 t€ | 74 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 222 t€ | 193 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -701 t€ | -645 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 77 t€ | 106 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 224 t€ | 199 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -348 € | -200 € |
| Materiella tillgångar | 25 t€ | 23 t€ |
| Material och förnödenheter | 253 t€ | 248 t€ |
| Löner och arvoden | -601 t€ | -602 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 115 t€ | 142 t€ |
| Passiva | 574 t€ | 581 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 184 € | 254 € |
| Övriga lönebikostnader | -26 t€ | -48 t€ |
| Maskiner och inventarier | 25 t€ | 23 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -10 t€ | -12 t€ |
| Köp av tjänster | -35 t€ | -47 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 4 149 € | -28 t€ |
| Pensionskostnader | -109 t€ | -111 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 39 t€ | 42 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Vuola Trucks and Trailers Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig reparation och övrigt underhåll av motorfordon (1945 företag med beskattningsbar inkomst; median 20 t€, 4,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.